Okunma

Yapay kalp geliştirildi!


14 Temmuz 2017 Cuma 05:30
Yapay kalp geliştirildi!

Günümüzde kan pompalamak için kalp yerine kullanılan cihazların vücut için dezavantajları bulunuyor. Hastaları bir hastane yatağına bağlı tutan çamaşır makinesi büyüklüğündecihazlar, diğer komplikasyonlara neden olan mekanik implantların yerini hastaların yaşam standartını etkilemeyecek yapay kalplerin alması gerekiyor. Bilim adamları, bu düşünceden yola çıkarak, 3D baskı teknolojisi ile tıpkı gerçek kalp gibi atan yumuşak silikon bir kalp geliştirdi.

3D baskı ve kayıp mum tekniği kullanıldı

ETH Zürih’teki bilim insanlarının doğal kalbi taklit edecek şekilde tasarlanan silikon yapay kalbi, kalp nakli için bekleyen hastalara yardımcı olabilmek için geliştirildi. Bir insan kalbi ile aynı boyutta olan yapay kalp, 390 gram ağırlığında. Odalar halinde tasarlanan kalbi oluşturmak için 3D baskı ve kayıp mum tekniği denilen özel bir yöntem kullanılmış. Basınçlı hava ile şişirilen odalar, gerçek kalbin yaptığı gibi sıvı pompalanmasını sağlıyor.

17-07/14/3d-yapay-kalp-shiftdelete.jpg

Cihazın test edilmesinde araştırmacılar, insan kanına benzer viskoziteli bir sıvı kullandılar ve temelde insan kalbine benzer şekilde çalıştığını tespit ettiler. Yapay kalbin önündeki en önemli problem ise; yaklaşık 30-45 dakikalık süreye denk gelen sadece 3000 atıma kadar dayanabilmesi. Bilim adamları, fizbilite çalışmaları devam eden yapay kalp teknolojisinde bu çalışmada kullanılan materyal ve tekniğin ve önemli bir adım olduğunu söylüyor.

::3D baskı yapay kalp hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yapay kalp geliştirildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Dalga geçen ergenler, bir gün yapay kalp için yalvaracaksınız. Tabi önce büyümeniz lazım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Allah o kadar güzel bir kalp yaratmış ki insanoğlu taklidinden çok aciz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bilim insanı nedir ya…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  oruçken ağzıma yağmur kaçtı orucum bozulmuş mudur ?

" Yapay kalp geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay kalp geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay kalp geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "