Corona virüsü sonrası: Xiaomi’den akıllı maske


19 Şubat 2020 Çarşamba 18:39
Corona virüsü sonrası: Xiaomi’den akıllı maske

Dünyanın önemli gündemleri arasında yer alan, Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve sonrasında onlarca ülkeye yayılan Corona virüsü için teknoloji devi Xiaomi’den önemli bir patent başvurusu geldi. Bildiğiniz gibi maskeye olan talep salgın sonrası oldukça artış gösterdi. Birçok marka da maske satışına başlayarak krizi fırsata çevirdi. Ürün gamının çeşitliliği ile karşımıza çıkan Çinli teknoloji devi Xiaomi de bu noktada değerlendirilecek akıllı maske hamlesini yaptı. Xiaomi akıllı maske ile neyi amaçlıyor?

Corona virüsü ardından Xiaomi akıllı maske ile karşımızda

Xiaomi zaten Çin’de maske satıyor olsa da yapılan yeni patent başvurusuyla birlikte akıllı sensörleri içeren yeni bir maske sistemi geliştirdiği ortaya çıktı. Şubat ayının başında çocuklar için geliştirilen Xiaomi Youpin F95 ile birlikte şirket, bu alanda çalışmalar yaptığını göstermişti.

Akıllı maske için alınan patentin açıklamasında maskenin bir işlemcisinin olduğu belirtiliyor. Bu sayede üründe yer alan sensörler aracılığıyla toplanan tüm verilerin hesaplanması için özel bir hesaplama birimi de kullanılacak.

Depolama modülü bulunan maskede toplanan veriler saklanıyor. Bağlantı modülü sayesinde ise diğer cihazlara aktarılabiliyor. Tüm bunların yanında standart hava filtresine güç veren harici piller de bu maskede yer alacak gibi duruyor.

Kullanıcının hareket edip etmediğini veya sabit bir pozisyonda olup olmadığını belirleyecek ivmeölçer gibi bir sensörün akıllı maskede yer alacağı da belirtiliyor.

Xiaomi’nin akıllı maskesindeki sensörler, maskenin kullanım süresi, kirlilik emilimi, nefes hacmi, nefes sayıları gibi verileri kaydedecek. Böylelikle maskenin son durumu da yine maskeden takip edilebilecek.

Akıllı maskenin marifetleri elbette bunlarla sınırlı olmayacak. Maskenin ayrıca, kullanıcıların bulunduğu şehirdeki hava durumu ve hava kalitesi hakkında bilgi vereceği ve bu verileri de gerçek zamanlı olarak mobil uygulama üzerinden göstereceği söyleniyor.

Akıllı maskenin potansiyel solunum dışında görünen solumları da tespit edebileceği ve daha sağlıklı bir solunum yöntemi önerebileceği de belirtiliyor. Yine de bunun yalnızca bir patent başvurusu olduğu unutulmamalı, çünkü şirketin bu tarz patent ürünleri her zaman son kullanıcıya ulaşmayabiliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Corona virüsü sonrası: Xiaomi’den akıllı maske”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Virüs e karşı herşey bulundu icat edildi sadece aşısı bulunamadı…

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Her şey planlıydı ‘di zaten maskeler önceden yapılarak viruslar ortaya atıldı

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kendinden virüslü

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Cocuk adamlar fark yaratmış

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Iyide çindemi üretilecek? Paradoksa gel

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Maske nin gözler içinde gözlüklü üretilmesi gerekiyordu. Virüs gözler yoluyla ve kulak yoluyla da bulaşıyormuş.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adamlar felaketi fırsata çevirmiş. Girişimcilik böyle bişey olsa gerek.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çocuklar tatlı. Çünki masumlar.

 9. Anonim dedi ki:

  Yalnız çocukları çok tatlı neden

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adamlar çabalıyor helal olsun

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adamlar durumu baya normalleştirmiş.

  1. Anonim dedi ki:

   bu işi bile paraya dönüştürüyo o. çocukları..paralar içinde geberin parada kurtaramasın sizi..

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çinden başlayan virüsden ; bir çinliden maske. Evet evet yanlış duymadınız 🤣

  1. Anonim dedi ki:

   ne kadar aptal bir insan olduğunu anlayamaman kadar üzücü bir olay yok be ;(

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Yok kaldı ancak size yeter

" Corona virüsü sonrası: Xiaomi’den akıllı maske konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corona virüsü sonrası: Xiaomi’den akıllı maske ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corona virüsü sonrası: Xiaomi’den akıllı maske ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "