Okunma

Yapay zeka fotoğraf üretmeye başladı!


31 Aralık 2016 Cumartesi 09:00
Yapay zeka fotoğraf üretmeye başladı!

Yapay zekanın dünyayı ele geçirip insanları kırbaçlayarak köleleştireceği dönem düşündüğümüzden çok daha yakın olabilir.

Bilim insanlarının tanıtımını yaptığı yeni bir yapay zeka sistemi, yoktan var ettiği ve gerçeğinden ayırt edilemeyen fotoğraflarla herkesi şaşırttı.

Yeni sistem, kullanıcıların metin olarak belirttiği özelliklerden başka bir detaya ihtiyaç duymuyor.

Ne istiyorsunuz yazın, önünüze gelsin

Örneğin, “kırmızı ve mavi çizgili kıyafet giymiş sarışın bir kadın İstiklal Caddesi’nde yürüyor olsun,” gibi bir istekte bulunduğunuzda, yapay zeka bu fotoğrafı sizin için üretiyor.

Yapay zeka bu yeteneğini, internetteki trilyonlarca fotoğrafı analiz ederek öğrendiği yeteneği sayesinde yapıyor. 

Sistem önce açıklamada yazılan detaylar hakkında daha önce gördüğü örnekleri ele alıyor ve bunları en uygun şekilde bir araya getirecek biçimde bir kompozisyon oluşturuyor.

Bu sayede aslında var olmayan bir sahneyi, yapay zeka piksel piksel sıfırdan yaratıyor ve sanki gerçek bir fotoğrafmış gibi önümüze koyabiliyor.

Rutgers Universitesi, North Carolina Üniverstiesi, Lehigh Üniversitesi, ve Hong Kong Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen ortak çalışma sonucunda ortaya çıkan bu yeni yapay zeka sistemi, medyada, yayıncılıkta, sosyal medyada, hatta dünya siyasetinde bile çok büyük değişimlere neden olabilir.

Çalışma hakkında yayınlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=rAbhypxs1qQ]

:: Yapay zekanın hızlı gelişimi konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Yapay zeka fotoğraf üretmeye başladı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Senin aciklamalarinda yapay zeka yok ki liseli. Bu bildigin goruntu isleme teknolojisinin programlamaya entegrasyonu. Yani bol keseden sallama liseli bence. Bir de benim yorumlarimi neden siliyorsun? Hakaret etmiyorum ki.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Photoshop programlarını yakında birşey bilmeyen adam bile kullanabilecek. Fotoğrafa ne yapması gerektiğini yazacağız yada söyleyeceğiz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zekanın nasıl davranacağını insan belirler. Hesaplamayı bilgisayarlar yapar. Kontrol dışına çıkma olasılığı yoktur. Sadece hızlı düşünür ama fikir üretemez. Rastgele mantıklı sonuçlara ulaşamaz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şu hintliler ingilizce konuşmasın artık

 5. SDN Okuru dedi ki:

  akıncı saat kaç

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Oha

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yoktan var etmek terimi çok yanlış olmuş. Saçma sapan konuşmayın. İnternette bulunan sayısız fotoğtafı analiz ederek birşeyler öğreniyor. Kodu yazan insanlar sayesindr. Yoktan var edilen Birşey yok

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yoktan

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka , köle, kırbaç! Nasılda magazin pompalıyorlar insanlara. 3 gündür istanbulda elektrik olmadan yaşadım ben, doğal zeka bile yokken, yapay zekamı halledicek işleri

 10. SDN Okuru dedi ki:

  akk haberini yapın

 11. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zekanın gelişim hızı beni korkutuyor açıkcası…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İğrenç bir şey ama yapacak bir şey yok. Adım adım oraya doğru gidiyoruz.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  hepimizi öldürüp dünyayı ele geçirecek John Canner gerekli bize

" Yapay zeka fotoğraf üretmeye başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka fotoğraf üretmeye başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka fotoğraf üretmeye başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "