Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü!


18 Ekim 2020 Pazar 20:00
Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü!

Brezilya’daki araştırmacılar yapay zeka ile eski haritaları uydu görüntülerine dönüştürmenin bir yolunu buldular. Bu yol, gezegenin ayrı ayrı bölümlerini keşfederken tarihsel bağlamı hesaba katmaya yarayacaktır.

Yapay zeka sayesinde eski harita görüntüleri uydu görüntülerine dönüştürülecek

Polytechnic University of Pernambuco’daki araştırmacılar, eski haritaları Google uydu görüntülerine dönüştüren bir yapay zeka algoritması sundular. Bilim adamlarına göre bu gelişme insanların Dünya’da zaman içinde nasıl değiştiği konusunda bilgilendirebilir. Kentleşmenin sosyal ve ekonomik sonuçları hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

Projeyi uygulamak için, iki yapay sinir ağına dayanan Pix2pix adlı bir yapay zeka aracı kullandılar. Birincisi, girdi setine göre görüntüler yaratır ve ikinci ağ ise, üretilen görüntünün gerçek olup olmadığına karar vermektedir. Ağlar daha sonra birbirlerini aldatmak ve nihayetinde sağlanan geçmiş verilere dayanarak gerçekçi görüntüler oluşturmak için eğitilecek.

Arşatırmacılar yaklaşımlarını Geoscience and Remote Sensing Letters dergisinde yayınlanan bir çalışmada anlatıyorlar. Bu çalışmada, 1808 Recife (Brezilya) haritasını aldılar ve bölgenin modern görüntülerini oluşturdular.

Bilim adamları, “Bu görüntülere baktığınızda, şehrin 200 yılda nasıl değiştiğini daha iyi anlarsınız” diye açıklıyor. “Şehrin coğrafyası çarpıcı biçimde değişti. Çöplükler su kütlelerini azalttı ve yeşil alanlar insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak ortadan kayboldu.” diyerek sözlerine son verdiler.

Yapay zekaya yönelik bu yaklaşımın avantajı, nispeten az veri girişi gerektiriyor ancak, veri girişi tarihsel kayıtları içerir ve ortaya çıkan görüntü çözünürlüğü araştırmacıların istediğinden daha düşüktür.

Araştırmacılardan birisi, “Daha sonra görüntü çözünürlüğünü iyileştirmek ve farklı girdilerle deneyler yapmak üzerinde çalışacağız” dedi. Bilim adamları geliştirmelerinin şehir planlamacıları, antropologlar ve tarihçiler tarafından uygulanabileceğini umuyor.
yazarHüseyin Ceylan

2020 yılının Mart ayında SDN ailesine katılan; dizi ve film hayranı olan Hüseyin, en büyük tutkusu olan teknolojiyi okurlara aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Justinianus I The Great
Justinianus I The Great
3 ay önce

Roma İmparatorluğunun haritasını da hemen uydu görüntüsüne çevirsinler.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Tmm

Ds
Ds
3 ay önce

1 dk belle geliyor

" Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2