Okunma

Yandex, Teknolojisini Webmasterlara Açıyor


05 Mart 2012 Pazartesi 08:52
Yandex, Teknolojisini Webmasterlara Açıyor

Yandex, webmasterlerin hayatını kolaylaştırmak için geliştirdiği hizmetlerinden biri olan Yandex.XML’i Türkiye’de kullanıma sundu. Webmasterler, siteleri için gerekli web arama fonksiyonunu kendileri geliştirmek yerine, Yandex.XML sayesinde hazır olarak ekleyebilecekler.

Arama sonuçları verilerine salt XML formatında, yani tasarım öğelerinden arındırılmış olarak erişim sağlayan Yandex.XML, Yandex web arama fonksiyonunun web sitelerine veya portallara kolayca eklenmesine ve sonuçların istenen tasarım formatında görüntülenmesine imkan veriyor.

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, “Web sitelerine özel bir web arama kutusunun eklenmesi çok zahmetli olabilir. Özellikle de kendi sitenizin dışında, tüm web’de arama yapmak istiyorsanız işiniz daha da zorlaşır. Yandex olarak webmasterlerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiğimiz arama teknolojilerini artık Türkiye’deki webmasterlere de sunuyoruz. Rusya’da günde yaklaşık 15 milyon arama sorgusu işleyen Yandex.XML’in zamanla Türkiye’de de aynı ölçüde popüler olacağına inanıyoruz” dedi.

Varsayılan olarak web’de günde 10 bin arama sorgusu yapılmasına imkan tanıyan Yandex.XML’in diğer özellikleri, kullanım şekilleri, lisans bilgileri ve işbirliği imkanları konusunda ayrıntılı bilgi edinmek için xml.yandex.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yandex’in buna ek olarak site içi arama ile ilgilenen webmasterlar için Yandex.Özel Arama adında ayrı bir ürünü bulunuyor. Yandex’in indekslediği bütün web siteleriyle çalışan Yandex.Özel Arama’yı kullanmak üzere site içi arama kutusunu web sitesine yerleştirirken, arama yapılacak sayfalara Yandex’ten alınacak özel bir kodu eklemek yeterli. Yandex.Özel Arama ile ilgili ayrıntılı bilgilere de şu adresten ulaşabilirsiniz: ozel.yandex.com.tr
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Yandex, Teknolojisini Webmasterlara Açıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    google artık kullanıcılarını sömürmeye başladı bende 1 hafta önce yandex geçtim gayet memnunum deneyin öyle kara verin

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Google varken böyle bir şeye ne gerek var ki?

" Yandex, Teknolojisini Webmasterlara Açıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex, Teknolojisini Webmasterlara Açıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex, Teknolojisini Webmasterlara Açıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "