Okunma

Yandex’ten Trafik Durumu İstatistiği


13 Eylül 2012 Perşembe 07:52
Yandex’ten Trafik Durumu İstatistiği

iOS kullanıcıları genelde trafik durumunu kontrol etmek için İBB Trafik uygulamasını kullanıyor ve alternatif bulunamıyor. Bulunamıyordu demek daha doğru olabilir çünkü Yandex artık harita hizmetiyle birlikte trafik yoğunluğunu da aktarmaya başladı.

Şimdilik yalnızca Ankara, İstanbul ve İzmir’de çalışır durumda olsa da, 24 saat boyunca takip edebileceğiniz trafik durumu sayesinde artık alternatif bir uygulamanız daha olacak.

Hem de yalnızca mobil platformda değil, PC’niz üzerinden Yandex Haritalar‘a göz atarak kontrollerinizi yapabilir, boşu boşuna büyükşehir trafiğine takılmayabilirsiniz.

Yandex‘in bu yeni servisi sayesinde sürücüler, sadece halihazırdaki trafik durumunu öğrenmekle kalmayıp, haftanın herhangi bir günü ve saatinde trafiğin genelde nerelerde ve ne derece sıkışık olduğunu da öğrenerek yolculuklarını daha rahat planlayabilecek.

Sürücüler, Trafik Durumu penceresinde haftanın bir gününü seçip, saat kaydırgacını hareket ettirerek trafik durumunun zaman içinde nasıl değiştiğini görebilecek. Şu anda detaylı olarak sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de sunulan trafik istatistiklerine harita.yandex.com.tr adresinden ulaşılıyor.

:: Yandex’in yeni trafik bilgisi hizmetini nasıl buldunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yandex’ten Trafik Durumu İstatistiği”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kargo firmaları yanında mobil cihazlarda uygulamayı kullananlar da veri sağlamış oluyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex sayfasında yazıyor trafik bilgisini nereden çektiği

  “Yandex, trafik durumunu nereden öğreniyor?

  Yandex, farklı kaynaklardan bilgi toplamaktadır. Bu kaynakların en önemlileri, şehrin önemli ana kavşaklarına yerleştirilmiş olan kameralar ve detektörler ile mobil ***** kullanan kullanıcılar, şirket ortakları ve navigasyon programı sahipleri tarafından aktarılan otomatik yol izleme *****

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yandex harita uygulaması aylardır androidde var fakat dünyayı sadece apple gözünden görmek bu olsa gerek:
  “iOS kullanıcıları genelde trafik durumunu kontrol etmek için İBB Trafik uygulamasını kullanıyor ve alternatif bulunamı*****

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex şu anda kargo şirketlerini sokakta dolaşan filolarına verdiği GPS cihazlarla yapıyor. Onların hızlarını hesaplayarak trafik yoğunluk haritasını çıkarıyor. O yüzden ara sokaklar da görülebiliyor. İBB trafikten o yönde avantajlı. İstanbul’da oldukça başarılı. Tabi ki bu yöntem küçük şehirlerde sonuç vermeyecektir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bilen varsa cevap verirse iyi olur bu adamlar trafik verilerini nereden alıyor. İstanbulda bizim sokaktaki trafiği bile gösteriyor. Kamera mobese vs. olmamasına rağmen. Uydudan mı alıyor verileri.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zaten hep vardi bu ozellik :S

" Yandex’ten Trafik Durumu İstatistiği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex’ten Trafik Durumu İstatistiği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex’ten Trafik Durumu İstatistiği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "