Okunma

Yakıt Tasarrufu için Araba Kullanmıyoruz!


14 Aralık 2010 Salı 17:30
Yakıt Tasarrufu için Araba Kullanmıyoruz!

Amerikalı petrol şirketi Shell, araç kullanım alışkanlıkları ile ilgili Avrupa çapında, dev bir araştırmaya imza attı. Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türk kullanıcıların yöntemleri hayret verici. Türk kullanıcılar, klima gibi yüzde 10’a varan ek sarfiyat yaratan donanımları, en sıcak günlerde bile kullanmıyor.

 

 Shell’in Asya ve Avrupa’daki 11 ülkede, 3300 kişi bazında gerçekleştirdiği “FuelSave 2010 Global Araştırma Raporu”ndaki asıl şaşkınlık verici nokta bu değil: Kullanıcılarımız, benzin fiyatlarından o kadar korkuyorlar ki, arabayı evde bırakıp, toplu taşıma araçlarını tercih ediyor. Eh bunda da çok haksız sayılmazlar. Şimdi sayısal verilere göz atalım:

Yüzdelerle Araç Kullanımı

Türk sürücülerin yüzde 42’si, yakıt tasarrufu konusunda etkin hareket edip, farklı kaynaklar ile yöntemlere başvurarak, sarfiyatı asgari düzeye indirmeye çalışıyor ve bu hedefe de, başarıyla ulaşıyor. Üstelik yakıt verimliliğini sağlamak konusunda, Avrupa’da, Almanya’dan sonra ikinci sıradayız. Benzin fiyatlarının her yükselişi, bizi daha yaratıcı yollar bulmaya itiyor.

 

İstemek, Başarının Yarısıdır

Sürücülerimizin yüzde 75’i, bir şekilde yakıt tüketimini asgariye indirmeye niyetli. Gerçi “Neden yüzde yüz değil?” diye sormadan, edemiyoruz. Yakıtların performansını araştırmak konusunda da, yüzde 66’lik orana sahibiz. Erkeklerin yüzde 70’i, benzinlerini sıkıca irdeleyerek, kadınlardan daha titiz davranıyor.

 

Dünyaya Fark Atmak

Ülkemizdeki kullanıcıların yüzde 89’u, yakıt etkinliliğinin cüzdanlarına büyük katkıda bulunduğunu düşünüuor. Bu da, dünya ortalamasının çok üzerinde. Kullanıcıların yüzde 75’i, önceki yıla oranla daha bilinçli. Avrupa’da bu oran yüzde 61. Otomobillerini, dış görünüşlerine bakıp alanların oranı yüzde 51. Maalesef, güvenlik gibi kriterleri çok önemsemiyoruz.

 

Otomobil Kullanmayın, Benzin Harcamayın

Sürücülerimizin yüzde 66’sı, enflasyon canavarı ile birleşip mutasyon geçirmiş benzin fiyatlarına karşılık, daha az otomobil kullanmayı veya araç sahibi olmalarına rağmen, hiç kullanmamayı tercih ediyor. Sürücülerimizin yüzde 80’i, sosyal etkinliklere “arabaları” ile değil, metro, otobüs, vapur üçlüsü ile katılmayı tercih ediyor. Sürücülerimizin sadece yüzde 35’i, her gün araba kullanıp, benzin tüketmeye cüret edebiliyor. Yine de, yüzde 31’lik dünya ortalamasından öndeyiz.

 

Klima Kullanmayan, Cep telefonunu Şarj Etsin

Klimanın, benzin sarfiyatına etkisinin büyük olduğu tartışılamaz lakin, cep telefonunu şarj etmek veya CD/MP3 hatta Aux girişinden müzik dinlemenin de, ek benzin tükettirdiği de açık. Yine de Türk kullanıcılar, bu alışkanlıklardan kesinlikle vazgeçmiyorlar ve iki eylemde bulunurken de, yakıtı kafaya takmıyorlar.

 

:: Shell’in verileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yakıt Tasarrufu için Araba Kullanmıyoruz!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Evrimin ana ogesidir. Nedenler seni evrime itmiyorsa evrim olmaz. Amerikalilar da depolarinda altin yaksaydi onlarda tasarruf ederlerdi.

" Yakıt Tasarrufu için Araba Kullanmıyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yakıt Tasarrufu için Araba Kullanmıyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yakıt Tasarrufu için Araba Kullanmıyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "