Okunma

Yandex Trafiği Haritaya Taşıdı


06 Ağustos 2012 Pazartesi 07:17
Yandex Trafiği Haritaya Taşıdı

Yandex, İstanbul’da yaşayan sürücülerin, sabahları İstanbul’un belirli noktalarından Avrupa veya Anadolu yakasındaki şehir merkezlerine gitmek ve akşamları yine şehir merkezlerinden söz konusu noktalara dönmek için direksiyon başında ne kadar zaman geçirdiğini analiz ederek, trafiğin yoğun olduğu saatlerde şehrin çeşitli semtlerinin arabayla ulaşılabilirliğini haritaya aktardı. 

Araştırmada, biri İstanbul’daki herhangi bir yerde ve diğeri 1. Çevre Yolu’nun (O-1) içerisinde kalacak şekilde, şehirdeki rastgele iki noktayı bağlayan çeşitli rotalarda, 08:00 – 10:00 saatleri arasında şehir merkezine doğru ve 18:00 – 20:00 saatleri arasında şehir merkezinin dışına doğru yaşanan trafik yoğunluğu incelendi. Araştırılan her bir rota için, şehirdeki fiili trafik yoğunluğuna göre asgari yolculuk süreleri hesaplanmıştır.

Araştırmanın sonucunda elde edilen haritalara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nisan 2012 verilerine göre hazırlanan bu araştırma çerçevesinde 10 milyondan fazla rota incelenmiş olup, alınan sonuçlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki yol çalışmalarından ve yaz ayları için tipik olan trafik yoğunluğu düşüşünden etkilenmemiştir.

:: Yandex’in bu hizmetini nasıl buldunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Yandex Trafiği Haritaya Taşıdı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  eğitim üzerine edineceğim bilgiler var mı bu sitede

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex’in bu uygulaması İBB’Den daha kapsamlı. Sebebi ise filo taşımacılığı yapan bazı şirketlerle yapılan anlaşmalarla trafikte onların araçlarından alınan bilgilerin de yoğunluk haritası için kullanılması. İBB bu iş için kendi sensörlerini kullanıyor. Yandex ise IBB’ninkilere ek olarak trafikte gezen bu araçlardan gelen bilgileri ekliyor. Zaten uygulamaya bakacak olursanız haritanın İBB’ninkinden daha kapsamlı olduğunu da görürsünüz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  benim anlmadığım konu ibb bunu zaten yıllardır yapıyor hatta mobil uygulaması bile var bunun için neden tekrardan bu kadar analiz ve çalışma yapılmış yada gerçekten yapılmışmı yoksa haritalar direk ibb trafik sitesinden mi alınmış ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Anlık trafik bilgisi de veriyor. Yandex haritaya girince üstte sağda yer alan”Trafik Durumu” tuşuna tıklayınca yollardaki anlık trafik durumunu görebiliyorsunuz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hayattaki en değerli sey bilgi olduğu için Ruslar iyi çalışıyor artık cadde cadde her yerimizi biliyorlar ama sosan biz arama motoruyuz hizmet veriyoruz derler.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Anlık trafik bilgisi vermedikten sonra ne işe yarar ki?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bizde ruslari cok seviyoruz 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ruslar bizi seviyor galiba 🙂

" Yandex Trafiği Haritaya Taşıdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex Trafiği Haritaya Taşıdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex Trafiği Haritaya Taşıdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "