Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü!


18 Ekim 2020 Pazar 20:00
Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü!

Brezilya’daki araştırmacılar yapay zeka ile eski haritaları uydu görüntülerine dönüştürmenin bir yolunu buldular. Bu yol, gezegenin ayrı ayrı bölümlerini keşfederken tarihsel bağlamı hesaba katmaya yarayacaktır.

Yapay zeka sayesinde eski harita görüntüleri uydu görüntülerine dönüştürülecek

Polytechnic University of Pernambuco’daki araştırmacılar, eski haritaları Google uydu görüntülerine dönüştüren bir yapay zeka algoritması sundular. Bilim adamlarına göre bu gelişme insanların Dünya’da zaman içinde nasıl değiştiği konusunda bilgilendirebilir. Kentleşmenin sosyal ve ekonomik sonuçları hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

Projeyi uygulamak için, iki yapay sinir ağına dayanan Pix2pix adlı bir yapay zeka aracı kullandılar. Birincisi, girdi setine göre görüntüler yaratır ve ikinci ağ ise, üretilen görüntünün gerçek olup olmadığına karar vermektedir. Ağlar daha sonra birbirlerini aldatmak ve nihayetinde sağlanan geçmiş verilere dayanarak gerçekçi görüntüler oluşturmak için eğitilecek.

Arşatırmacılar yaklaşımlarını Geoscience and Remote Sensing Letters dergisinde yayınlanan bir çalışmada anlatıyorlar. Bu çalışmada, 1808 Recife (Brezilya) haritasını aldılar ve bölgenin modern görüntülerini oluşturdular.

Bilim adamları, “Bu görüntülere baktığınızda, şehrin 200 yılda nasıl değiştiğini daha iyi anlarsınız” diye açıklıyor. “Şehrin coğrafyası çarpıcı biçimde değişti. Çöplükler su kütlelerini azalttı ve yeşil alanlar insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak ortadan kayboldu.” diyerek sözlerine son verdiler.

Yapay zekaya yönelik bu yaklaşımın avantajı, nispeten az veri girişi gerektiriyor ancak, veri girişi tarihsel kayıtları içerir ve ortaya çıkan görüntü çözünürlüğü araştırmacıların istediğinden daha düşüktür.

Araştırmacılardan birisi, “Daha sonra görüntü çözünürlüğünü iyileştirmek ve farklı girdilerle deneyler yapmak üzerinde çalışacağız” dedi. Bilim adamları geliştirmelerinin şehir planlamacıları, antropologlar ve tarihçiler tarafından uygulanabileceğini umuyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  1 dk belle geliyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tmm

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Roma İmparatorluğunun haritasını da hemen uydu görüntüsüne çevirsinler.

" Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski haritalar uydu görüntülerine dönüştürüldü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)