Xiaomi bataryaları daha güvenli hale getirecek


25 Mart 2021 Perşembe 21:00
ABONE OL
Xiaomi bataryaları daha güvenli hale getirecek

Lityum iyon piller, söz konusu batarya olduğunda en yaygın çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda ve hatta elektrikli arabalarda bile kullanılan bu teknoloji, özellikle yüksek verimliliği sayesinde tercih ediliyor.

Ancak bu teknoloji, oldukça önemli bir kusura sahip. Özellikle yüksek ısıya duyarlı olan Lityum iyon piller, kolayca tutuşabiliyor ve patlayabiliyor. Xiaomi batarya konusunda aldığı yeni bir patent ile bu tehlikeyi ortadan kaldırmak istiyor.

Xiaomi, batarya güvenliğini arttırıyor

Çinli teknoloji devi, bir süredir batarya ve şarj teknolojilerini daha güvenli hale getirmek için uğraşıyordu. Görünüşe göre şirket, geçtiğimiz günlerde önemli bir adım attı. ITHome tarafından hazırlanan rapora göre Xiaomi, batarya güvenliğini arttırmak için 23 Mart 2021 tarihinde yeni bir patent aldı.

xiaomi batarya

Basitçe açıklamak gerekirse, bataryada bulunan lityum, patlama ve yanma riskine karşı korumalıdır. Batarya yüzde 80 doluluk oranına geldiğinde, telefonunuz tam şarj uyarısı verir ve akımı keser. Hemen ardından eğer cihaz prizden çekilmezse, dalgalı şarj modu devreye girer. Bu sayede pil yüzdesi azalmazken, şarj kapasitesinin aşılması da önlenir. Ancak batarya yüzde 80’den sonra dalgalı şarja geçmezse, zarar görebilir ve kullanıcı için tehlikeli hale gelir.

Xiaomi tarafından alınan patent, sistemin bu süreci gerçek zamanlı olarak takip ve kontrol etmesine olanak sağlıyor. Bu sayede bir sorun oluştuğunda akım kesilerek, aşırı yükten kaynaklanan patlama ve şişmenin önüne geçiliyor. Xiaomi, böylelikle akıllı cihazlarını daha güvenli hale getirmeyi hedefliyor.

Lityum piller neden kullanılıyor?

Lityum iyon piller, diğer kimyasallarla hazırlanan rakiplerine oranla daha hafiflerdir. Bu sebeple her türden elektronik cihaz için daha uygunlardır. Aynı zamanda bu pillerin hafıza etkisi sorunu yoktur, dolayısıyla şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez. Yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmek pil için olumsuz bir etki yaratmaz.

En belirgin kusurları ise kullanım ömürlerinin üretim tarihinden itibaren başlamasıdır. Ne kadar kullanıldığı fark etmeksizin, ömürleri zaman içinde azalmaya başlar. Bu sebeple aldığını elektronik ürünlerin şarjı, zamanla daha hızlı tükenmeye başlar. Yine de çeşitli şirketler, bu teknolojiyi geliştirmek ve mükemmelleştirmek için çalışmaktadır.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Bundan sonraki yeni telefonlaramı gelir yoksa tüm telefonlatını yeniden düzenleyip hepsine bu teknolojiyi koyacaklarmı?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

birkaç sene sonraki modellerde karşına çıkar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

.

" Xiaomi bataryaları daha güvenli hale getirecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xiaomi bataryaları daha güvenli hale getirecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xiaomi bataryaları daha güvenli hale getirecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!