Okunma

Xbox Live ve PSN’e Noel Saldırısı


26 Aralık 2014 Cuma 16:00
Xbox Live ve PSN’e Noel Saldırısı

Güvenlik sistemlerinin her geçen gün gelişitiği doğru fakat bu gelişmeler malesef siber saldırıları engelleye yetmiyor. Siber saldırılar ile başı belada olan Sony, geçtiğimiz hafta saldırılar sonucu The Interview filmini sinemalarda yayınlamaktan vazgeçmiş ve milyonlarca dolar zarar etmişti. 

:: Teröristler Sony’nin Filmini İptal Ettirdi

Siber saldırıların oldukça arttığını gördüğünüz bu günlerde, hedefi Xbox live ve PSN olan yeni bir hack saldırısı gerçekleştirilidi. Yapılan saldırı sonucunda Xbox Live ve PSN servisleri bir gün süreyle kullanılamadı.

Lizard Squad adlı hacker grubunun gerçekleştirdiği saldırı, özellikle Xbox Live servisinin tamamen çökmesine neden oldu. Sony‘nin PSN servisi ise saldırıyı daha hafif atlatmış durumda, saldırı sonucunda çok yavaş çalışmaya başlayan sistem tamamen çökmüş değil fakat zaman zaman kopmalar yaşanıyor.

:: Türkiye’de Xbox One mı PlayStation 4 mü?

Lizard Squad’ın İlk Saldırısı Değil!

Lizard Squad grubu bu yıl içinde Sony’ye iki saldırı gerçekleştirmişti. Grubun yeni saldırı için kredi kartlarının çok kullanıldığı Noel dönemini beklemiş olması ise kullanıcı bilgilerinin peşinde olduğunu gösteriyor. 

:: PlayStation Network Hack’lendi!

Sony ve Microsoft tarafından yapılan resmi açıklamalarda sistemlerin düzeltildiği duyuruldu fakat sunucuların tekrar kullanılabilir duruma gelmesinin zaman alacağı da belirtildi. Gelen haberlerde kullanıcı bilgilerinin çalınmadığı söyleniyor ama bu bilginin ne kadar doğru olduğunu zaman göstercek.

:: Xbox Live ve PSN servislerine yapılan saldırı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarArden Papuççiyan

Marmara Üniversitesi'nde Gazetecilik Bölümü öğrencisi Arden, tam bir teknoloji bağımlısı. Uzun zamandır takip ettiği ShiftDelete.Net'te, şimdi teknoloji bilgisini okurlarımızla paylaşacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Xbox Live ve PSN’e Noel Saldırısı”

 1. gs_kadir dedi ki:

  Ýki büyük hacker grubu arasýnda yaþanan büyük tartýþma, yeni bir hacker savaþýna yol açabilir!

  Microsoft‘un hacker grubu Lizard Squad, geçtiðimiz günlerde Tor aðýna da saldýrmýþtý. Bunun üzerine Anonymous, Lizard üyelerinden birinin kiþisel detaylarýný internete sýzdýrdý. Ancak Lizard Squad, bu sýzýntýnýn gerçek olmadýðýný söylü***** />

  Lizard Squad adýndaki hacker grubu, PSN ve Xbox Live’a yaptýðý saldýrýlarý diyerek Tor aðýný hedef almýþ, daha sonraki bir tweet’inde ise Tor’un insanlar ve pedofililer" tarafýndan kullanýldýðý ileri sürmüþtü.

  Tor ise saldýrýlarla ilgili yayýnladýðý bir açýklamada gizlilik veya performansý olumsuz etkileyecek bir durumun olmadýðýný söylemiþti. Tor’a göre hacker’lar, birçok bilgisayarla aða kaydolarak onun büyük bir parçasýný oluþturmaya çalýþtýlar. Ancak Tor’a göre saldýrganlar yeni binlerce relay çalýþtýrmalarýna raðmen Tor’un að kapasitesinin tehdit haline gelmeden önce aðdan kaldýrmak üzere çalýþtýðýný" söylü***** />

  Hacker grubu Anonymous ise bir tweet’inde Lizard Squad’dan geri çekilmesini, Tor aðýnýn "yolsuz hükümetler nedeniyle insanlar tarafýndan kullanýldýðýný" söyledi. Twitter‘da Anonymous’un paylaþtýðý sohbetin sahte olduðunu ileri sürüyor ve bu konuþmanýn Anonymous tarafýndan üretildiðini iddia ediyor

  *****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hala bitmedi ya halen giriş yapamıyoruz be..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bune ya gitti psn

 4. sdelta dedi ki:

  DDOS yapýyorlardýr, baþka bir þey yapamazlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  açın abi şu live yi bir sürü para ödedik gold üyeliğe

 6. Mr.Awesome dedi ki:
 7. edox dedi ki:

  Hangi ülkeden gerceklestirilmis bu saldiri?

 8. Mr.Awesome dedi ki:
 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu eylem ile hangi soruna parmak basmak istediler? bu eylem sonucunda ne elde etmiş oldular?

 10. basbeLasý dedi ki:

  Þu an saldýrý hafiflemiþ durumda. Özellikle dün gece çok büyük bir saldýrý vardý.

" Xbox Live ve PSN’e Noel Saldırısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xbox Live ve PSN’e Noel Saldırısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xbox Live ve PSN’e Noel Saldırısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "