Okunma

Yapay zeka hikaye yazdı!


21 Nisan 2018 Cumartesi 10:00
Yapay zeka hikaye yazdı!

Yapay zeka hikaye, algoritmaların gelecekte hayatımızın her alanına gireceğini bir kez daha gösterdi. Yapay zeka hikaye yazarken, insanlar tarafından yazılmış eski hikayelerden yardım aldı.

Yapay zeka hikaye: Prenses ve Tilki

Artık yapay zeka tarafından kısa metinlerin, hikayelerin, haberlerin yazılabildiği bir çağa girdik. Botnik Studios’tan yazarlar, sanatçılar ve geliştiricilerle iş birliği içinde geliştirilen bir yapay zeka algoritması, hikaye yazmayı başardı. ‘Prenses ve Tilki’ isimli hikaye, oldukça karmaşık bir süreç ile yazılabildi.

Çalışma için öncelikle bazı hikayeler Voicebox ile metin programına aktarıldı. Daha sonra analiz yapılarak yapay zeka, çeşitli kelimeler ve cümleler öğrendi. Ardından makine-insan iş birliği ile çağrılan metinlerden Prenses ve Tilki isimli hikaye ortaya çıktı. Elde edilen metin elbette Rapunzel veya Kırmızı Başlıklı Kız kadar başarılı değil. Ancak başlangıç için gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. İşte hikayeden kısa bir cümle:

“…Bir zamanlar altın eyerli, altın bir at vardı ve saçında mor çiçekler vardı. At, çok güzel görünme düşüncesiyle prensesin dans ettiği köye çiçek taşıyacaktı…”

Yapay zeka hikaye

Yapay zekanın müzik, resim, metin yazımı gibi görevlerde kullanılması çeşitli tartışmalara neden oluyor. Bu tip çalışmaları destekleyenlerin yanı sıra, bir algoritmanın sanatçılar ve yazarlar gibi insanlara duygu aktaramayacağı yönünde eleştiriler bulunuyor. Geçtiğimiz aylar MIT araştırmacıları, bu çalışmaya benzer şekilde korku hikayesi yazan bir yapay zeka geliştirmişti.

Yapay zekanın sanatsal çalışmalarda kullanımı hakkında ne düşnüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yapay zeka hikaye yazdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka hikaye yazdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka hikaye yazdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "