Okunma

Yahoo, hesapların ele geçirildiğini doğruladı!


03 Mart 2017 Cuma 03:30
Yahoo, hesapların ele geçirildiğini doğruladı!

Son dönemde meydana gelen siber saldırılar nedeniyle oldukça zor günler geçiren Yahoo, bu saldırılar hakkında kullanıcılara oldukça geç bilgi vermeye devam ediyor.

Ancak, Yahoo’nun yaşadığı saldırıların doğrulanması ve ele geçirilen hesap sayısının paylaşılması ile birlikte şirketin CEO’su Marissa Mayer, bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

2015 ve 2016 yılları arasında yaşanan siber saldırılar sonucunda 32 milyondan fazla hesabın çalındığı Yahoo tarafından doğrulanırken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında yeni bilgilere ulaşıldı.

Mayer, olaylardan sorumlu olduğunu kabul etti!

Uzmanlar 32 milyon hesabın çalınmasında sahte çerezlerden yararlanılan gelişmiş bir saldırı yönteminin kullanıldığını belirtirken, Yahoo bu olayın 2014 yılında yaşanan olaylar ile bağlantılı olduğunu savunuyor.

17-03/03/800-mayer.jpg

2014 yılında 1 milyar, 2013 yılında ise 500 milyon hesabı etkileyen siber saldırılara maruz kalan Yahoo’nun, 2014 yılında meydana gelen saldırılar sonrasında gerekli analizleri ve raporlamaları tam olarak yapmamasının durumu bu noktaya getirdiği belirtiliyor.

Yahoo CEO’su Marissa Mayer, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada yaşanan olaylardan sorumlu olduğunu kabul ettiğini ve bu nedenle yıllık prim almayacağını belirtti. Ayrıca Mayer, ek ödemelerin şirket çalışanlarına yeniden dağıtılmasını istediğinin altını çiziyor.

:: Yahoo kullanıcılarına ait hesapların, siber saldırılar sonucunda ele geçirilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Yahoo, hesapların ele geçirildiğini doğruladı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    söz edilmeye başlanan olur o.
    Türkçe 101

  2. SDN Okuru dedi ki:

    yazık üzülüyorum artık yahooya

" Yahoo, hesapların ele geçirildiğini doğruladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yahoo, hesapların ele geçirildiğini doğruladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yahoo, hesapların ele geçirildiğini doğruladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "