Okunma

Yandex.Özel Arama Hizmeti Başladı


27 Aralık 2011 Salı 11:24
Yandex.Özel Arama Hizmeti Başladı

Yandex Türkiye’nin Türkçe ve İngilizcenin dil yapısına uygun olarak sunduğu ücretsiz site içi arama hizmeti Yandex.Özel Arama, kullanıcıların web sitelerinde aradığını bulmasını kolaylaştırıyor.

Yandex.Özel Arama (http://ozel.yandex.com.tr), site içeriğine göre arama önerileri getirerek ve yazım hatalarını gidererek arama sorgularının doğru yapılmasına yardımcı oluyor ve kullanıcıların sitede daha hızlı arama yapmasını sağlıyor. Yalnızca bir arama kutusundan ibaret olmayan Yandex.Özel Arama hizmeti, arama sorgularının istatistiki verilerini de analiz ederek sitede en çok hangi terimlerin sorgulandığını webmasterlara bildiriyor.

Yandex.Özel Arama, webmasterların seçeceği benzer içeriğe sahip diğer sitelerde de ilk siteden ayrılmadan arama yapma imkanı sunuyor. Örneğin, bir futbol sitesi üzerinden futbolla ilgili diğer sitelerde arama yapılabiliyor.

Yandex.Özel Arama servisinde arama kutusunu web sitesine yerleştirmek için site içi arama yapılacak sayfalara Yandex’ten alınan özel bir kodu eklemek yeterli. Arama sonuçlarının site alanı içindeki sayfalarda listelenmesi, kullanıcıların aradıklarını siteyi terk etmeden bulmasına izin veriyor. Web sitelerinin genel tasarımına uygun olarak ayarlanabilen servis sayesinde, arama sonuçları sitelerin genel tasarımına uygun bir şekilde listelenebiliyor.

Yandex Türkiye’nin indekslediği web sitelerinin webmasterları tamamen ücretsiz olan Yandex.Özel Arama hizmetini hemen kullanmaya başlayabilirler. Yandex dizinine henüz eklenmemiş olan sitelerin webmasterları ise Yandex.Webmaster hizmetine başvurarak web sitelerine kolayca yerleştirilebilen Yandex.Özel Arama hizmetinden yararlanabilirler.

:: Sitenize Yandex arama kutusu koymayı düşünür müsünüz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yandex.Özel Arama Hizmeti Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex.Özel Arama Hizmeti Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex.Özel Arama Hizmeti Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "