Okunma

Wozniak: Bulut Bilişim Tam Bir Felaket


07 Ağustos 2012 Salı 14:28
Wozniak: Bulut Bilişim Tam Bir Felaket

Son yılların yükselen trendi olan Bulut Bilişim, halen birçok kullanıcınının (farkında olsun olmasın) kullandığı önemli bir teknoloji. Günümüzde Gmail‘den DropBox‘a kadar birçok servis bu teknolojileri kullanıyor. Bu servislerin en önemli özelliği bütün verilerin internet yardımı ile erişilebilen sunucular üzerinde bulunması. 

Ancak herkes Bulut Bilişim‘e pek iyi gözle bakmıyor. Bunlardan biri olan Apple‘ın kurucularından Steve Wozniak, katıldığı bir televizyon programında Bulut Bilişim‘in tam bir kabus olduğunu ve önümüzdeki beş yıl içinde büyük sorunlar çıkaracağını belirtti.

Herşeyin buluta konulmasından rahatsız olduğunu belirten Wozniak, ‘ben bu durumun korkunç bir noktaya ulaşacağını düşünüyorum, Bütün dosyalarımızı internete yüklüyoruz. Bu yüzden dosyalarımız üzerindeki kontrolü de kaybediyoruz’ dedi.  

:: Bulut Bilişim için ne düşünüyorsunuz? Sizce de Wozniak haklı mı?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Wozniak: Bulut Bilişim Tam Bir Felaket”

 1. drjacob dedi ki:

  Bugün Dropbox hacklendi ve reis’e hak verip tüm bulutları kapatıım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bence herşeyi sanal olarak depolayabilmek müthiş birşey ayrıca bulut şirketlerine dosyalarımızın kontrolünü vermekmi ? adamlarda senin oraya attığın filmler fotolar ve pdflerle çok ilgili zaten sanki oraya çok gizli hükümetle alakalı şeyler koyacaz 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence depolamanında sanal olması müthiş birşey bulut şirketlerinin dosyalarımız

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bulut denilen şey basite indirgersek vds, vds, co-location gibi bişey. Git bir makina yap koy datacentera uzaktan depola dur. ADAM HAKLI , unutmayın ki başkasında duran bilgi sizin değil. Facebook bile bazı ünlülerin profilinde kayıtlı kısıtlı fotoları papatazzilere satmakla ilgili açılmış davada yargılandı…!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bedava 50 gb var dropbox tan ama kullanmıyorum.. koşa koşa gitmek değil koşa koşa kaçıyorum sevgili arkadaşım..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bulut bilişimde amaç verilere kolay ulaşım gibi görünüyor. Teoride güzel bir çözüm gibi. Peki her şeyinizi bilmediğiniz bir sunucuya yüklemek ne kadar güvenli? Bence kesinlikle büyük hata.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  skynet’den kaçış yok 🙂 boşuna debelenme..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  klasik apple politikası.bulutu devredışı bırakıp.kendi servislerini pahalıdan ***** aynı şey.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bulut alt yapı ister ama o altyapıya ulaşana kadar ihtiyaçlar artacağı için bir noktadan sonra işe yaramaz hale gelecektir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  neyi yapiyorsan ondan sakinirsin appleinkide bu ***** applein internet ortaminda saklama vb. seyler olursa sakin guvenmeyin

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adami bosuna sevmiyorum, saygi duyulasi biri bence.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  he he haklı!..harici disklere kime takacaklar 500 liraya…tabiki kötüleyecekler bulut’u…bulut teknoloji temiz iş…0 güven arıyorsanız internette dolaşmayacaksınız,bukadar güven kaygınız varsa emailde kullanmayın sıkıyorsa…oda bir nevi bulut!şu hakli diyenlere bedava 50 gb var desen koşa koşa gelir beleşciler…

  Katılıyorum dostun.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bulut bilisimi sonuna kadar destekliyorum

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Dropbox’a birşeyler atmıştım. Ne koydum inan unuttum çoktan

 15. volgan dedi ki:

  ben zamanında dedim ama adımız wpzniak değil ki haber olsun

 16. Gold Eagle dedi ki:

  Resim,video gibi dosyaları eklemekten kaçını***** pek de kullanmı***** word,powerpoint dosyaları
  Hiç bir şirkete güvenmemek gerekir

 17. engerex dedi ki:

  Adam haklı. Şahsen kendi kişisel ve/veya az kullanıcılı bulut sistemimi kurmayı düşünüyorum. Araştırıp göreceğiz.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  O Mantıkla bakarsak Hdd’nin bozulma riski var. Dvd ve Cd ‘nin çizilip okunamama gibi bir durum var. Bence haklı değil. Hdd ve Cd’lerde ne kadar risk varsa Could sistemlerde de o kadar risk var. Başıma saksı düşebilir diye dışarı çıkmamazlık olmaz..

 19. orcnd dedi ki:

  bence bulut bilişime olan ihtiyacı düşük internet hızları sebep oluyor. eğer gerçekten hızlı internetimiz olsaydı herkes kendi iç bulut ağını kullanırdı.

  inanıyorum ki gelecekte internet hızlandıkça bulut bilişim sunucuları evlerde barınacak ve güvenlik ile ilgili kaygı ortadan kalkacak.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  he he haklı!..harici disklere kime takacaklar 500 liraya…tabiki kötüleyecekler bulut’u…bulut teknoloji temiz iş…0 güven arıyorsanız internette dolaşmayacaksınız,bukadar güven kaygınız varsa emailde kullanmayın sıkıyorsa…oda bir nevi bulut!şu hakli diyenlere bedava 50 gb var desen koşa koşa gelir beleşciler…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten haklı.Sonuçta firmaların çoğu bulut bilişim kullanı***** de yararlı bir servis ama bunların güvenliği hakkında ne düşünebiliriz ? Sonuçta internet, herkesin tek bir tıklama ile ulaşabileceği bir ağ.Kişisel verileri bırakın, ciddi verileri saklamak için bulut bilişim kullanılması çok yanlış ***** basitinden dropbox saldırıya uğradı.Bazı kişilerin hesapları çalındı.Eminim çoğu firmanın da hesabı çalındı.

  Bulut bilişimin daha iyi bir şekilde kullanılabilmesi için firmalara özel ağ içinde ağ sistemi kullanılmalı ve güvenlikleri arttırılmalı.Yoksa bulut dan vazgeç***** – Google – Microsoft gibi her dev bu desteği veriyorsa güvenmekten başka yapabileceğim bir şey yok.

 22. Aeolian dedi ki:

  adam haklı beyler.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  doğru demiş adam..yandexe dropboxa yüklüyorum ama neyi attım neler attım karmakarışık oluyor..

 24. acer dedi ki:

  Bir bakıma doğru değil mi.. Herşeyimiz bulut depolama şirketlerinin insafına bırakılır mı.

  Hem kontrolümüz büyük ölçüde kayboluyor. Hem bu sistemin teknik olarak da sınırlarını bilmiyoruz. Astarı yüzünden pahalıya vb. gelmesin sakın!

" Wozniak: Bulut Bilişim Tam Bir Felaket konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wozniak: Bulut Bilişim Tam Bir Felaket ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wozniak: Bulut Bilişim Tam Bir Felaket ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "