World of Warcraft Cataclysm İncelemesi


25 Aralık 2010 Cumartesi 12:30
World of Warcraft Cataclysm İncelemesi

Puan: 9.1/10

Blizzard’ın 2004 yılında MMORPG dünyasına kattığı World of Warcraft macerası, onu takiben The Burning Crusade paketi ile devam etti. İlk çıkan ek paketteki boss karşılaşmaları neredeyse klasik WoW kadar zordu. Dungeon’larda veya raid’lerde bir boss öldürebilmek için takım olarak inanılmaz bir koordinasyon ve reflekse sahip olmanız gerekiyordu… Ta ki The Lich King paketi gelene kadar…

The Lich King paketi, eminim ben de dahil birçok WoW oyuncusunda hayal kırıklığı ve zaman kaybından öteye gidememiştir. Nedenlerine gelecek olursak, ilk olarak değinmek istediğim birçok WoW kullanıcısının hayranı olduğu Lich King’in pakette bir nevi “maskara” olmasıdır.

Bunun yanı sıra önceki paketlerde gördüğümüz dungeon veya raid’lerin zorluğunun pakette neredeyse en basit seviyeye indirgenildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Paketin oyuncular arasında yarattığı düşen moral seviyesini Blizzard, Cataclysm ile tekrar yükseltecek gibi görünüyor.

Pakette seviye sınırının 85’e çekilmesinin yanı sıra yetenek ağaçları da (Talent tree) değiştirildi. Tüm sınıfların, dps, tanking, healing mekanikleri değiştirildi ve oyuna ayrı bir heyecan veren Worgen ve Goblin’ler katıldı. Birçok binek ve epic eşya gibi ödülleri olan arkeoloji, ikincil mesleklere eklendi. Bunların yanında bir çok yeniliği de beraberinde getiren serinin en çok ses getiren son paketine bir göz atalım…

Azeroth’da Yıkım

Senaryoya göre oyunda Azeroth ve Kalimdor büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldı. Bir çok yeri su bastı, yanardağlar patladı, depremler oldu ve yer yarıldı. Şahsen paketi aldıktan sonra yaptığım ilk iş, Azeroth ve Kalimdor’u dolaşmak ve yeni eklenen Twilight Highlands, Deepholm, Uldum, Mount Hyjal ve Vashj’ir haritalarını keşfetmek oldu. Özellikle Vashj’ir haritasının tasarımı itibariyle ve görevleri tamamen su altında yapıldığı için, WoW tarihinde bir ilk niteliği taşıyor.

Hemen hemen her yer değişime uğradığı için ister istemez gidip göresiniz tutuyor, üstelik bu sefer eskisi gibi bir yere gitmek için dağları tepeleri aşmanıza da gerek yok. Ana şehirlerde npc’ye verilecek çok cuzi bir miktar karşılığında Azeroth ve Kalimdor’da uçan binek kullanabiliyorsunuz.

Haritalarda yapılan değişikliklerin yanı sıra, horde veya alliance taraflarına ait merkezlerde de birkaç yenilik yapılmış; bir çoğuna yeni binalar eklenmiş veya npc’lerin yerleri değiştirilmiş, ayrıca ulaşım kolaylığı için haritalarda bilinen yerler dışında ayrıca ufak merkezler eklenmiş.

Worgen & Goblin

Daha Cataclysm çıkış tarihi bile belli olmadan, birçok oyuncunun aklında dolaşan bir soru vardı; acaba bir sonraki pakette oyuna hangi ırk veya sınıflar eklenecek? Nedeni, The Lich King paketinin tanıtım videosunda “First hero class: Death Knight” cümlesinin geçmesiydi ve bu da doğal olarak birçok kişide, bir sonraki paket için gelicek hero class’ı merak etme hissi uyandırıyordu. Fakat BlizzCon, Cataclysm’in sinyallerini vermeye başlarken oyunculara eklenecek olan sınıf ve ırklar hakkında kesin bilgileri verdi.

Bunlar, Horde tarafına Goblin ve Alliance tarafına eklenecek olan Worgen ile oyunculara hemen hemen istediği ırkta istediği sınıfı açabilme imkanı verecek olan ırk & sınıf kombinasyonuydu. Konusu açılmışken, ırk & sınıf kombinasyonuna değinmek isterim.

Önceki paketlerde Night Elf Mage açılamazken artık açabilirsiniz veya Blood Elf Warrior açılamazken, Cataclysm itibariyle açabilirsiniz. Her ne kadar druid sınıfı açarken yine belli ırklara tabi kalmak zorunda olsanız da, druid dışında size istediğiniz ırkta, istediğiniz sınıfı açabilme imkanı sunan bir özellik. Tauren Paladin bile açabilirsiniz!

Goblin

Oyunda halihazırda bulunup Horde tarafına eklenmesi kesin gözüyle bakılan ırklardan biriydi ve nitekim oldu da… Goblin ile oyuna başladığınızda kendinizi Kezan denen bir haritada buluyorsunuz ve hemen hemen her yer, para aşkıyla yanıp tutuşan teknoloji delisi goblinlerle dolu.

Başlangıç görevleri de oldukça mizahi havada yaratılmış ve tabii ki, binekleri olan motoru da görmezden gelemeyiz. Irksal özellikleri karakterinizi goblin’e çevirmek veya sıfırdan bir goblin karakter yaratmak için yeterince iyi düşünülmüş. Burada Blizzard’ın ticari mantığına saygı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Worgen

“Kurt adam” desem yeridir fakat sadece bu kadar değil, aynı zamanda insan formuna da bürünebilen bir ırk ve her ne kadar kurt adam olsalar da, görünümleri nispeten aklımızda canlanan kurt adam türlerinden değil. Worgen açtığınızda, kendinizi oldukça mistik orta çağ ortamında buluyorsunuz, görevleri her ne kadar goblin kadar eğlenceli olmasa da, Worgen’lerin ırksal özelliklerini de pas geçemeyiz.

Görünüm itibariyle pek seçilesi bir ırk olmasa da, ırksal özellikleri sınıfınıza goblinler gibi epeyce artı sağlayabilir bir özelliği sayesinde, özellikle raid boss karşılaşmalarında hayatta kalmanıza yarıyor.

Görevler ve Dungeon’lar

Cataclysm ile birlikte Azeroth ve Kalimdor’daki haritalar değişmekle kalmadı, görevlerin de hemen hemen hepsi değişti ve bazı görev serilerinin sonunda bitirmiş olduğunuz görev ile ilgili izlemesi keyifli sinematikler de eklendi. Görevleri yaparken sadece eğlenmekle kalmayıp haritaları da iyice keşfedip, hangi dungeon nerede, nereye nasıl kısa yoldan gidilir gibi bir çok bilgiye sahip oluyor, oyuna yeni başlamış gibi hissediyorsunuz.

Artık dungeon’lar ilk paketteki gibi diyebilirim, hatta daha da beter… Tıpkı ilk zamanlardaki gibi daha dungeon’da boss’a doğru ilerlerken önünüze çıkan yaratıklara karşı en ufak hatada tüm grup rahatlıkla ölebilirsiniz. Cataclysm ile gelen en büyük yenilik, bu anlamda boss karşılaşmalarının diğer ek paketlerde olduğu gibi kolay olmaması.

Sonuç

Sonuç olarak Cataclysm, oyunculuğun, koordinasyonun ve refleksin tıpkı eskisi kadar önemli olduğu dungeon ve raid’leriyle, keşfedilmeyi bekleyen derinlikli haritaları ve yeni eklenen lore’uyla, WoW oyuncusunun önünde yeni bir dünya açıyor. Ancak bu yollardan geçebilen bir oyuncu Deathwing’i öldürebilir gibi duruyor, tabii ilerleyen yamaların ne göstereceğini merakla bekliyoruz.

Puan: 9.1/10

:: World of Warcraft Cataclysm hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşın. 

Yazan: Hamit Başar
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “World of Warcraft Cataclysm İncelemesi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ya arkadaslar catalıysm oynuyorum 20 ıncı levelde kaldı oyun ılerlemıyor napmam gerekıo orjınal oyun neden 20 de kaldım anlamadım yardımcı olursanız sevınırım

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  WoW’un Frostwhisper serverındaki ilk oyuncularından olduğumu gururlan söylememe rağmen Blizzard’ın para için bu oyunu iyice mahvettiğini ***** zamanı evet abartı zorluktaydı 40 kişi toplamak hiç tanımadığın insanlarlan bir raid yaratmak gerçekten çok ***** “recount” denilen addondan yoksun vaziyette yenilen “wipe” larda sıfır oyuncular bile bizlerlen vakit geçirmiş***** 70 geldi , Dranei (Drenor) denilen ırkın Orc lar ile kavgasından Alliance tarafına geçti hikaye güzel oldu , Warcraft III-Frozen Throne ‘ da ölen Illidan (!) tekrar canlandı , bu sefer raiddeki kişi sayısı düştü addonlar gelişti herşey ***** setlerindeki güzellikler dillere destan ***** bitmemişti,Arthas ? 80 gelmesine en çok sevinenlerdendim,oyun daha bi zevk vermeye başlamıştı,ancak editör arkadaşın belirttiği gibi kolay ***** yaşında 2 tuşa basarak bile “item” sahibi olanların “class” farkı ile daha fazla dps yaptığına tanık ***** ***** kesildi,Paragorn ayakta alkışlandı.Sayısız denemeler,sonunda o da ***** yapıldı,istenilen yere gelmeye çalışıldı.
  Peki Cataclysm ?
  Gerçektende hikaye değişebilecekmiydi ?
  İşte şu noktada artık benim için wow ***** server’ından cata geleceği için Ravencrest’e migrate ettiğim charımı,sırf bu saçmalık için 85 yaptım.
  Evet eskisi gibi zor , taktik ve en önemlisi OYUNCULUK isteyen raidler.
  Ancak hikaye sıfır.Keşke Arthas 85 olsaydı diyorum,keşke hikaye bulmaktansa sıfırdan tüm oyuna başlansaydı diyorum,keşke 6 senelik şu WoW dünyasında 85 gelmeseydi de tauren paladin (KUTSAL ÖKÃœZ !) olmasaydı.Keşkeleri saymakla bitiremeyiz.
  Sonunda bıraktım, shandu fala na…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Night Elf’e mage açabilmekte garip olmuş , sonuçta büyüden kaçan ırk bunlar , yinede oyun ***** harika olmuş.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Night Elf’e mage açabilmek de biraz garip gibi , sonuçta büyüden kaçan ırklar ama ne olursa olsun oyun harika olmuş.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  parayı bayılan yüzbinlerce casual oyuncunun şikayetleri bir kaç ay içinde kendini gösterir. blizz amca ardı ardına nerf’lü zindan ve raidleri kullanıma sokar. hepsi bu işte

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Tauren Paladin gerçekten çok garip oldu.

" World of Warcraft Cataclysm İncelemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere World of Warcraft Cataclysm İncelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda World of Warcraft Cataclysm İncelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti