Okunma

Yapay zeka çalışmalarında önemli gelişme!


17 Mayıs 2018 Perşembe 08:30
Yapay zeka çalışmalarında önemli gelişme!

Yapay zeka, hastalık teşhisinde önemli bir aşamayı daha geçti. Yakın gelecekte yapay zeka hastalık teşhisi için doktorların yerine görev yapabilir. Elde edilen sonuçlar, yapay zekanın kliniklerde görev alabileceğini gösteriyor.

Yapay zeka hastalık teşhisini doğru yapıyor

Imperial College London ve Edinburgh Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen yazılım, felç ve bunamanın en yaygın nedenlerinden biri olan beyin damar hastalığının şiddetini tespit edip, ölçebildi. Araştırmacılar bu teknolojinin, doktorların acil durumlarda hastalara en iyi tedaviyi daha hızlı bir şekilde uygulamalarına yardımcı olabileceğini belirtiyor. Ayrıca bir kişinin bunama yaşama olasılığı da bu yapay zeka ile tahmin edilebiliyor.

Yapay zeka, hastalık teşhisi için hastanın BT taramalarını kullanıyor. Tutarlı sonuçlar elde edilen bu teknikte, günümüzün en yaygın yöntemlerinden biri olan MRI taramasına göre daha yüksek doğruluk elde ediliyor. Bu yazılımın, doktorların nörolojik durumlarda karar verme sürecini etkilemesine ve daha kişiselleştirilmiş ilaçlar verilmesini sağlayabileceği söyleniyor. Örneğin; felç sırasında, pıhtı engelinin kaldırılması için gerekli pıhtı tedavisi hızla uygulanabilir.

Beyin damar hastalıkları (SVD), yaşlı insanlarda beyin işleyişini bozan, beyin hücrelerini öldüren derin beyaz madde bağlantılarına giden kan akışını azaltan çok yaygın bir nörolojik hastalıktır. Bu hastalık, felç ve bunamanın yanı sıra, duygu durum bozukluğuna neden olmaktadır. SVD yaşla birlikte artar, hipertansiyon ve diyabet ile hızlanır. Araştırmacıların geliştirdiği yapay zeka, beyin taramalarında bu beyaz maddenin yoğunluğunu inceleyerek, hastalığın teşhis edilmesini sağlıyor.

Yapay zeka hastalık

Çalışmada, 2000-2014 yılları arasında Birleşik Krallık’taki 70 hastanedeki 1082 felç hastasının verileri kullanıldı. Yazılım, SVD’ye neden olan durumları tespit etti ve ölçümünü yaptı. Araştırmacılar daha sonra, aynı taramaları kullanarak SVD şiddetini tahmin eden uzman doktorların teşhisi ile karşılaştırdılar. Yapay zekanın verdiği cevaplar ile uzman doktorların teşhisinin hemen hemen örtüştüğü tespit edildi. Yapay zeka hastalık teşhisinde yüzde 85 oranında doğruluğa ulaşıldı.

Bu çalışma ‘Radiology’ dergisinde yayımlandı.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yapay zeka çalışmalarında önemli gelişme!”

  1. Fatih dedi ki:

    Doktora gitmek istemiyorum artık hemen psikolojik tanısı koyuyorlar. bence yapay zeka daha dürüst olur çünkü zor hastalıkları doktorlar teşhis etmek ve uğraşmak istemiyorlar..

  2. efkan dedi ki:

    Sosyal bilimler önplana çıkacak. Yapay zeka diğer konularda çok iyi durumda olacağı için insanlar kendileri için uygun olan seçenekler üzerinden meslek erbabı olacak. Kişisel meseleler üzerine meslek kolları gelişecek. Eğlence lüks olmaktan çıkacak .İnsanlar daha fazla sosyal olacak.

  3. Kerim dedi ki:

    Ogrenebilir teknolojinin gelismesi cok iyi. Ama gene de mutlaka bir doktora ihtiyac var. Adamlar sadece bakarak hastaligi teshis ediyorlar haci. Testler, lab ornekleri falan filan sadece adamlar emin olmak icin istiyorlar. Helal olsun doktorlara. Herkes o meslegi yapamaz.

" Yapay zeka çalışmalarında önemli gelişme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka çalışmalarında önemli gelişme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka çalışmalarında önemli gelişme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "