WPA Şifreleme Sistemi Kırıldı


07 Kasım 2008 Cuma 08:00
WPA Şifreleme Sistemi Kırıldı

İki araştırmacı, Eric Tews ve Martin Beck, bir TKIP şifresini yaklaşık 15 dakikada kırmayı başardı. WEP’in yerini alan WPA şifreleme standardında ilk çatlak olan bu önemli gelişme, artık WPA2‘ye geçmenin zamanının geldiğini gösteriyor. Üstelik bu girişimde kullanılan kodların bazıları Aircrack-ng kablosuz kırma aracında da yerini aldı. Diğer bir deyişle, WPA şifrelemeyi kırmanın yöntemi artık tüm hacker’lara açıldı. Eğer kablosuz ağınızı şifrelemek için WPA standardını kullanıyorsanız, bir an önce WPA2‘ye geçmenizde fayda var. “Bizim buralarda kimse kablosuz ağ falan bilmez zaten.” derseniz de, kotayı aştığınız için artan faturalardan biz sorumlu değiliz.

:: Hangi şifreleme sistemini kullanıyorsunuz?

Yazan : Erhan Kahraman
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “WPA Şifreleme Sistemi Kırıldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  “en iyisi mac filter kullanın arkadaşlar.. ”
  sen kullan şifreyi kaldır bak nasıl giriyorum… :))
  airodump la dinle mac ini al
  sonra macchanger le değiştir gir. 😉

 2. SDN Okuru dedi ki:

  nere in dircez göremedım yardım pls…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bence eve kablo doseyin, avrupada evlerde olurya hani, tv , telefon, girisi duvarlarda, birde internet ekletin, yoksa kendiniz ozel yaptirin, kablosuz demek bas agrisi demek oldu artik, kablo hala 10 numara 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  güzelmiş biz de deneyelim bakalım kırabilecek miyiz…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  etrafta hacker olacak kapasitede kimseyi göremiyorum pc lerinin bakımlarını bile bana yaptıran bir çevreden herhalde zarar görmem:) üstelik sınırsız kullanıyorum darısı tüm kotalılara:D

 6. SDN Okuru dedi ki:

  wpa zaten kırılıyordu. daha yenimi duydunuz editor ***** bazı ethernet kartları ile yapılabiliyor. aircrack airdump ethereal air snare wzcook gibi proramlar örnektir. ısıtıpta koymayın böyle haberleri…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  en iyisi mac filter kullanın arkadaşlar..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Geçen bizim diz üstü ile pencere kenarına yaklaştım 9-10 tane kablosuz bağlantı yakaladı. Balkondan kesin 20 tane yakalarım. Biri olmazsa diğeri. Hadi hayırlısı.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ama harbiden bizim burda kimse bilmez.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bende var ama ben modemin arayüzünden kapattım kablolu olarak kullanıyorum en iyisi bu 🙂 hadi kırsın bakalımda görelim..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bildiğim kadarıyla WPA birden fazla key kullanarak şifreleme yapıyor. Bunlardan biri TKIP. O kırıldıktan sonra diğer Keylerde kolaylıkla bulunabiliyor. Eski WEP sistemi de aynı yöntem ile kırılmıştı. WPA da WEP deki keyler sürekli değiştirilerek kullanılıyordu, bir nevi geçici çözümdü sanırım.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Temporal Key Integrity Protocol

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Evimdeki kablosuz modemimde WPA kullanı***** akşam hemen WPA2’ye geç***** olur ne olmaz.

  Teşekkürler SDN 😉

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ben kablolu bağlanıyorum 😀

 16. SDN Okuru dedi ki:

  “Bizim buralarda kimse kablosuz ağ falan bilmez ***** derseniz de, kotayı aştığınız için artan faturalardan biz sorumlu değiliz.

  Puhahaha buraya gülünür işte 😀

  Kim sorumlu pardon ? Heralde kendimiz sorumluyuz sizi şikayet edicek halimiz yok korkmayın.

  Töbe yaa habere bak..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  TKIP ne demek?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  teprikler iyi iş çıkarmış

" WPA Şifreleme Sistemi Kırıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WPA Şifreleme Sistemi Kırıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WPA Şifreleme Sistemi Kırıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "