Xbox’ın otomatik HDR özelliği PC’lere geliyor


18 Mart 2021 Perşembe 09:47
ABONE OL
Xbox’ın otomatik HDR özelliği PC’lere geliyor

Microsoft, Auto HDR özelliğini Xbox Series X ve Series S konsollarından PC’ye taşıyor. Windows Central’ın haberine göre Windows 10’un Build 21337 ve üzeri sürümleriyle, PC oyuncuları 1.000’den fazla DirectX 11 ve 12 oyununda yüksek dinamik aralık (HDR) özelliğini eklemeyi planlıyor.

Microsoft’a göre Auto HDR, uyumlu bir monitörünüz olduğu sürece oyunlarınıza akıllıca renk ve parlaklık bilgisi ekleyecek.

Windows Insider’lar yeni özelliği test edebilir

Özelliğin nasıl çalıştığını aşağıdaki karşılaştırmada görebilirsiniz. Microsoft, görüntünün HDR olmayan bir ekranın başarıyla çoğaltabileceği bölümlerini göstermek için gri tonlama kullanıyor. Gears 5‘in yerel HDR sunumu, gölgelerinde ve vurgularında çok fazla ayrıntıya yer veriyor. Ancak Otomatik HDR sunumu bile SDR muadilinden önemli ölçüde daha fazla bilgiye sahip.

Microsoft HDR

Windows Insider olduğunuz sürece, Windows HD Renk Ayarları sayfasına giderek bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Öte yandan bunun PC’lerdeki HDR manzarasını nasıl etkilediğini görmenin ilginç olacağı düşünülüyor.

Bilindiği üzere bu format, Windows 10‘da dağınık bir şekilde sergileniyor. Dahası, tüm HDR özellikli monitörler bu özelliği eşit şekilde gösteremiyor.

Video Elektronik Standartları Birliği‘ne (VESA) göre, DisplayHDR sertifikasına göre altı farklı katmana sahip. Bu bağlamda yüksek yenileme hızlarına vurgu yapan çoğu oyun monitörü, uygunsa daha düşük kategorilerden birine giriyor. 

Microsoft’ta DirectX program yöneticisi Hannah Fisher konuya dair;

“Bazı oyun stüdyoları, oyunlarında yerel olarak HDR için çalışarak HDR oyun bilgisayarları için geliştirme yaparken, PC için Otomatik HDR yalnızca DirectX 11 veya DirectX 12 SDR oyunlarını kapsar. Ve renk / parlaklık aralığını akıllıca HDR’ye kadar genişletir. Bu, size HDR monitörünüzün yeteneklerinden tam olarak yararlanan harika yeni bir oyun deneyimi sağlayacak kusursuz bir platform özelliğiaçıklamasında bulundu.

Otomatik HDR özelliğinin yanı sıra, Windows 10‘un en son test sürümü, Sanal Masaüstlerinde iyileştirmeler, bir Dosya Gezgini düzen güncellemesi ve hatta Not Defteri gibi yerleşik uygulamalarda bazı değişiklikler de içeriyor.

Windows 10 yakında her Sanal Masaüstü için özel arka planlar içerecek ve masaüstlerini kolayca yeniden sıralayabilecek. Microsoft ayrıca Dosya Gezgini‘ndeki öğeler arasına ek dolgu ekliyor.

Artık klasik Dosya Gezgini modunda kompakt bir mod var ve yeni görünüm biraz daha dokunma için optimize edildi. Öte yandan Not Defteri’nin artık yeni bir simgesi bulunuyor ve Microsoft Mağazası aracılığıyla güncellenebilecek.

Microsoft ayrıca Windows 10 ile birlikte sunduğu uygulamaları Windows Terminal ve Power Automate Desktop‘ı içerecek şekilde güncelledi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Xbox’ın otomatik HDR özelliği PC’lere geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xbox’ın otomatik HDR özelliği PC’lere geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xbox’ın otomatik HDR özelliği PC’lere geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!