Okunma

Yandex, Atatürk’ün Yüzüne Dokunmuyor!


23 Mart 2012 Cuma 22:17
Yandex, Atatürk’ün Yüzüne Dokunmuyor!

Rus arama motoru Yandex, ülkemizde resmi ofis açmasının ardından, hem sunduğu ürünlerle hem de ülkemizdeki yasalar ve işleyiş adına açıkça sergilediği davranışıyla Türkiye’deki internet kullanıcılarının beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Pazartesi günü hizmete başlayacak olan müzik servisinin tanıtımı için davet edildiğimiz Moskova‘daki merkez ofiste, eşine az rastlanır bir manzara ile karşılaştık ve bu anın videosunu kaydettik.

Şok eden o videoyu izleyin!

#http://www.youtube-nocookie.com/embed/iBATEdAP_bA#

Ofisi ziyaret ederken, bir odada gördüğümüz Atatürk posterini sorduğumuzda, çok ilginç bir yanıt aldık. Yandex Haritalar servisinde, sokakların fotoğraflarını görmeniz mümkün. Bu karelerde yer alan insanların, mahremiyetlerini korumak için yüzler otomatik olarak bulanık hale getiriliyor.

Ofis ziyaretinde karşılaştığımız odada, Atatürk posterinin hemen yanında asılan notta “Don’t blur it” yani “Bu resmi bulanıklaştırma” yazıyordu.

Nedenini sorduğumuzda ise “Yüzlerin tanınması ve bulanıklaştırılması işlemini, hazırladığımız yazılım yapıyor. Atatürk’ün sizin kültürünüzdeki yerini biliyoruz. Fotoğrafını bulanıklaştırmaması için burada tedbir alıyoruz” cevabını aldık.

Bu anlayışın altında, aslında çok önemli mesajlar yatıyor.

Atatürk‘e hakaret edilen videoları silmediği için yıllarca YouTube‘a erişimin engellenmesinden dolayı kılını kıpırdatmayan Google‘ın bu vurdumduymaz tavrına karşılık, Yandex çalışanlarının hem de merkez ofiste bu denli duyarlı olmaları, kullanıcıların tercihi konusunda önemli bir etken olabilir.

:: Yandex’in bu duyarlılığı için ne düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

157 yorum - “Yandex, Atatürk’ün Yüzüne Dokunmuyor!”

 1. mylife.my dedi ki:

  Helal olsun adama.

 2. flood_77 dedi ki:

  helal olsun gerçekten

 3. xvolkapx dedi ki:

  aradigim hicbir seyi bulmuyor bu nasil birakayim googleyi

 4. by10ur dedi ki:

  Bu video yu gördüm reklamda olsa çok aktif kullanmasam da ana sayfam

  http://gsyandex.com/

  adamların yaptıkları yatırımlara ve ülkemize girişimci olarak verdikleri değerlerden bile yapılır

 5. slipknot44 dedi ki:

  artık anasayfam:

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bence Fevkalade bir jest. Tabii işin reklam boyutu da var. Ama şurası unutulmamalıdır ki Ruslar bize batıdan daha yakındır. Ne de olsa milyonlarca Türk var. Kurtuluş savaşında ortak hareket ettiğimizi de unutmayalım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  YAZIYI ÖYLE KOCAMAN YAZMIŞLAR Kİ,REKLAM VE YAĞCILIK GİBİ GELDİ BANA

" Yandex, Atatürk’ün Yüzüne Dokunmuyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex, Atatürk’ün Yüzüne Dokunmuyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex, Atatürk’ün Yüzüne Dokunmuyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "