Xiaomi Türkiye fabrikası üretime başladı


29 Mart 2021 Pazartesi 13:20
ABONE OL
Xiaomi Türkiye fabrikası üretime başladı

Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin Salcomp ortaklığı ile İstanbul’da kurduğu fabrika bugün açıldı. 30 milyon dolara kurulan fabrikanın açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan video mesajla katıldı. Xiaomi Global Başkanı Shou Zi Chew ve Salcomp Avrupa Direktörü David Chang ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve diğer yetkililer fabrikanın açılış kurdelesini birlikte kestiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açılış törenine mesaj gönderdi. Türkiye’nin bölgede akıllı telefon üreticileri için yeni üretim üssü olacağını ifade eden Erdoğan şunları söyledi:

xiaomi fabrika

“Yıllık 10 milyonun üzerinde cep telefonu satışının gerçekleştiği; Avrupa, Rusya ve Orta Doğu pazarlarının birleşme noktası Türkiye, akıllı telefon üreticileri için bölgenin üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Dünyanın Kovid-19 salgını sebebiyle sancılı günler yaşadığı bir dönemde, sizlerin şahsında Türkiye’ye güvenen, ülkemizin potansiyeline ve geleceğine inanan tüm yatırımcılara şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.”

xiaomi fabrika

Bilim ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise video konferans ile katıldığı açılışta şöyle konuştu:

Xiaomi ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak. Geçtiğimiz yıl düzenlenen yatırım teşvik belgesi adedi önceki yıla göre %86 arttı. Tedarik zincirlerindeki aksaklıklara rağmen tüm vazifelerini yerine getiren emekçiler sayesinde yılın son çeyreğinde imalat sektöründe ciddi büyüme yaşadık.

Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Vincent Chang ise açılış için yaptığı sunumda Türkiye’nin hem Avrupa hem Orta Doğu pazarı için kilit noktada olduğunu belirtti. Chang ayrıca 2021 sonuna kadar Türkiye genelindeki Mi Store’ların sayısının 100’ün üzerine çıkacağını söyledi.

xiaomi fabrika

Salcomp kıdemli başkan yardımcısı Travel Xue ise dünyada önde gelen teknolojileri üreten bir firma olduklarını belirterek “46 yıllık bi şirketiz. Türkiye ve İstanbul halkı için hizmet edeceğimizden dolayı çok mutluyuz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan:

Değişim ve dönüşüm günümüzde dünyada vazgeçilmez. Ürünlerin birbirine bağlı olduğu bir dönemdeyiz. Bilgi teknolojilerindeki bu önemli gelişmeler hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru. Altyapıda Son 3 yıldaki ilerleme her yıl % 14’ün üzerinde. Yatırımlar da % 27. Teknolojiye yatkınlık ve kullanımdaki hızımızı 4.5 G’de yerlilik oranlarımızı arttırarak teknolojiyi üreten ülke durumuna geleceğiz. Kapasite raporu, takip kodu alınması dışında cihazların elektromanyetik uyumluluk, elektriksel ve ısısal güvenlik testleri ile ürünlerin piyasaya çıkışının öncesi en yüksek kalitede olması hedefleniyor. Xiaomi’nin AR-GE alanında da yatırım yapmasını bekliyoruz. Yerli milli 5G altyapının ilk aşaması tamamlandı. Xiaomi’nin bu önemli girişiminin diğer önemli firmalara da örnek olmasını temenni ediyorum.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır:

Araştırma, geliştirme ve üretim yetkinliklerini arttırmak ve ihracatımızda teknoloji ürünlerinin payını arttırmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemizde yılda 12 milyon akıllı cep telefonu satılıyor. 2021 itibariyle cep telefonu üretim kapasitesi 10 milyon adedin üzerine çıkmış olacak. Otomotiv yıllık 1.5 milyon Avrupa 4. Dünya 14. Sıradayız. Bize düşen yüksek teknoloji alanında da aynı seviyelere gelebilmek. 919 öncelikli teknoloji alanını belirledik. Bu
ürünlerin yerli üretimini gerçekleştirmek önemli bir adım olacak. Kapımızı hem yerli hem uluslararsı yatırımcılara sonuna kadar açtık. Mkien sektöründe geçen yıl 20 öncelikli makine sektöründeki yatırımlara destek verdik.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Furkan Karayaka, Xiaomi Orta Doğu Başkanı Ronnie Wang, Salcomp Kıdemli Başkan Yardımcısı Travel Xue, Xiaomi Türkiye Ülke Müdürü Vincent Chang, Avcılar Kaymakamı Kemal İnan, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ve AK Parti Avcılar İlçe Başkanı Abdullah Küçükoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi açılışa katıldı.

Redmi 9C

Xiaomi Türkiye fabrikası ilk olarak Redmi 9C cihazını üretecek.

Xiaomi Türkiye fabrikası ilk hangi telefonu üretecek?

Mart ayı ortasında Bakan Varank, Salcomp ve Xiaomi ortaklığında kurulan Türkiye fabrikasını ziyaret etmişti. Henüz o zamanlar test sürecinde olan tesiste şirketin ilk olarak Redmi 9C cihazını ürettiği ortaya çıkmıştı.

Helio G35 işlemci, dörtlü kamera ve 5,000 mAh pille dikkat çeken telefon ülkemizde 1.900 TL‘den satılıyor. Fakat Xiaomi Türkiye fabrikası bu cihazı seri üretmeye başladığında; fiyatlarda ciddi bir düşüş yaşanılacağı tahmin edilmekte.

Xiaomi akıllı telefonlar indirime girecek mi?

Bu ay Samsung şirketi Türkiye fabrikasında ilk yerli üretimlerini gerçekleştirmiş; Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı da bunun vatandaşlara yansıması konusunda açıklama yapmıştı. Yerli üretimle beraber başlangıç segmentli modellerde 1.000 TL’ye varan indirim müjdelenmişti. Turnacı, yerli üretimde gözetim belgesi istenmediği söyledi. Ayrıca gümrük vergisinden muafiyet geldiği için akıllı telefon fiyatlarının düştüğünü dile getirdi.

Samsung’tan sonra şimdi gözler Xiaomi Türkiye fabrikası üzerinde yoğunlaştı. Aynı şekilde Çinli şirketin de ülkemizde üreteceği cihazların indirimli rakamlardan satışa çıkması beklenmekte.

Xiaomi Türkiye fabrikası nerede?

Xiaomi, İstanbul Avcılar fabrikası için basın mensupları ile açılış detaylarını paylaştı. Burada 2 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını dile getirdi. Ayrıca tesiste yılda beş milyon adet akıllı telefonun seri üretime gireceğini ekledi. 14 bin metrekare alana sahip fabrika Firüzköy Bulvarı, Üniversite Mahallesi’nde yer alıyor. Şirket burada daha çok giriş seviye akıllı telefonlar üretmeyi amaçlıyor.
yazarSevde Sivri

Gündemi takip etmeyi seven, sosyal medya ile ilgili ve teknoloji alanında kendini yetiştiren bir editörüm. Bilgilerimi ve araştırmalarımı yazıya dökerek paylaşmayı, sizlere ulaştırmayı seviyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
sozundogrusu
sozundogrusu
16 gün önce

apple’ın çöküşü……

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce
Yanıtla  sozundogrusu

Eskiden kalma bir söz ucuz alacak kadar zengin değilim xiaomi ürünleri daha bu kadar tanımadığı dönemde alıyordum f/p olmalarI sebebiyle ama sonradan farkettim ki aslında daha fazla ödüyormuşum çünkü eksik olmaları sebebiyle hiç bir ürünleri tam değil telifler sebebiyle o yuzden bir kere aliyorum tam aliyorum artik

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce
Yanıtla  sozundogrusu

Aynn apple ağlıyor millet xiaomi mi 9c alıcak diye

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Giriş seviye ise ne anladık o işten mi11 indirim falan gelmez

CanerK
CanerK
16 gün önce

Üst segment cihazları anca yurtdışı olarak kullanırız biz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Apple cokmez abi. Cunku dunyada mal cok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Oppoda gördük indirimi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Ben mi store görevlisine sordum. İlk 2 yıl için 9a, 9c ve 9t üretilecekmiş. Planları bu yöndeymiş. Yani giriş seviyesi cihazlar indirime girecek

Doğru insan
Doğru insan
16 gün önce

redmi note 10 pro üretsinler yoksa bir anlamı yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Önce Samsung şimdi xiaoumi ve oppo kork Apple :))

Teknolojinin çekik gözlüsü
Teknolojinin çekik gözlüsü
16 gün önce

3/5 BİN mi 11 pro da üretde alak be çan çin çon

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Ya kardeşim, giriş seviye cihazlar üretilecekse o kadar masraf edip fabrika kurmanın ne anlamı var ? Teknoloji her geçen gün büyüyor. Giriş seviye cihazlar hiçbir işe yaramaz. İndirim olsa ne olacak ki. Çok saçma ya. Üretsene orta ve amiral gemisi telefonlarınızı. Boş yatırım olmuş bu. Tabi devletimiz üst seviye cihazlardan daha fazla ötv alıyor. Arabalardaki gibi. Ülkemizde üretilirse vergi alamaz. Bu da işlerine gelmiyor. Vergi alamazlarsa ölürler, biterler. Olur mu hiç almaları lazım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Ayni oppo gibi ham madde tedarikleri cin den gelip burada toplanip birlestirilicek ayni sekilde giris seviyesi ekonomik adi altinda %150 vergiler ekleyip 1000 liralik cihazlari 2500 3000liraya itelemeye kalkicaklar , telefon özel tuketim den cikmadikca ithalde de edilse , yatirimcilar yatirim yapip uretselerde alinan ve eklenen %150 200 vergiler ile yatirimciyida bitirir tuketiciyede zerre faydasi olmaz , ozellikle ülke kriz icinde ekonomi cökmüsken Xiaomi nin bu yuksek vergileri bertaraf edip karindan kisip fiyatlari uygun hale getirebilicegini asla dusunmuyorum aptallik olur cunki.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Okadar bakanlarla konuştunuz ağzınızı açıp ta bakanım vergiler çok yüksek, millet yurtdışı cihaz alıyor indirin diyemediniz mi? Silivriye yollamazlar korkmayın 😂 adam 2.5 maaş alıyor son model telefon 20bin deseydiniz. Medeniyet dışır şeyler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
15 gün önce

Sdn hic samimi seyler degil bir taneniz cikipta bakanlara yada ureticilere alim gucu yok insalarin vergiler yukseldikce yukseliyor demiyorsunuz , ülke bu haldeyken tek basina hic bir marka riske girip yatirim yapip istihdam saglamaz mutlaka kendisini garantiye almistir tum markalar ve yatirimcilar turkiyeden kaciyor sebebini söylemeye gerek yok..Ama tek basina ülkemize A-Z ye tedariklerini ülkemiz icinden yapip her sektore kan can veren isimler olsun tabiki ozaman ihstihdam saglayanlara her daim mutesekkiriz amaa 9c gibi 5 para etmez cihazlari burada birlestirip paketleyip orta dogu ya yada avrupaya yada bizlere iteleyemessin , esas soru şu Oppo yada Xiaomi nin fabrikalari zarar etmeye baslayinca bu zarar kimlerin omuzlarina yuklenecek ?

" Xiaomi Türkiye fabrikası üretime başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xiaomi Türkiye fabrikası üretime başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xiaomi Türkiye fabrikası üretime başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!