Yapay zeka asker oluyor!


03 Aralık 2017 Pazar 23:00
Yapay zeka asker oluyor!

Yapay zeka neler getirecek neler yapabilecek tam kesinleşmemişken Rusya, yapay zekalı silahlı askerler yapmayı planlıyor. Bu iş nereye gidiyor kimse bilmiyor. Peki nereye gittiğini bilmeden bu kontrolsüz gelişme doğrumu..

Rusya yapay zeka teknolojisine sahip robot askerler yapıyor

Şu anda daha yapay zekanın neler yapabileceği hakkında ciddi tartışmalar yapılıyorken, yapay zekalar insanlığa ne getirip ne götüreceği düşünülüyorken bu adım ne kadar doğru tartışılır. Bunun tartışılır olmasındaki en büyük etken yapay zekalara bu güne kadar “İnsanları öldürecek misin?” sorusuna hayır cevabı veren bir yapay zeka olmadı. Bunun en büyük etkeni de sadece mantıksal çözümlemeler yapması. Yani ne din, ne etik, ne duygusal çözümleme yok. Saf zeka!!

yapa-zeka

Bundan önce aile Sophia‘dan bahsetmiştik. Sophia’ya insanları öldürmek ister misin sorusuna elbette insanları öldürmek isterim diye cevap veriyor. Bundan önceki iki yapay zeka birbirleriyle iletişime geçiriliyor ve biri diğerine bu insanlar ne kadar da sıkıcı dediğinde deneye son veriliyor. Yine bir kaç ay önce iki yapay zeka kendi aralarında iletişime geçiriliyor ve kendi aralarında farklı bir dil oluşturunca kapatılıyor. Peki neden ayrı bir dil oluşturuyor? Demek ki bir şeyleri gizleme ihtiyacı hissediyorlar.

Konumuza geri dönersek insanoğlu kendine zarar verme ihtimali bu kadar yüksek bir şeyi neden yapmaya çalışıyor? Hatta şunu söylemek gerekirse insanlar kendilerini tanrı olup acaba yeni insanlar mı yapmaya çalışıyor. Yapay zekaların suç işleme ihtimalleri de var gibi görünüyor. Sorunlardan bir tanesi de tam burada çıkıyor. Yapay zekanın işlediği suçtan kim sorumlu?

:: Sizin buna verecek cevabınız ne olurdu?
yazarİsmail Fatih Uslu

Tam bir robot hayranı olan İsmail geleceğin teknolojisini okumaya çalışıyor. Otomasyon sistemleri ve savunma sanayii üzerine çalışan İsmail şu anda Sakarya Üniversitesinde Mekatronik Mühendisliği öğrencisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yapay zeka asker oluyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Desene vay insanligin haline.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ismail yanlış biliyosun 3.5 freamwork’e geçicek full stack çalışacak

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yüksek rütbeli Rus askerleri tarafından basına yapılan bir konuşmada açıklandı. İngilizce aratırsan bulabilirsin

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  O aralarında kullandıkları dili çözerim hakkımızda konuştuysalar alayını keserim.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen esprili bir dille anlatmışsın ve dediğin bir açıdan doğru. Kuramlara göre insan beyni de gelişecek. Hatta bazı teorisyenler şuan insan beyni 1.0 dönemindeyiz eğer ilerleme hızı bu şekilde olursa 2045’de insan beyni 2.0 a geçmiş olacak diyor.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Insan beyninin de versiyonunu cikartan mantiga ne diyeyim ben. Bu tur kisilikler mantiksiz oluyorlar bana gore. Dolayisi ile soyledikleri de mantiksizdir. Insan beyni her zaman aynidir. Sadece isledigimiz bilgiler gun gectikce gelistigi icin gelistirebildigimiz veriler/esyalar/makineler gelisir. Insan beyni hep aynidir.

" Yapay zeka asker oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka asker oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka asker oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi