Xbox 720’nin Yol Haritası İnternete Düştü


18 Haziran 2012 Pazartesi 06:01
Xbox 720’nin Yol Haritası İnternete Düştü

Microsoft‘un bundan iki sene önce hazırladığı yeni Xbox modelinin yol haritası internete düştü. Sadece kısa bir süre kalan döküman, Microsoft‘un çabalarıyla silinse de ortaya çıkan bilgilerin oldukça yararlı olacağını söyleyebiliriz. Öncelikle bu dökümanın iki sene önce hazırlandığını ve iki senede teknoloji anlamında değişikliklerin meydana gelebileceğini de belirtelim.

İlk ayrıntı dökümanın ismiyle başlıyor. Xbox 720 olarak lanse edilen konsolun ilk olarak konulan ismi bu. Bu da tahminleri doğru çıkarır nitelikte Xbox 360’ın bir üstünü temsil ediyor. Ancak isim olayının yine de kesin olmadığını, Wii 2 beklenirken Nintendo’nun ismini Wii U olarak çevirdiğini hatırlatalım.

Xbox 360’dan çok daha güçlü

Merakınızı arttırmadan önce donanımıyla başlayalım. İşlemci, ekran kartı gibi teknik detayların ayrıntısı verilmese de dökümanda Xbox 360’dan 6 kat daha güçlü ibaresinin yer alması epey dikkat çekiyor. Xbox 360‘ın günümüz şartlarından biraz geride kaldığını düşünürsek 6 kat daha iyi demek, piyasaya çıktıktan sonra en az 3-4 sene PC’ler’den daha iyi olması anlamına gelebilir. Tabii teknolojin hızla geliştiği için artık kestirmek de epey güç.

Kinect V2 yani ikinci versiyon Kinect ile satılacak olması da diğer bir ayrıntı. Anlaşılan Kinect 2 dedikoduları doğru bir şekilde ilerliyor. Arttırılmış özelliklere sahip Kinect kamerasıyla birlikte gelecek olan Xbox 720, hareketli oyunlara çok daha fazla destek verecek.

Blu-ray desteği

Bluray medya kullanacağının da yazdığını belirtelim. Beklendiği gibi Xbox 720 artık Blu-ray okuyarak yüksek çözünürlüklü film meraklılarının da ilgisini çekecek. Oyunlar için de Blu-ray medya kullanacağını, bu sayede daha yüksek kapasiteli oyunlara ulaşabileceğini düşünüyoruz. 1080p ve üç boyutlu görüntüleri aktarabilecek olan yeni konsola 3D Kinect oyunları da gelecek ve gözlükle oynanabilecek.

Yüksek kapasitesi ile gelmesi beklenen konsol DVR cihazı olarak da görev yapacak. Yani televizyondan istediğiniz görüntüleri Xbox 720‘ye kaydederek tekrar tekrar izlemek mümkün olacak. Cihazın salonlar için vazgeçilmez bir konsol olacağı belirtiliyor. Ayrıca özellikleri arasında doğayla dost tasarlandığı, sessiz çalıştığı ve her zaman açık kalabilmesi yer alıyor. Anlaşılan yeni konsolu hiç kapatmayacağız.

Xbox TV?

En önemli ayrıntılardan biri de XTV ibaresi. Next Gen TV olarak geçen XTV‘nin bir Xbox TV olduğu normal şartlarda bu yılın sonunda piyasaya çıkmasının planlandığını görüyoruz. Ancak Microsoft Xbox 720’yi biraz daha ileriye atınca Xbox TV‘yi de ileri atmış olabilir. Sony’nin çıkardığı PlayStation 3D Display‘e ne kadar benzer bilemiyoruz ancak görünüşe göre Microsoft tam bir paket olarak satacak.

Bulut sistemini de kullanacak olan ve oyunların bazılarını bulut üzerinden oynanmasına da imkan verecek olan Xbox 720’nin çıkış tarihi olaraksa 2013 yılının gösterildiğini belirtelim. Ancak iki sene önceki bu dökümanın çıkış tarihi konusunda yanılabileceğini düşünebiliriz. Eğer Microsoft, seneye yapılacak olan E3‘te konsolu tanıtıp birkaç ay sonrasında, yani sene sonunda alışveriş döneminde piyasaya çıkarmazsa konsolu en erken 2014‘te görebilir. Tahminlerimize ve analistlere göre de yeni Xbox konsolu 2013 E3 fuarında tanıtılacak.

:: Xbox 720’yi nasıl buldunuz? Beklentileriniz neler?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Xbox 720’nin Yol Haritası İnternete Düştü”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Xbox 720 ismi de bence gayet orjinal iki tur atmak gibi dar bir düşünce içinde olan arkadaşım nasıl analitik düşünce yeteneğine sahip onu da anlamadim. Birde iki uni bitirdim deyip ” Ilim cahilliği alır diğer kısım baki kalır” sözünü perçinledin. Xbox 720 demek birbirlerine dik olarak konumlanan iki cemberde 3D özelliği belirtir ve “x,y,z” eksenlerini olusturur, bu bağlamda 720 rakamı ayrı bir orijinallik kazanır.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar, boşuna tartışmanın anlamı yok. Xbox 720 ismi Microfost’un kendi içinde gelecek nesil konsolu tasarlamak ve özelliklerini rapor olarak üst yönetime sunmak için bir araya gelmiş kişilerin üst yönetime sunduğu rapordaki konsola atıftan geliyor. yani raporda bu isim kullanılmış. Tabii ki bu isimle çıkmayabilir ama hemen de karşı olmamak gerekiyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu arada yazmayı unutmuşum. Ben yeni konsolun 8.nesil olacağından “8” rakamını vurgulayacak bir isme sahip olacağını düşünüyorum. Windows 8’in de yakında olduğunu düşünürsek gayet mantıklı. Umarım 360’da olduğu gibi orijinal ve güzel bir isimle çıkartırlar. 360’ı çok beğenmiştim. hem isim hem de tasarım olarak. Çünkü isminden konsolun tasarımına, gamepad’inden menüsüne her yerde 360 temasını işlemişlerdi. Gerçi son güncelleme ile iyice çorba oldu ama olsun. Menüsü, konsolun kendisi tamamen değişti. 360’lık bir şey kalmadı 🙂 Bir tek gamepad’in xbox guide tuşu 360 temasından miras kalan 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  “720 isminin gerçek olduğunu düşünen arkadaş”, belki haklısın ama ben mantıklı bir isim olduğunu düşünmüyorum. Bunu da gayet net bir şekilde yazdım. 360’ın bir nedeni var. Xbox 2 denilmedi çünkü PS3’den geri bir cihaz gibi akıllarda yer etmesini istemediler. Ama 720 nedir abi? 2 tur attırmışlar al sana 720! Kaldı ki bu kadar sert eleştirmem tamamen haberde sanki 0 doğru gibi lanse edilmesidir. Yoksa tüm dünyada 720 denildiğinin farkındayım. Bu cihazların tanıtıldığı 2005 E3’deki PS3 ve Xbox 360 basın konferanslarını gün be gün takip etmiş birisiyim. Ayrıca 1998’den beri hardcore gamer birisiyim. Asla da fan boy olmadım.

  “Cahilseniz susunda adam sansınlar” diyen arkadaş, sen kim oluyorsun birader? Zoruna giden bir şey mi var? Benim adamlığımı kimse sorgulayamaz, buna sen de dahilsin. Ben bildiklerimden eminim, yaptıklarıma da kefilim! Saçma sapan konuşma. Bir de cahil demiş. 720 gibi saçma bir isme fake demek kadar mantıklı bir şey olamaz dostum. Sen cahillik nedir önce bunu bir araştır. Ben 2 üniversite diplomasını boşuna almadım pek çok insan gibi. Ayrıca mesleğimden ötürü gayet analitik düşünme yeteneğine sahip ve yazılım teknolojileri içerisindeki birisiyim. Gelelim yorumuna, ben kendi düşüncemi mantıklı bir şekilde yazdım. Sende yaz. “Reklamlarda öyle amaaaa, sen bilmiyorsun işteeee” diyene kadar düzgün bir şekilde mantık çerçevesinde fikrini yaz. Reklamlarda kullanılacak başka isim mi var? Tabi 720 diyecekler. Ama ben tamamen mantık dışı ve saçma olduğunu düşünüyorum. 360 ne kadar mantıklı ve orijinal ise 720 de o derece gereksiz mantıksız ve saçma sapan bir isim. Ayrıca 360 çıkmadan önce de NextBox , Xbox 2 gibi pek çok isim ortaya atılmıştı.

  Sonuç olarak ben neden sonuç ilişkisi içerisinde nedenlerimi ve sonuçlarımı yazdım. 360 çok güzel ve orijinal bir isimdir. Neden? Çünkü bir anlam ifade ediyor. (Yukarıda açıkladım) 720 saçma bir isimdir. Neden? Ulan nedeni mi var isme bak arkadaş bu ne? Saçma sapan bir şey. 360*2=720. Bravo valla çok orijinalmiş hakikaten.

  İtirazi olan bir zahmet hakaret etmek yerine “bak kardeşim bundan dolayı böyle bir isim verilecek” diye yazarsa cehaletimizi(!) de almış olur.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle bir cihaz 2015-2016’dan önce zor gelir

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Cahillik parasız tabii. Real Steel gibi bir film de bile ring’in arkasındaki reklam panolarında XBOX 720 reklamları vardı. Tabii sizin mantığınızla koskoca Hollywood’un reklam anlayışı uyuşmuyor bir nedenden ötürü. Sayın SDN okuru cahilseniz susun da adam sansınlar. Bir de sinirleniyor utanmadan.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  İlk yorumun biraz saçma geldiğini söylemem lazım. Çünkü Yeni Nesil Xbox’a yerli ve yabancı her türlü kaynakta Xbox 720 deniliyor. Bunu bilmiyorsan böyle abartılı bir eleştiri yapma kardeşim. Ayrıca yazıyı yazan kişi de yeni Xbox’ın adını bi şekilde belirtmek zorunda ve tüm dünyada denildiği gibi Xbox 720 demesi gayet doğal çünkü ürünün adının henüz ne olacağı kesin değil ve tüm dünya şu anda bu ürüne Xbox 720 diyor.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  merhaba, o 720 ismini beğenmeyip gerçek olmadığını düşünen arkadaş ismin gerçekten doğru olduğunu gördüğünde ne yapacak gerçekten merak ediyorum. Xbox 720 ismi gerçek ve hatta EA nın bir oyununda da o isim ve reklam oyun içerisine yerleştirilmişti. Fakat sanırım sen bana da inanmazsın o yüzden internette arayıp görselin olduğu siteyi buldum. Buyur arkadaşım *****

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  küt pat çat dalmaya gerek yok sayın okur kardeşim internette xbox 720 diye aratınca birçok sitenin bu ismi kullandığını görüyoruz illa SDN uydurmuş gibi haksızlık yapmayalım.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  hani arkadaş kaynak nerede?

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  helal olsun bu yoruma bakalım nekadar yayında kalacak

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kadar saçma bir haber ile bir ilke daha imza attığınız için tebrikler. Bu mesajı yayınlayacak kadar objektif ve eleştirilere açık mısınız bilmiyorum ama yine de yazacağım. Yahu 720 nedir kardeşim?! 360’ın anlamı 360 dereceden geliyor. Oyuncuları çemberin oyun merkezinin tam ortasına koyuyoruz dedi Bill Gates. Konsolun dizaynından menüsüne gamepad’ine bu tema işlendi. Ulan adama demezler mi 720 ne halt diye?! Bir de sonradan kıvırmak için “Bakın kesin aslında ama hani bir ihtimal Wii 2 dediler Wii U oldu sonra burada da böyle olursa bizde suç yok haaa” diye inceden mesaj veriyorsunuz! Yapmayın şunu Allah aşkına. Düzgün bir şekilde doğruları yazarsanız da insanlar keyifle okur.

" Xbox 720’nin Yol Haritası İnternete Düştü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xbox 720’nin Yol Haritası İnternete Düştü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xbox 720’nin Yol Haritası İnternete Düştü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası