Yandex sürücüsüz araç için açıklama yaptı


16 Aralık 2019 Pazartesi 18:45
Yandex sürücüsüz araç için açıklama yaptı

Yandex sürücüsüz araç çalışmalarına ait bir duyuru yaptı. Geliştirici ekip Medium hesabından yayınladığı yazıda, sistemin özellikleriyle birlikte çokça kez test edildiğinin altını çizdi. Bu çalışmalarla birlikte Yandex’in sürücüsüz araç teknolojisinde belli oranda yol aldığı belirtildi.

Yandex sürücüsüz araç çalışmalarında 2.4 milyon km test

Yandex çalışma ağına bir yenisini daha ekliyor. Sürücüsüz araçlar için çalışmalara devam eden Rus teknoloji firması, en son sürücüsüz paket teslim aracı Yandex.Rover‘ı test etmeye başlamıştı. Bu ürünle birlikte bilgilerini artıran firma, şimdi de sürücüsüz araçların hareket kabiliyetini artıracak çalışmalara odaklandı.

2.4 milyon km’den fazla test çalışması yapan Yandex, Moskova’da test ettiği sistemi duyurdu.

Araçların hareket kabiliyeti için geliştirilen Yandex ışıklı radar sistemi, etrafında bulunan nesnelere ışık yayıyor. Bu yayılan ışığın geri dönüş hızına göre, nesnelerin araca olan uzaklığı hesaplanıyor. S

ürücüsüz sistemler için gerekli olan bu özellik daha önce Uber gibi sürücüsüz araç için çalışma yapan firmalar tarafından da kullanılmıştı. Bu sistem yeni araç teknolojisiyle birlikte güvenlik, endüstri, robotik ve tarım sektörü tarafından da kullanılıyor.

Yandex yaptığı açıklamada, geliştirilen sistemin sadece sabit nesnelerde değil, hareket halinde olan nesnelerde de çalışabildiğini belirtti. Trafikte bulunan yayalar, sokak hayvanları ve diğer araçların değişken hızlarına adapte olabilen sistem, yüksek hız değişimlerinin yaşandığı otoyollarda da başarılı kullanım sağlıyor.

Sistem, tarama yaparken 200 metre uzaklıktan hangi nesneyle karşılaştığını belirleme yeteneğine sahip. Üstelik bu çalışma her türlü hava şartında da çalışıyor. Maliyet kısmında da iddialı olan Yandex, kullanılan sistemin ihtiyaç duyduğu donanımda yüzde 75 oranında tasarruf sağladığını söylüyor.

Yandex ışıklı radar teknolojisi özellikleri ile dikkat çekiyor

Yapılan açıklamada “Üretilen diğer ışıklı radar sistemleri cihazlara sinyal gönderiyor ve elde edilen verileri değerlendiriyor. Biz kendi geliştirdiğimiz sistemle araçlar hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyoruz. Elde edilen ham veriyle birlikte daha iyi sonuçlar ortaya çıkıyor. Ayrıca verileri diğer sensörlerle de karşılaştırma yaparak en doğru sonucu öğreniyoruz. Şu anda ürettiğimiz sistemlerin toplam maliyeti yarı yarıya daha uygun.” dendi.

İki ışıklı radardan ilki 120 derecelik açıyla çalışmalarını yapıyor. Diğer radar ise çevreyi sararak 360 derecelik tarama gerçekleştiriyor. Yüksek çözünürlüğe sahip, hareket edebilir kameralar kullanılıyor. Aydınlık ya da karanlık ortam farkı olmadan çalışabilen sistem, hızlı değişen ışık ortamlarına da kolaylıkla uyum sağlıyor. Verimli çalışmak için gerekirse LED ışıklar sensörlere yardım ediyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yandex sürücüsüz araç için açıklama yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex sürücüsüz araç için açıklama yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex sürücüsüz araç için açıklama yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?