Okunma

Kadınlar Xerox Yönetimini Bırakmıyor


26 Mayıs 2009 Salı 11:46
Kadınlar Xerox Yönetimini Bırakmıyor

Xerox’un CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Anne Mulcahy, emekliye ayrılıyor ve görevini Ursula Burns’e bırakıyor. Şu anda Xerox’un Başkanı olan Ursula Burns, 1 Temmuz 2009 tarihi itibari ile Xerox’un CEO’su olacak. Anne Mulcahy, geçiş süreci tamamlanana kadar kısa bir süre daha Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam edecek.


Ursula Burns, 1 Temmuz’dan itibaren CEO’luk görevini devralacak.

Yapılan atama ile ilgili açıklamada bulunan Ursula Burns, “Anne Mulcahy’in görev süresi boyunca Xerox, pazarda lider, finansal açıdan güvenilir ve geniş bir müşteri kitlesine hizmet eden bir şirket oldu. Anne Mulcahy’dan geçen bu değerli mirası daha iyi yerlere taşımanın sorumluluğunu yerine getirmeye çalışacağım. Bundan sonra da müşterilerimiz, çalışanlarımız, paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Satış Temsilciği’nden Yönetim Kurulu Başkanlığı’na


Emekliye ayrılacak olan Anne Mulchany tam 33 yıldır Xerox’ta çalışıyor.

Anne Mulcahy, Xerox’taki kariyerine 1976 yılında Satış Temsilcisi olarak başladı. Xerox’un dünya organizasyonu içinde farklı ülkelerde çalışan Anne Mulcahy, 33 yıllık görev süresi boyunca pazarlama, satış ve insan kaynakları alanlarında üst düzey yönetici pozisyonlarında görev aldı. Mayıs 2000’de Xerox’un Operasyon Başkanı (COO) görevine getirilen Anne Mulcahy, 2001 yılının Ağustos ayında Xerox CEO’su ve 2002 yılının başında da Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Stajyerlikten CEO’luğa

Ursula Burns, 1980 yılında Makine Mühendisliği stajyeri olarak Xerox bünyesine katıldı. Makine Mühendisi olarak çalışmaya başladığı Xerox’ta, mühendislik ve yönetim alanında çeşitli görevler üstlendi. Xerox’un geçmiş yıllarda piyasaya çıkardığı birçok ürünün mühendislik çalışmalarının içinde yer aldı. Ursula Burns CEO’luk görevine getirilmeden önce en son, Xerox’un kurumsal strateji, insan kaynakları, satış ve pazarlama operasyonları ve global müşterilerinden sorumlu başkanlık görevini yürütüyordu. Dünyanın saygın iş dergilerinden Fortune tarafından hazırlanan Dünyanın En Güçlü 50 Kadını sıralamasında Anne Mulcahy 2008 yılında dördüncü sırada, Ursula Burns de 10’uncu sırada gösterilmişti.

:: Aklınıza gelen kadın yöneticiler kimler?

Bilgi için: Xerox
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Kadınlar Xerox Yönetimini Bırakmıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kadınlar Xerox Yönetimini Bırakmıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kadınlar Xerox Yönetimini Bırakmıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "