Yandex ve Hyundai otonom araçlarını tanıttı!


03 Haziran 2020 Çarşamba 10:42
Yandex ve Hyundai otonom araçlarını tanıttı!

Rus arama motoru Yandex, Hyundai ile iş birliği yaparak yeni otonom teknolojisini kullanıma sundu. Yandex uzun zamandır otonom teknolojisi üzerinde çalışıyordu. İlk olarak 2017 yılında Toyota Pirus modellerine entegre ettiği ilk nesil otonom teknolojisi beklenen ilgiyi görmedi diyebiliriz.

Yandex ve Hyundai 100 modelde ortaklık yaptı!

4. nesil Yandex otonom teknolojisi bu defa Hyundai Sonata modelinde karşımıza çıktı. Yandex bu adımı ile otonom araç serisine 100 yeni model daha eklediğini de açıkladı.

2020 Hyundai Sonata ile entegre çalışan 4. nesil Yandex otonom sürüş teknolojisi, otomobile eklenen kameralar, lidar ve radar teknolojisinden besleniyor. Lidar sisteminden kısaca bahsedecek olursak, etrafa gönderilen milyonlarca lazerin yardımıyla anlık haritalar oluşturmaya yarıyor. Lidar ile birlikte çalışan kamera ve sensörler ile otomobil tamamen otonom şekilde hareket edebiliyor.

Yandex bir önceki otonom sürüş teknolojisine kıyasla radar sistemlerini daha geniş bir görüş açısı elde etmek için otomobilin tavanına taşımayı tercih etti. Farklı odak uzunluklarına sahip üç kamera daha ekleyerek dördüncü nesil otonom teknolojisini ortaya çıkardı.

Hyundai de Mobis teknolojisini Yandex için yeniden tasarlayarak sistemin daha verimli çalışmasına katkıda bulundu. Bu sene Moskova’da sokaklara çıkacak 100 yeni Hyundai Sonata modeli, 4. nesil Yandex otonom teknolojisine sahip olacak.

Hyundai daha önce otonom sürüşe giriş olarak otomatik park için Aptiv ile iş birliği yapmıştı. Ancak kısa bir süre içinde akıllı park yardımı konusunda sorunlar ortaya çıkınca Hyundai, otomobillerini geri çağırmak zorunda kalmıştı. Yandex ve Hyundai ortaklığında tanıtılan bu otomobillerde henüz bir aksilik meydana gelmedi. Hyundai tarafından yapılan açıklamalarda Aptiv ortaklığı sonucu yaşanan geri çağırmaların markanın gelecek planlarına negatif bir etkisi olmadığı da belirtildi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yandex ve Hyundai otonom araçlarını tanıttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex ve Hyundai otonom araçlarını tanıttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex ve Hyundai otonom araçlarını tanıttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!