Okunma

Xperia Telefonlara Türkçe F Klavye Geliyor


30 Ocak 2012 Pazartesi 10:20
Xperia Telefonlara Türkçe F Klavye Geliyor

Xperia akıllı telefon serisi, dilimizde en sık kullanılan harflere göre ayarlanan tuş düzeni ile Türkçe F klavye desteği vermeye başlıyor. Türkçe F klavye Türk dilinin yapısına özel düzeniyle yazı yazmayı kolaylaştırarak iş ortamında çalışmaları hızlandırıyor ve kullanıcıların Android telefon deneyimini zenginleştiriyor.

80’lerde Türkiye’deki ilk kişisel bilgisayarların İngilizce Q klavye ile ithal edilmesiyle ülkemize giren Q klavye bugün Türkiye’nin en yaygın klavye düzeni. Ancak, Q klavyenin Türk dilinin harf sıklığına uygun olmaması nedeniyle Türkiye’de klavyeye bakmadan yazabilen kullanıcıların oranı yüzde 4’le sınırlı. ABD ve Avrupa’da ise bu oran yüzde 85. Türkiye’de F klavye kamu kuruluşlarında ve basında, özellikle de daktilo çıkışlı kullanıcılar arasında oldukça fazla tercih ediliyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlerin dizüstü bilgisayar satışlarını yakalaması beklenen 2012 yılında, Türkçe F klavye seçeneği sunan Xperia akıllı telefonlar kullanıcıların klavyeye bakmadan yazmasını kolaylaştırıyor.

iPhone’a da gelecekti!

Daha önceden iOS 5 ile birlikte Türkçe F klavyenin geleceği açıklanmış fakat iOS 5 çıktıntan sonra F klavyenin olmadığı görülmüştü. F klavyelerini üzen bu durumdan sonra Apple da bir açıklama yapmadığı için nedensiz olarak F klavye iOS’a gelmemişti. İlgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz. Şimdi ise Xperia ile Android cephesi F klavyeye kavuşuyor.

:: Telefonlarda F klavye kullanmak ister misiniz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

14 yorum - “Xperia Telefonlara Türkçe F Klavye Geliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  dizüstümde tuşların üzerine harf yapıştırıp hala f klavye kullanıyorum çünkü 10 parmak yazmam en çok bununla mümkün oluyor, ama ısrarla q klavyeyi sattıran yabancıların niye türklerin 10 parmak hızlı yazmalarını ve iş güçlerini arttırmalarını bekleyebiliriz ki, eskiden f klavye ile dünya şampiyonu olan bizlerdik, yeni nesile f klavyenin Türkler için hızlı yazmak için tasarlandığını anlatmak bile zor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  f klavyeye verilen değer çok ama çok geç kaldı!

 3. Karargaht dedi ki:

  Hayırlı olsun bakalım güzel haber.

 4. REDFOKS dedi ki:

  arc türkiyeye geldiği ilk hafta aldım şimdiye kadar şarj hariç (oda çok kurcalamaktan kaynaklı sanırım)hiç bir sıkıntı yaşamadım diyebilirim tabi herkesin bakış açısı farklı eskiden beri SE. sempatim olduğundan gözü kapalı satın alabiliyorum ürü***** Samsung ve Sony firmalarını nedense ülkemize daha yakın görüyorum oda ayrı bir mesele sanırım usa firması olmadıklarından kaynaklanıyor

 5. |SeYYaH| dedi ki:

  inşaallah dediğiniz gibi olur… da, sony’nin de şöyle dört başı mamur bir telefonunu göremedim ki yav!
  donanımı güzel yapıyor, ön kamera ***** />
  ön kamera koyuyor, ram’ini düşük tutuyor…
  o oluyor, bu defa yeterli hafıza koymuyor, vs…

  sırf o yüzden kıl oldum sony’ye…
  mesela xperia arc çıktığında heveslendim, alayım dedim, baktım ön kamerası ***** />
  sora bunun S’i çıktı, belki onda olur, alayım dediydim, baktım onda da yok!
  vazgeçtim, sonunda…

 6. |SeYYaH| dedi ki:

  f klavye ile çıkacak ilk akıllı telefonun müşterisi benim. onlarda umarım apple gibi üç kâğıda getirmezler bizi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Tamda F klavye dersinden kalmışken…Sırf bunun için xperia S alabilirim…

 8. Headhunter dedi ki:

  Ben F klavye kullanmıyorum ama güzel bişey olmuş. Sonuçta bu klavyeyi kullanan binlerce kişi var. Aslında devlet telefonlara bazı standartlar getirmeli ve bu standartlara uymayan cep telefonlarını ülkeye sokmamalı. Birkaç sene öncesine türkçe karakter içermeyen telefonların girişini yasaklamıştı şimdi hepsinde var diye biliyorum

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Dokunmatik bir ekranda klavyeye bakmadan yazmak imkansız. O yüzden, xperialarda F Klavye, bakmadan sms yazmaktan ziyade gururumuzu okşama aracı olacaktır.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Aman babam duymasın 3 tane alır valla :D:D

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim milli klavye düzenimizdir F Klavye iyi olmus onla yazanlar için.

 12. pesimist dedi ki:

  Moderatörler ve Editörler haber konusunda kapışıyor

 13. Nemre dedi ki:

  Geç Kaldın

" Xperia Telefonlara Türkçe F Klavye Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xperia Telefonlara Türkçe F Klavye Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xperia Telefonlara Türkçe F Klavye Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "