WordPress sitelerinin başı kripto para ile dertte!


07 Mart 2018 Çarşamba 20:00
WordPress sitelerinin başı kripto para ile dertte!

Sinsi sinsi Kripto para madenciliği yapan zararlı yazılımlar (malware) son dönemin en büyük tehlikelerinden. Son olarak, 50 bin WordPress sitesine kripto saldırısı komut dosyaları bulaştırıldığı ortaya çıkartılmış durumda.

50 bin WordPress sitesi kripto madenciliğinden etkilendi!

Güvenlik araştırmacısı Troy Mursch, kaynak kodu arama motoru PublicWWW ile kripto saldırısı zararlı yazılımları çalıştıran sayfalar için bir web araması gerçekleştirmiş. Arama sonucunda en az 48 bin 953 enfekte sitenin ortaya çıktığı belirtiliyor. Coinhive hala en fazla yayılmış olan komut dosyası olmaya devam ederken, 40 bin enfekte websitesi ile kaydedilen vakaların yüzde 81’inin başına bela olmuş durumda. Mursch daha Kasım ayında da en az 30 bin websitesinin Coinhive’dan etkilendiğini ifade etmişti.

Wordpress

Geriye kalan yüzde 19’luk kısım ise Crypto-Loot, CoinImp, Minr ve deepMiner gibi çeşitli Coinhive alternatiflerinden etkilenmiş durumda. Detaylı bakarsak; 2 bin 507 site Cypto-Loot, 4 bin 119 site CoinImp, 692 site Minr ve 2 bin 160 site deepMiner’dan etkilenmiş.

Wordpress

Bilgisayar korsanlarının kripto para madenciliği için başka sistemlerin CPU ve GPU işlem gücünden faydalanmasıyla ilgili daha çok olayla karşılacağız gibi gözüküyor.

Raporun tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

:: Kripto para için yapılan saldırılar konusunda sizin düşünceleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WordPress sitelerinin başı kripto para ile dertte! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WordPress sitelerinin başı kripto para ile dertte! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WordPress sitelerinin başı kripto para ile dertte! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "