Okunma

Yapay zeka ile fotoğraftan cinsiyet tespiti!


11 Eylül 2017 Pazartesi 07:30
Yapay zeka ile fotoğraftan cinsiyet tespiti!

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekanın beş kereden dördünde bir kişinin cinsiyetini tespit edebildiğini ileri sürmüş durumda. Öte yandan araştırmacılar, teknolojinin kötüye kullanılabileceği konusunda endişeli.

İnsanların gizliliği ve güvenliği tehlikede mi?

Yilun Wang ve Michal Kosinski’nin Journal of Personality and Social Psychology adlı dergide yayımlanan makalesine göre, şirketler ve hükümetler insanların mahrem özelliklerini tespit etmek amacıyla bilgisayar görüşü algoritmalarını daha fazla kullanmaya başlamış durumda. Araştırmacılar, bu algoritmalarla gay erkek ve kadınların gizliliğine ve güvenliğine yönelik bir tehdidin oluştuğunun altını çiziyor.

17-09/11/yapay-zeka-cinsiyet-tespiti-arastirma-sdn-02.jpg

Yapay zekanın gönüllülere ait 130 bin 741 görüntüyü tanımladığı ve daha sonra yapay zekaya heteroseksüel ve homoseksüel insanları öğrenmesi konusunda komut verildiği belirtiliyor. Daha sonra yapay zekanın erkeklerde tek fotoğrafta yüzde 81 başarı gösterdiği, hatta aynı kişinin beş fotoğrafı gösterildiğindeyse yüzde 91 oranında başarılı olduğu belirtiliyor. Kadınlarda ise bu oran yüzde 74 ve yüzde 83 olarak ortaya konuyor.

Araştırmacılar, çalışmanın kişinin cinsel yöneliminin doğumdan önce çeşitli hormonlarla etkilenebileceği konusundaki teoriyi destekleyebileceğini ve bunun elde edilen az sayıdaki olumlu sonuçlardan birisi olduğunu ifade etmekte.

:: Yapay zekanın cinsiyetle ilgili tespitlerinin gizliliğe ve güvenliğe etkisi konusunda siz ne düşüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yapay zeka ile fotoğraftan cinsiyet tespiti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka ile fotoğraftan cinsiyet tespiti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka ile fotoğraftan cinsiyet tespiti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "