Okunma

Yakıt üretiminde yeni yöntem!


05 Mayıs 2018 Cumartesi 11:00
Yakıt üretiminde yeni yöntem!

Yeni bir yapay fotosentez cihazı, yakıt üretimi konusuna önemli bir yenilik ve verimlilik getiriyor. Yapay fotosentez cihazı, hidrojen yakıtlı cihazlara güç kaynağı olabilir.

Yapay fotosentez cihazı ile hidrojen üretiliyor

Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeni bir yapay fotosentez cihazı geliştirdi. Cihaz, suyu parçalayarak yakıt hücrelerinde kullanılan hidrojeni açığa çıkarabiliyor. Üstelik bunu yaparken, güneş ışığından yararlanma verimliliği de iki katına çıkıyor.

Tek emisyonu su olan hidrojen, en temiz yakıt olması nedeniyle kullanım potansiyeli oldukça yüksek. Ancak hidrojen üretiminde kullanılan çoğu yöntemin temiz olmaması bu konudaki çalışmaları zor duruma sokmaktaydı. Geleneksel yöntemlerde doğalgaz veya elektrik enerjisi ile hidrojen yakıtı üretimi yapılırken, yeni cihaz sadece güneş ışığı ve su kullanarak bu sorunun önüne geçilmesini sağlıyor.

yapay fotosentez cihazı

Cihaz, güneş hücreleri ve diğer elektronik malzemeler (silisyum, germanyum) gibi yaygın olarak kullanılan malzemelerden üretildi. Endüstriyel kullanıma hazır bir tasarıma sahip olan cihaz, temiz hidrojen yakıtının büyük ölçekli üretimini sağlayabilecek kapasitede.

Daha önce geliştirilen yapay fotosentez cihazları yüzde 1 oranın güneş-hidrojen verimliliğine sahipti. Ancak yeni cihaz ile bu verim yüzde 3 seviyelerine çıktı. Geliştirme çalışmalarının ardından yüzde 5’lik verimliliğe ulaşılması ile bu cihazın ticarileştirilmesi hedefleniyor. Ekibin uzun süreli hedeflerinde ise verimliliği yüzde 20-30 seviyelerine çıkarmak var.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yakıt üretiminde yeni yöntem! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yakıt üretiminde yeni yöntem! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yakıt üretiminde yeni yöntem! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "