Okunma

WP8’in Tek Elle Kullanılan Klavyesi


03 Temmuz 2012 Salı 06:15
WP8’in Tek Elle Kullanılan Klavyesi

Microsoft Windows 8’in yanı sıra mobil taraftaki işletim sistemi Windows Phone 8 için de yoğun bir şekilde çalışıyor. İnternete düşen bir görüntü yeni bir Windows Phone özelliğinin habercisi gibi. Sadece Windows Phone diyebiliyoruz çünkü bu özelliğin, aslında bu görüntünün ne bir dayanağı var ne de başka bir bilgisi. O yüzden Windows Phone 7.8 ile mi yoksa WP8 ile mi henüz bilinmiyor.

Aslına bakarsanız gelip gelmeyeceği de bilinmiyor. Bazılarına göre bu fotoğraf Microsoft’un ya da fotoğraftaki telefon olan HTC’nin araştırmalarından biri de olabilir. Fotoğrafta da görüldüğü gibi aslında tek el, hatta tek parmakla yazmayı sağlayan ve baş parmağın eğimine göre dizayn edilmiş olan bu tuş takımı aslında eski telefonlardaki SMS sistemini de geri getirecek gibi.

Görünürde 1 tane hariç tüm takımlarda 3 harf bulunuyor. Fakat eski telefonlardan farklı olarak tuş dizilimi QWERTY şeklinde. O yüzden QWERTY klavyeye uygun olarak tuşlara basmak gerekecek. Tabii bir yandan Türkçe’de ne kadar işler bilemiyoruz ancak bu sistemin otomatik tamamlama ile kullanılması planlanıyor olabilir. Yani siz sadece yazmak istediğiniz harflerin tuşlarına bir kere basacaksınız, ekranda istediğiniz kelime otomatik oluşacak.

Henüz Microsoft ya da HTC cephesinden bu konuda bir açıklama olmadığı için hangi güncelleme ile geleceğini bilemiyoruz. Biraz daha beklemek gerekebilir.

:: Tek parmaklı tuş takımını beğendiniz mi?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “WP8’in Tek Elle Kullanılan Klavyesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  iOS için tehlike çanları çalmaya başlıyor bence. Windows çok iddalı bu ***** Apple kızdırmayacaktın Bill Gates’i görücen işte gününü 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  4.3 inç e kadar tek parmak tamam ama 4.7 de bu tarz klavye kesin gerekiyor. Sağ elde tutarken klavyenin soluna basmak tam işkence. Çift el de yoruyor. Bence denenebilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tek parmak ile s2 yazan kullanıcıya, başlığı iyi okumasını salık veririm, zira tek parmak değil tek elle kullanılıyor yazıyor… Yani Türkçe meali bir elinle tutarken aynı elinin baş parmağı ile rahatça yazabiliyorsun demek… Ne güldüm ya…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bn s2 ile tek parmak kullanarak yaziyorum . Tek parmak kavrami sacma olmus

 5. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi bence

 6. ktlpby dedi ki:

  akıllıca )

 7. goldenlight dedi ki:

  Batırdınız lan koca şirketi

" WP8’in Tek Elle Kullanılan Klavyesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WP8’in Tek Elle Kullanılan Klavyesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WP8’in Tek Elle Kullanılan Klavyesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "