Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO açıkladı


26 Kasım 2020 Perşembe 17:00
Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO açıkladı

Bazı Çin merkezli şirketlerin isimleri, yabancı ülkelerde garip karşılanabiliyor. Telaffuzu zor olan Xiaomi‘de bunlardan bir tanesi. Özellikle Latin alfabesi kullanan diller, Xiaomi kelimesini telaffuz ederken zorlanabiliyorlar. Ancak firmanın başarısı, ismin arkasındaki zorluğun da göz ardı edilmesini sağlamış durumda. Peki, Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO Lei Jun, uzun zamandır merak edilen soruyu cevapladı.

Ülkemizde de ismi zor telaffuz edilen Xiaomi, ürün pazarını genişletmesi ve satışları artırmasıyla birlikte bu sorunu aşmıştı.

Xiaomi ismi nereden geliyor?

Pek çok kategoride ürüne sahip olan Xiaomi, en fazla Mi serisi akıllı telefonları ile tanınıyor. Xiaomi ve Mi isimlerinin nereden geldiği ise ortaya çıktı. CEO Lei Jun, firma kurulmadan önce şirket isminin ne olacağı konusunda ekibi ile tartıştıklarını belirtti. Öneriler arasında Red Star, Red Pepper ve Black Rice gibi isimlendirmeler vardı. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı, bu isimlerin hiçbiri kabul edilmedi.

İsim tartışması devam ederken Lei Jun’un aklına, Buda‘nın bir pirinç tanesini Meru Dağı kadar önemli gördüğü gelmiş. Evrenin merkezi olarak bilinen Meru Dağı, Asya kültüründe oldukça önemli bir konuma sahip. Pirincin önemi de buradan geliyor. Bu sebeple, şirketin isminin Pirinç (Çince’de Mi) olması önerildikten sonra CEO Lei Jun, internet aleminin yapısı gereği büyük yerine küçük ismini almanın daha mantıklı olacağını düşünüyor ve şirketinin isminin Xiaomi (Xiao Çince’de küçük demek) olmasını öneriyor. Xiaomi ismi de herkesin onayından geçtikten sonra kullanılmaya başlanmış. Böylece, Xiaomi ismi nereden geliyor sorusu da cevabını buluyor.

Lei Jun ayrıca ismin şirket üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerini de ifade etti. Jun’a göre üst düzey bir isim, şirketin yükselişini hızlandırmak için yeterli değil. Ona göre bir şirket teknolojiden yoksunsa, iyi ürünlere sahip değilse ve kullanıcı deneyimine önem vermiyorsa başarılı olamaz. Lei Jun’a göre her şey, yapılan işe ve insana bağlı.

Lei Jun, Xiaomi kuruluşunun başından beri teknolojiye, iyi ürünler oluşturmaya ve kullanıcı deneyimine odaklanmak istediklerini belirtiyor. Böylece Xiaomi, Fortune 500 listesine en erken giren şirket unvanını elde etti.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Çinli firmaların ismi zor okunduğu içindir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Kullanıcı deneyimi mi? Ne?!! Redmi note 8 kullanıyorum son güncelleme geldikten sonra telefonun her uygulamasında karşıma bir sürü reklam çıkıyor. Temalar, müzik uygulamaların her yerinde reklamlar var çok can sıkıcı bir şekilde. Nasıl bir kullanıcı deneyimiş bu?! Uygulamalarda ayrı reklam var onlar yetiyor birde telefonumun reklamına maruz kalıyoruz. Xiaomi aldığıma pişmanım. Bağımsız ek eleştirim kamerası çok kötü. Teşekkürler.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Küçük pirinç Türkçe de pek havalı değil 😅😅

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

gece görüş iksiri nasıl yapılıyor 😀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Küçük pirinç note 9 pro

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İsminin hakkını veren kaliteli bir marka tebrik ederim. Keşke bizim ülkemizdede böyle teknoloji firması olsa. Gerçi olsada buradaki yorumlarda ismi önüne YANDAŞ konulurdu orası kesin.

" Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xiaomi ismi nereden geliyor? CEO açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!