Okunma

Yakıt Hücreleri Seneye Gelir mi?


07 Nisan 2008 Pazartesi 21:00
Yakıt Hücreleri Seneye Gelir mi?
MTI Micro firması, yakıt hücreleri konusunda her çeşit aygıt için yakıt hücreleri üretebilecek durumda ve yakıt hücresinin getireceği devrimsel yeniliklerden her fırsatta bahsediyorlar. Benzer alanda çok daha fazla enerji üretebilen yakıt hücreleri aynı zamanda çok daha hızlı yenilenebiliyorlar. Bir lityum iyon pilin dolması, özellikle taşınabilir bilgisayarlarda neredeyse aygıtların pilden çalışma süreleri kadar. Fakat yakıt hücresinin yenilenmesi için içine biraz daha yakıt koymak yeterli.

Biraz Metanol Yeterli

MTI Micro firması ürettiği yakıt hücrelerindeki yakıt, bir çeşit alkol olan metanol. Metanol, hücre içinde tepkimeye tutulduğunda açığa su ve karbon dioksit çıkıyor. Su hücrenin içinde tutulurken karbon dioksit dışarıya veriliyor. Çok hızlı şekilde yenilenebilen bu yakıt hücreleri için, firmanın yorumu dikkat çekici. Tamamen dolu bir lityum iyon pille yaklaşık 2000 poz çekebilen bir profesyonel fotoğraf makinesi, aynı ebatlardaki yakıt hücresiyle çalıştırıldığında 4000 poza kadar çekim yapabiliyor.

Bilgi için: MTI Micro
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Yakıt Hücreleri Seneye Gelir mi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    herşey iyide ya bu çıkardığı karbon dioksit bizi boğup öldürmesin/hem onu durmadan doldurmak çok uğraşı ister bence …

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Canlı kullanacaz onun hakları ne olacak peki? Hücreleri alkolik edeceğimize göre bunun günahı var mıdır? Fotoğraf çekecez diye öte dünyada cayııır cayııır yanmayalım?…

" Yakıt Hücreleri Seneye Gelir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yakıt Hücreleri Seneye Gelir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yakıt Hücreleri Seneye Gelir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "