Okunma

Yapay Ay’dan sonra Çin Yapay Güneş geliştiriyor!


14 Kasım 2018 Çarşamba 21:00
Yapay Ay’dan sonra Çin Yapay Güneş geliştiriyor!

ABDRusyaÇin gibi büyük ülkelerin uzay programları gün geçtikçe daha güçlü bir hale gelirken, bu durum ülkeler arası bir güç göstergesi haline geldi.  Bu yüzden her dakika uzay programlarına yapılan yatırımlar artıyor.  Hatırlayacağını üzere geçtiğimiz ay Çin yapay Ay projesi gündeme gelmişti. Bir yandan yapay ay projesini yürüten Çin Yapay Güneş için testlerine devam ediyor.

Çin Yapay Güneş geliştiriyor!

Yayınlanan bir rapora göre Çin Yapay Güneş projesi üzerine çalışmalarına devam ediyor. Güneş ısını yapay ortamda üretmeyi hedefleyen bilim insanları, yapmış oldukları deney ile birlikte, yapay güneş sayesinde 100 milyon derecelik bir ısı elde etmeyi başardı.

Plazma Fizik Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen deneyde, daha önceden yapılan deneylerden elde edilen verilerin 2 katı çıktıklarını belirtti. Böylece 100 geliştirilen plazma sayesinde 100 milyon derecelik bir ısı elde edildi.

Çin Yapay Güneş

Yapay Güneş olarak adlandırılan bu projenin temeli ise nükleer füzyon ile üretilen ısının aynı zamanda temiz enerji olarak kullanılması hedefleniyor.

Temeli 1950’li yıllarına dayanan bu proje sayesinde elde edilen ısı kapalı bir plazmanın içerisine hapsediliyor. Geliştirilen bu plazma ise ısıyı içinde tutabiliyor. Böyle tutulan ısı enerjiye dönüşüyor.

Yapay Güneş ile fosil yakıtların Dünya’ya verdiği zarar tamamen ortadan kaldırılacak!

Bu proje sayesinde bilim insanları Güneş’in içerisinde gerçekleşen nükleer füzyona benzer bir enerji elde ettiler. Böylece, bilim insanları fosil yakıtlara göre daha fazla enerji üretecek. Bu da şu anlama geliyor ki, fosil yakıtların çevreye salgıladığı karbon ortadan kaldırılacak. Böylelikle santraller çevreye herhangi bir zarar vermeden enerji üretebilecekler.

Çin Yapay Güneş

Fakat şimdilik bu projenin hayata geçmesinin mümkün olmadığını da belirtelim. Bilim insanlarına göre, söz konusu bu projenin tamamen hayata geçirilmesi için, Güneş’ten kat ve kat daha sıcak olan ısıya karşı dayanabilecek çekirdeklerin geliştirilmesi gerekiyor.

Eğer böyle bir çekirdek geliştirilirse, devlet enerji üretimi konusunda yepyeni bir devri başlatacak. Söz konusu Çin olunca bu projenin ilerleyen 3-4 yıl içerisinde gerçeğe dönüşeceği de tahmin ediliyor.

Peki siz Yapay Güneş projesini nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından aktarabilirsiniz.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Yapay Ay’dan sonra Çin Yapay Güneş geliştiriyor!”

 1. Anonim dedi ki:

  Büyük kain Baba Vanga

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Güneş’in de çakmasını yapacaklar.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Saçmalamayın ya ay neyse tamam da güneşin içindeki o kadar nükleer füzyon yaratacak hidrojeni buldular sürekli devamlılığını nasıl sağlayacaklar dakikalar içinde sönecektir… etrafı da yakacaktır… kendi çekim kuvvetini oluşturup dünyanın yörüngesini bile bozabilirler…

 4. Anonim dedi ki:

  Babavanga kehanetleri birer birer gerçekleşiyor; yapay güneş ile dünyanın karanlık yüzeyi aydınlatılacak tarzı bir kehaneti vardı.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Olası bir durum cünkü gün gelecek güneş kararmaya başlayacak ve dünya buzul cağa girecek buda insanların yeni gezegenler ve yapay güneşler yapmaya itecek. Anlayacağınız dünya karanlık çağa girme yolunda 100 veya 200 yıl içinde.

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar kendini aşmış, hayal dünyaları çok geniş. Yapay zeka, yapay insan, yapay bilmem ne derken, bunlara da el attılar. Firavunun sihirbazlık görevini üstleniyorlar bunlar. Tek farkları, sihirbazların cahilane firavuna itaat etmeleriydi.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence şimdiki güneş yapay

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ugrasirsin tabi senin etrafin dusmanla dolu birde en buyuk satilik kopeklerler

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dünya yok olcak galan filan distopya fikirlerinden uzaklaştığımı hissediyorum

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bence bu yapay güneş patlicak sonra ölcez

 10. Anonim dedi ki:

  Yapay dünyayı da yapar bunlar !…

 11. Anonim dedi ki:

  Elin oğlu neler yapıyor , biz neler ile uğraşıyoruz.

 12. Anonim dedi ki:

  Bu konuya Almanların çok yakın olduğu konuşuluyor.

" Yapay Ay’dan sonra Çin Yapay Güneş geliştiriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Ay’dan sonra Çin Yapay Güneş geliştiriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Ay’dan sonra Çin Yapay Güneş geliştiriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "