Okunma

Yandex Türkiye Yayında!


20 Eylül 2011 Salı 09:17
Yandex Türkiye Yayında!

Arama motoru pazarında ülkemizde Google‘ın ezici üstünlüğü devam ederken şimdi yeni bir oyuncu daha geldi. Rusya merkezli Yandex, önemli bir yatırımla Türkiye ofisini kurdu ve resmi olarak yandex.com.tr de bugün açılmış oldu.

Yandex Ofisinden Kareler galerisi için aşaıdaki bağlantıya tıklayın.

Son derece basit ihtiyaçlara cevap veren arama motorları arasında nasıl farklılıklar olacağını merak ediyor olmalısınız. Öncelikle, bu basit sorulara hızl ve doğru yanıt verebilmek için milyarlarca dolarlık yatırımların arka planda çalıştığını söyleyelim.

Altyapının dışında Yandex‘in farklılaşmak için önemli bir silahı daha var; Türkçe‘nin dil yapısına göre arama yapan servis, eşanlamlı kelimelerle çalışabilme özelliklerine de sahip.

Özel Röportajı İzleyin

Yandex Türkiye‘nin açılması ile beraber, firmanın planlarını, hedeflerini ve rekabet stratejilerini Yandex Türkiye Ürün Müdürü Alisher Hasanov ile konuştuk.

Yandex‘in ülkemize gelişiyle beraber, arama motoru pazarında canlılık geleceğini düşünüyoruz. Google‘ın bu alanda tek olması, Microsoft‘un Bing‘e yatırım yapmaması ve özelleştirmemesi, Google‘ı tembelliğe ve rehavete itmiş durumda. Öyle ki, arama motorundan elde edilecek gelirlerle uğraşmak, şu anda Google Türkiye‘nin en önemli görevleri arasında.

Belki de Yandex.com.tr‘nin açılmasından sonra Google ve Microsoft da ülkemizdeki arama motoru hizmetleri ve diğer servisler konusunda planlarını yeniden gözden geçirir.

Oysa Yandex, reklamla şu anda ilgilenmediklerini, ilk olarak arama motorunun Türkiye‘de en iyi hizmeti vermesi için çalışma yaptıklarını belirtiyor. Bunun için firmanın İstanbul ofisinde analistler, yöneticiler ve çevirmenlerden oluşan büyük bir ekip bulunuyor.

Vergisini Ödeyecek

Bir önemli fark daha var ki belki de bu konu her şeyden daha önemli. Yandex, ülkemize resmi ofisiyle geldi ve buranın kanunlarına vergi yapısına uygun olarak hizmet vereceğini açıkladı. Google‘ın bu konudaki inadının YouTube‘un uzun süre kapalı kalması gibi kronik durumlara neden olduğunu hatırlıyorsunuzdur.


Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen tanıtım etkinliğinde, Yandex
balonları sempatik bir hava oluşturdu. Umarız, firmanın Türkiye’deki
macerası da balon gibi olmaz.

Yandex‘in ülkemizle ilgili planlarında bir diğer husus da servisler. Şu anda Türkiye‘de çalışan servisler arasında arama motoru hizmeti, haberler, e-posta seçenekleri bulunuyor. Yakında, diğer servisleri de duyurmaya devam edeceklerini belirten yetkililerin sözünü nasıl tutacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

:: Yandex’i denediniz mi? İlk görüşleriniz neler?
Tıklayın, forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

57 yorum - “Yandex Türkiye Yayında!”

 1. Anonim dedi ki:

  ya arkadaş hepsini versin

 2. Anonim dedi ki:

  yandex 2006 yı versin ya 200 2008 2009 2010 2011 zaten hepsini versin

  1. Anonim dedi ki:

   doğru

 3. Anonim dedi ki:

  yandex 2006

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İnsan biraz duyarlı olur hiç olmazsa vergi veriyor bu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bayan arkadaş arıyorumve telefon numaraları

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yandeks yonetımı lutfen dıkkat bazen donumkalıyor ekran lutfen olurolmazyerde donuyor

" Yandex Türkiye Yayında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex Türkiye Yayında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex Türkiye Yayında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "