Yapay rahim, bebeklere umut olacak!


27 Nisan 2017 Perşembe 07:00
Yapay rahim, bebeklere umut olacak!

Prematüre bebekler, gelişim için yeterli zamanı olmadıklarından, hayatta kalma konusunda normal zamanda doğan bebeklere kıyasla çok fazla zorluk yaşıyorlar. Philadelphia Çocuk Hastanesi‘ndeki doktorlar (CHOP) bu bebeklere bir savaş şansı vermek için yapay rahim geliştiriyor.

Yapay rahim ve sağlıklı büyüme

Araştırmacılar, doğum öncesi sıvıyı taklit eden bir madde ile dolu rahim benzeri bir ortam geliştirdi. Sistem, normal büyüme gösteren kuzular üzerinde test edildi ve gebelik süresinin ardından rahim benzeri kesede geçen birkaç haftalık sürede oldukça sağlıklı gelişim gösterdikleri gözlemlendi.

17-04/27/yapay-buyume-shiftdelete.jpg

Fizyolojik destek sağlayan istem, özel hazırlanmış makinelere takılı sıvı dolu bir kaptan oluşuyor. Sensörler ve otomasyon sistemi, ortamın neredeyse tamamen steril olmasını ve sıcaklığın sabit olmasını sağlıyor. Bununla birlikte cihaz, kan dolaşımı için harici pompalar kullanmıyor. Kalp ve akciğerler çok az geliştiğinden kırılgan organlara zarar vermemek için hafif bir yapay basınç yeterli olmaktadır.

Annenin kalp atışlarını duyabilecek

Premeture bebeklerin hayatta kalma şansı doğum ağırlığına bağlı olarak yaklaşık yüzde 30-50 oranındadır. Bu nedenle doğum sonrasında 28. haftaya kadar desteklenmeleri gerekmektedir. Ekip, uterus dışı cihazını sekiz premeture kuzu üzerinde test etti. Yapay rahimde dört haftalık bir gelişim süresinin ardından kuzular sağlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açtı. Kuzuların yünleri büyüdü, normal büyümeleri gerçekleşti, nörolojik fonksiyonları ve organ olgunlaşması sağlıklı bir şekilde devam etti.

17-04/27/yapay-rahim-kuzu-shiftdelete.jpg

Ekip, daha sonra sistemi rafine etmek ve bebekler için hazırlamaya çalışacak. Prematüre bebek, yavru kuzunun sadece üçte biri boyutundadır. Bu nedenle yaşam destek sisteminin önemli ölçüde küçültülmesi gerekiyor. Doktorlar aynı zamanda annenin kalp atış seslerini simüle ederek yapay rahimde bebeğin duymasını istiyor. Ebeveynler için bir görüntüleme sistemi ile bebeğin gelişiminin gözlemlenmesi de hedefleniyor.

:: Bu harika teknolojik gelişme konusunda fikirlerinizi alalım. 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Yapay rahim, bebeklere umut olacak!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ileri derecede sorunlara gebe bir şey ve umarım sadece nesli tükenen canlılarda kullanılır şöyle düşünün bir referandum ile ülkenin yarısı hırsız diğer yarısı vatan haini ilan edildi hal böyle iken gelecekte anne çocuk ilişkisi ne hallere düşer (karnın da çatlak olmasın diye çocuğunu yapay rahimde doğurmak isteyecek bir sürü silikonlu s.rt.k şimdi bile çıkar) insan hayatı hangi seviyeye düşer varın siz düşünün…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ya yaşamayacak genleri yaşatıyorsunuz sonra dünya olmamış insan kaynıyor…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Rahmi alınan kadınlar istedikleri adamdan çocuk yapar ve bakarlar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüp bebek yapılıp buraya aktarılır. Ya da bebeğini aldırmak isteyenlerin bebeğini burada büyütebilirler.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Matrix 🙂

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasıl oldum ben anne

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  insansız doğumun hamleleri… tüp bebek tedavisi ile zaten aşamaların çoğu insan faktörü olmadan yürütülebiliyor (lab ortamında embriyo gelişimi vs) tek kısım gelişme sürecini de insansız yapabilmek, bunu yapmak için biz insansız üreme ypacağız diyerek izin almaları halka şirin görünmeleri vs imkansız olduğundan gelişemmeiş çocuklara yardım vs gibi kılıflarla piyasaya sürülüyor. Gerçi Çinli bir bilim insanı rahim yerine farkı bir mekanizma ile kuzu empriyosunu kanlı canlı bir hale getirdiğin iddia etmişti ama canlı doğum gerçekleşmedi tabi bu 10 sene önce ki mevzu şimdi ne durumda Allah bilir. İnsanlr için Yedek parça üretimi çok değil 50 sene sonra normal bir durum haline gelecek.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  sanki dünyada yeterince insan yokmuş gibi

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  vay arkadaş ya

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Umarım faydalı işlerde kullanılır. Saçma sapan deneyler yapılmaya çalışılmaz.

" Yapay rahim, bebeklere umut olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay rahim, bebeklere umut olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay rahim, bebeklere umut olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar