Okunma

Xbox 360 Güncellemesi Yayınlandı


07 Aralık 2011 Çarşamba 10:00
Xbox 360 Güncellemesi Yayınlandı

Xbox 360‘ın uzun zamandır beklenen güncellemesi yayınlandı. Geçtiğimiz E3 fuarında tanıtılan Xbox 360‘ın yeni ve büyük güncellemesi, iki hafta önce açıklandığı gibi 6 Aralık tarihinde, bize göre 7 Aralık gecesinde yayınlandı. Normal yayınlanma saatinden oldukça geç yayınlanan güncellemenin ertelenme haberini Major Nelson olarak bilinen Larry Hyrb, Twitter hesabından duyurdu. Üzerinde çalıştıklarını belirten Hyrb, güncellemenin gün içerisinde herkese açılacağını, kimsenin merak etmemesini söyledi.

Amerika için günün ilerleyen, bizler içinse gecenin ilerleyen hatta sabah karşı güncellemenin tüm Xbox 360 sahiplerine açıldığı duyuruldu.

Nasıl güncelleniyor?

Öncelikle internete bağlı haldeyken Xbox 360’ınızı açmanız gerekiyor. Açılış ekranında yeni güncellemenin olduğuna dair bir uyarıyla karşılaşacaksınız. İşlemi onayladığınız güncelleme yüklenmeye başlayacak. Bu esnada Xbox 360’a dokunmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü birden fazla küçük güncellemeler yüklenecek ve birkaç kez cihaz kendini yeniden başlatacak.

Ancak sizi baştan uyaralım. Güncelleme her kullanıcıya açılmasına rağmen sunuculardaki yoğunluk sebebiyle bazı kullanıcılara geç gelebilir. Ayrıca yine sunuculardaki bir hata yüzünden Xbox Live’a bağlanamama hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu hata şevkinizi kırmasın, sistem ayarlarından internet bağlantısını test etmeye çalışın, bağlandığı taktirde anında güncelleme yapma uyarısını tekrar verecektir.

Güncelleme neler içeriyor?

Güncelleme ile birlikte gelen en önemli yenilik arayüzünün tamamının değişmesi. Windows 8 ve Windows Phone 7 ile gelen Metro arayüzü, Microsoft‘un her ürününü sarmay devam ediyor. Xbox 360‘ın arayüzü de tamamiyle yeni Metro arayüzüne bürünüyor.

Bu arayüzle birlikte Kinect için ayrı bir sayfa ortadan kalkıyor. Kinect sahipleri, artık görünen arayüzü Kinect ile kullanma imkanına kavuşuyor. Benim sabah evde yaptığım testlerde Kinect’in eski arayüze oranla çok daha hızlı çalıştığını gördüm. Artık sayfaları çevirmek için beklemek gerekmiyor, eli hafif sağa ya da sola götürmek sayfanın çevrilmesine yetiyor. Ancak bu durum istenmemesi halinde bile sayfanın çevrilmesine yol açabiliyor.

Bir diğer yenilik ise Kinect ile Bing sesli arama özelliğinin gelmesi. Artık Xbox diyip sesli komut sistemini çalıştırdığınızda Bing kelimesini öne getirerek arayacağınız kelimeyi söylemeniz gerekiyor. Sistem hemen bütün Xbox sunucularında arama yapıp sonuçları gösteriyor. Örneğin Bing Harry Potter dediğiniz zaman tüm Harry Potter filmlerini ve satın alınabilir oyunlarını görebiliyorsunuz.

Akıllı Televizyon

Xbox daha fazla akıllı televizyon cihazı haline geliyor. Birçok uygulama artık kategori ile ayrılmış durumda. Kategorilerde de Marketplace logosu bulunuyor. Bu logodan da yeni gelecek uygulamaları indirmek mümkün. Şuan için planlanan birçok uygulama Xbox için hazırlanmakta.

Yeni güncellemenin en önemli yeniliklerinden biri de canlı televizyon konsepti. İngiltere için Sky, Amerika için de bazı farklı kanallar televizyon hizmeti veriyor. Fakat yeni güncelleme sonrasında birçok televizyon kanalları Xbox 360’a dahil olacak. Uygulamalarını indirip televizyonu izlemek mümkün olacak. Aynı zamanda YouTube, DailyMotion gibi video izleme uygulamaları da yolda.

Sonrası da var

Arayüz tanıtılırken büyük bir özellik olarak tanıtılan YouTube, DailyMotion gibi özelliklerin olmadığını güncellemeyi yükledikten sonra göreceksiniz. Şuan için uygulama eksikliğinden dolayı aslında sadece arayüzü değiştiren bir güncelleme olmuş. Açıklanan uygulamaların çoğu kısa süre içerisinde Marketplace üzerinden yayınlanacak. Açıklanmayan yeni uygulamalar da sürekli olarak gelmeye devam edicek. Bu yüzden de önü açık bir sisteme geçilmiş oldu.

Cihaz internete bağlı olduğu zaman arayüzün daha interaktif hale geldiğini söyleyebilirim. Tıpkı bir önceki arayüzde videoların ve reklamların yer aldığı gibi. Eğer Xbox 360‘ınız varsa ve orijinal oyunlar oynuyorsanız güncellemeyi hemen yapmalısınız.

:: Xbox 360 güncellemesini yüklediniz mi? Ne düşünüyorsunuz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Xbox 360 Güncellemesi Yayınlandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Abi olmadı ***** failed yazı***** araştırdım ama bulamadım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  orjinal oynamıyorsak yüklersek ne olur acaba **??

 3. zuvay nidya dedi ki:

  ben dün gece saat 3.00 de gü***** gercekten de ***** firmwareflash oldugu gibi hala ***** k.o. hala oynaniyor.

 4. fakcakaya dedi ki:

  xbox 360 orjinal kullanan biri olarak akşam hemen güncellememi yapacağım..merak ettim doğrusu

" Xbox 360 Güncellemesi Yayınlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xbox 360 Güncellemesi Yayınlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xbox 360 Güncellemesi Yayınlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "