Yanlışlıkla dünyanın en karanlık maddesi keşfedildi


15 Eylül 2019 Pazar 11:00
Yanlışlıkla dünyanın en karanlık maddesi keşfedildi

Bilim insanları yıllardır birçok önemli araştırmaya imza attı. Ancak bu kez ortaya çıkan oldukça ilginç bir buluş. MIT’deki bilim insanları tarafından yanlışlıkla keşfedilen karanlık materyal, şu an dünyanın en karanlık maddesi olarak görülüyor. Dünyanın en karanlık maddesini keşfeden ekip, bu maddenin ışığın yüzde 99.995‘ini emdiğini söylüyor.

Kazayla keşfedilen materyal 16 karatlık renkli elmasın üzerine sarıldı. Bu madde ile yansıyan ışığın çok büyük bir çoğunluğu emildiği için elmas siyah bir zeminde tamamen yok olmuş gibi duruyor. Bu madde klorla oyulmuş alüminyum folyo üzerinde büyütülmüş ve dikey olarak hizalanmış karbon nanotüp yapılarından oluşuyor.

Araştırmacılar ultra siyah bir malzemeyi tasarlama niyetinde değillerdi. Bunun yerine, elektriksel ve termal özelliklerini artırmak için alüminyum gibi elektriksel iletken malzemeler üzerinde karbon nanotüpleri büyütmenin yollarını arayan ekip, yeni bir maddeyi ve en karanlık maddeyi bulduklarını duyurdular.

Dünyanın en karanlık maddesi olarak adlandırılıyor

Bu öyle değerli bir keşif ki şu anda New York Borsasında, The Redemption of Vanity başlıklı bir sergide sunuluyor. Normalde çok daha değerli şeylerin sergilendiği bu alanda siyah bir maddenin sergilenmesi herkesi şaşırtıyor. Yanlışlıkla keşfedilen bu maddenin ilerleyen araştırmalarda oldukça faydalı olabileceğini aktaran, MIT’de profesör Brian Wardle’e göre, bu karanlık madde uzay teleskoplarının yörüngeli ekzoplaneleri tespit etmesine yardımcı olmak için istenmeyen parlamayı azaltan optik körüklerde kullanılabilir.

Siyah her zaman en çok tercih edilen bir renk olarak karşımıza çıkıyor. Bilim insanlarının buluşu ile siyahın siyahı olan bu madde uzay bilimlerinden, optiğe sayısız alanda kullanılabilecek oldukça yararlı bir buluş. Her şeyden 10 kat daha siyah olan bu madde ile tasarlanabilecek şeyler şimdiden oldukça heyecan verici.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

61 yorum - “Yanlışlıkla dünyanın en karanlık maddesi keşfedildi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  zoom yaparken pc mavi ekran verdi dedim yalan bi anda maviye dönüştü falan derken . bi baktım pc çökmüş allah kahretsin …

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  En önemlisi ise eğer gerçekten ‘uzaylı’ diye bir şey varsa bu tarz maddelerin dünyamızı olumlu yönde etkileyecek olmasıdır bence. Düşünsenize gezegenler arası savaş var. Ki olmaz demeyin kaderimizi, geleceğimizi bir tek Allah biliebilir. Her neyse… Uzaylılara karşı böyle maddeler kullansak bu çok işimize yarar. Tabii önce dünyamızda ülkeler arası barışı sağlamak da şart yani. Yoksa bir savaş çıkar. Ülkenin biri hadi biz bu maddeden silah yapalım, der. Sonra bir bakmışsın ki maddenin (kusura bakmayın) içine etmişler. Dünya duyarlı insanlarla dolu olsaydı zaten dünya savaşı dendiğinde insanlar o da ne yaa diye bakacaklardı. (keşke öyle olsa)Bence her halükarda bu muhteşem bir şey. Dünyanın en karanlık maddesi. Teşekkürler yanlışlıkla bunu keşfeden bilim insanlarııı!

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet haklısın. Çünkü bir maddeyi yanlış kullanırsak bu bir felakete bile yol açabilir. Bu yüzden düşüncelerimizi birleştirip bu maddenin kullanımını, ne işe yaradığını tartışmamız lazım. Sefil kültür demekle olmaz bu işler.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinliklekle katılıyorum bunun sefil bir kültürle alakası yok sadece düşünce kültürü isteyen istediğini yazabilir Biz bilim insanı değiliz Evet rastgele bulunmuş olsa bile güzel bir buluş ama bunun nerede ve nasıl kullanılacağı çok önemli bir buluşun önemi kadar ondan doğru yönde kullanmakta bir o kadar önemlidir.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sefil kültür dediğin kişilerin kim olduğunu bilsen ağzın açık kalırdı eminim. Ayrıca insanların kültür seviyesini 3 kelimedwn anlayamazsın

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Resimdeki siyah maddeye bakayım derken ekranın tüm ışığını emdi. Telefon kuyu gibi görünüyordu korktum…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  😉 İyimiş

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Aslında daha önce de ışığı geçirmeyen onlarca madde vardı ve bu olayda onların en iyisi ortaya çıkmış oldu. Elmas’ın kırılmasını neredeyse tamamen engelleyebilecek bir buluş gibi de görünüyor. Bu arada yorumlar gerçekten çok garipti 🙂

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yani belki uzayın sonsuzlugunuda kesfedecegiz bu sayede

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Işığı en iyi emen madde olması için en mat madde olması gerekiyor bu 1 ikincisi enkoyu renkte olması gerekiyor bu madde ile çok fazla buluş gerçekleştrebilirler burada birçok yanlış yorum gördüm. Doğruyu anlamak için en baştan başlayın yani ışık nedir nasıl bir maddedir ışık emilebilirmi ışık üreten maddeler hangileridir ay mesela ışığını güneşten alır ve dünyaya yansıtır ayda yaşayan bir uzaylı varsayalım ayda gece vakti eğer dünyayı görebiliyorsan dünyadan gelen ışığı dünyanın üretmediğini bilirsin güneş ışığı çünkü ışığı yansıtan ve üreten maddeyi ayır sonra ise ışığı emen yani yatsıtmanın zıddı emen bir madde her + nın bir – si vardır gelelim uzaya bahsedilen kara delikler acaba bir ışığı emen madde ile kaplı bir gezegen olabilirmi

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hayır olamaz

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar da gereksiz yprumlamalar ya…

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumlara bak, ne sefil bir kültür bu ya…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bana yapmacik gibi geldi

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Tarif yanlis isigi en az yansitan maddesi olmali isik kaynagi olmayan her madde zaten karanliktit

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Işığı mat beyazda yansıtmaz

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Resme bakarken ekranı yukarı aşağı çektiğinizde resjmdeki siyah maddenin iz bırakması ne ilginç.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Benimde bir keşfim var kimseye söylemiyorum ama artık burda paylaşayım.
  İnsanı aslında tam olaraknasıl bir insan olduğunu gösteren ayna.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Siyahin kotuyu cagristirmasi mantiksiz bir gelenekten ve insanin korkularindan ibaret. İsik kaynagi olarak sayabileceginiz en buyuk sey bir yildizdir ama hepsi sonsuz bir siyahin icinde dogmustur. Yani her seyden once sonsuz bir “KARANLIK” vardi.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Katılmıyorum, siyahın kötü bir renk olmasının nedeni birçok canlının karanlıkta avlanması yani soğuk ve ölümcül olması ayrıca tüm canlılara yaşam enerjisiyle aydınlatan bir güneş. Herşeyden önce ne olduğunu bilemezsin zaten Cern Laboratuvarı’ndaki tanrı parçacığı deneyi de başarısız olmuştur.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Katılıyorum sana

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Yanlışlıkla ışınlanmayı da bulun siz de rahatlayın bizde.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünyanın yaklaşık % 21’i karanlık madde ile kaplıdır. Bilgi yeni olamaz 10 yıldır biliyoruz. Radyo frekansı (RF) İle uğraşanlar amatör kişiler çok ileri bilgilere sahip.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden yanlışliķla

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya gece? Gece vakti keşif uçakları için harika bir buluş…

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden en kotu neden en beyaz maddesini bulmuyorlar

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Siyah cismin ışıması

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne yapabilirler tabiki savaş için sanayide müslüman kanını akıtmak için kullanacaklar:(

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Içim karardı

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Siyahın siyahı demek görünmezlik demek değildir, nereden çıkardınız bunu? Görünmezlik, ortamı taklit ederek olur veya saydamlıkla…

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Oo ülkemiz bunu çoktan buldu görünmez teknojili uçak yaptık henüz kimse göremedi😳

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Nerede?

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Nerede? Acaba arabaya olurmu?

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Yanlışlıkla bulunduysa ne bulduklarini nasil anladılar?brlki gereksiz bisi ne ise yarayacak ki??? Anti maddeyi bulsunlar napalim karanlik bilmem neyi

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  SİYAHTAN DAHA SİYAH YANİ ĞÖRĞNMEZLİK BU TİP BULUŞLAR İNSANLIĞIN BİRÇOK OLAYA ĞEBE OLDUĞUNU ĞÖSTERİR .İYİ YÖNÜ DE VAR KÖTÜ YÖNÜDE DÜŞÜNCEYE BAĞLI HAYIRLISI DİYELİM.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Tencere dibin Kara seninki benden Kara.
  Geçen yıl da siyahtan daha siyah renk bulmuşlardı. Diş fırçası ile uğraşmaktan vaz geçen ekip olsa gerek.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Led tv lerde kullanilirsa muazzam olur, siyahin daha siyah olmasi hep problemdi,

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Led beyaz yapıyorsa oled bembeyaz yapar

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzelde yeryüzünde kullanılır dünyadan çıkış yok

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  geceleri görünmez adam olabilirim

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  İşte bu UFO gemileri bununla kaplanmış olmalı ki biz onları görmekte zorlaniyoruz

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Savaş sanayinde kullanır önce amerilalılar.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Çünkü perwoll siyah sihirle yıkandı.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   😅😅😅😅

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   😀

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş işler

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hayır arkadaşım bunlar daogru isler

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamın dibi

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Rockcular rocku. Dibin dibi. Karanlığın en derini seni selamlıyorum.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Düşman tüm savaş makınalırına uygulasa gece harbi tam yenilgi ile sonuclanır. Birşey tespit ediliyor ama neredeler…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yo Allah korur

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Acabaaa siyahtan dahada siyah olan bu maddeyle ne yapacaklar .Bence maddenin bulunuşundan daha önemli olan husus bu maddeyi nerede kullanacaklarini bulmaları .şayet o zaman buyuk bir bulusa imza atarlar

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Güneş panellerinde kullanacaklar

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu madde klorla oyulmuş alüminyum folyo üzerinde büyütülmüş ve dikey olarak hizalanmış karbon nanotüp yapılarından oluşuyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yanlışlıkla bulunmuş işte.. ne var bunda yani

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Ezberin kuvvetliymiş

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  Gideyim de siyahtan 10 kat daha siyah renkte bir araba alayım.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Siyahtan 10 kat daha siyah bir araba al da, çarptıkların insanlar şeytan çarptı desinler..

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    🤣🤣🤣🤣

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    Dünyanın en aydınlık maddesini keşfetmiş olsalardı ruhum bu kadar kararmazdı… Ama her bir buluş dünyamız için gelişmedir. Bu nedenle yanlışlıkla olsa bile büyük bir başarıdır bu maddeyi bulmuş olmak. Fakat galiba herkes yanlış anlamış. Çünkü siyahtan daha siyah bir madde görünmez madde anlamına gelmez.

    1. Ziyaretçi dedi ki:

     Evet benim için kadar karanlık olmasada idare eder 😉😊🤣

" Yanlışlıkla dünyanın en karanlık maddesi keşfedildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yanlışlıkla dünyanın en karanlık maddesi keşfedildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yanlışlıkla dünyanın en karanlık maddesi keşfedildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 2. 2 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 3. 3 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 4. 4 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 5. 5 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 7. 7 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 8. 8 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 9. 9 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 10. 10 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!