Okunma

World of Tanks – Xbox 360 Beta İnceleme


25 Kasım 2013 Pazartesi 08:00
World of Tanks – Xbox 360 Beta İnceleme

Wargaming.net tarafından geliştirilen ve Avrupa’da 2011 yılından beri sunucularıyla hizmet veren World of Tanks oyunu, geçtiğimiz E3 fuarında Xbox 360 versiyonu ile duyurulmuştu. Hatırlarsanız Microsoft, konferansta World of Tanks oyununun konsolda Xbox 360‘a özel olarak geleceğini açıklamıştı.

Ülkemizde de hatrı sayılır derecede oyuncusu bulunan World of Tanks‘in Xbox 360 betası açıldı. Biz de beta testine katılarak oyuna göz atma fırsatı yakaladık.

World of Tanks, bir savaş oyunu olsa da klasik savaş oyunlarından çok farklı. Oyunda amaç savaşın tanklar tank tarafında yer almak. İnsan yok, tamamiyle tankların yer aldığı haritalarda millet birbiriyle kapışıyor. Ortalama 30 tank, yani 30 oyuncu aynı haritada birbiriyle savaşıyor.

Tankların bu dünyasında haritalar büyük olsa da oyuncu sayısı arttıkça eğlence kat sayısı da artıyor. Açıkçası bilgisayarda oyunu daha önce hiç oynamadığım için World of Tanks evrenini pek bildiğim söylenemez. En azıdnan aşina olduğum bir oyun değildi. Bu sebeple Xbox 360 beta kodu geldiği zaman da sevip sevmeyeceğimden şüpheliydim. Uzun süren yükleme işleminden sonra tank kullanımını tanıtan bir bölüm ile oyuna başladım.

Kullanılan tanka göre özellikler değişse de (hız, dönüş hassasiyeti vs.) genel olarak tank kullanmak gerçekten eğlenceliymiş. Call of Duty oyunlarındaki tank kullanmayla karıştırmamak gerek. Buradaki biraz daha detaylı ve dört koldan düşmana kilitlenip yok etmek üzerine kurulu. Bu sebeple hedefe kilitlenme özelliği bulunuyor. Böylece hareket ederken de tankları vurabiliyoruz.

Klavye ve mouse ile tank yönetmek ne kadar kolaydı bilemiyorum ancak Xbox 360 gamepadine de düzgün bir şekilde oturtulmuş. Hiç zorlanmadan oyuna alışıp hızlı bir şekilde tank avlamaya başladım. Oyunda puan kazanmak ve daha iyi tankları yönetmek gerekiyor. Bu yüzden de bolca düşman avlamak gerekiyor.

Beta aşamasında olsa da oyunda pek hatayla karşılaştığımı söyleyemem. Büyük ekran TV’lerde de sırıtmayan iyi bir grafik kalitesi bulunuyor. Xbox Live‘ın online’daki başarısı da eklenince (burada Wargaming’in sunucu başarısı da yadsınamaz) sorunsuz online deneyimi yaşanıyor.

World of Tanks Xbox 360’ın tam olarak ne zaman çıkacağı şimdilik belli değil. Geçtiğimiz günlerde açık betaya da başlayan oyunun Aralık ayında ya da 2014ün başında resmi olarak final haliyle çıkacağını söyleyebiliriz. Çıktığı zaman da şüphesiz Xbox 360‘ın en çok multiplayer oynanan oyunları arasında listenin tepelerine oynayacaktır. Daha önce bu oyununu oynamamış olan benim gibi birinin bile ilgisini çektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

:: World of Tanks oyununu PC’de oynuyor musunuz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" World of Tanks – Xbox 360 Beta İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere World of Tanks – Xbox 360 Beta İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda World of Tanks – Xbox 360 Beta İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "