Yapay zeka ile oyunlarda inanılmaz FPS artışı!


20 Eylül 2018 Perşembe 20:30
Yapay zeka ile oyunlarda inanılmaz FPS artışı!

Yapay zeka, bildiğiniz üzere artık bilim kurgu filmlerinde geçen efsanevi teknolojilerden biri olmaktan çıkıp, günlük hayatta kullanılan teknolojiler kategorisine geçti.  Nvidia’nın yeni kartları RTX serisinde kullanılan bir yapay zeka teknolojisi olan DLSS, oyunlarda inanılmaz bir performans artışı sağlıyor. Bugün Geforce Experience güncellemesi ile aktifleştirilen bu teknolojiyi sizler için detaylandırıyoruz.

DLSS ile performans konusunda devrim!

Yeni tanıtılan RTX kartlar, birçok devrimsel teknolojiyle donatılmış olarak geliyor. Bu teknolojilerden biri olan DLSS teknolojisi, makine öğrenimini kullanarak oyun performanslarını inanılmaz bir oranda arttırıyor. Final Fantasy XV üzerinde yapılmış olan testte, oyunun ayarlarından DLSS teknolojisi açıldığında neredeyse % 45 civarı bir performans artışı gerçekleşiyor.

Bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Nvidia’nın uzun süredir üstünde çalıştığı düşük çözünürlüklü görüntüleri yapay zeka ile düzeltme çabaları, sonunda RTX serisi ile meyvelerini verdi. Oyunlarda biraz daha farklı şekilde kullanılan bu teknoloji, benzeri  görüntülerin kart tarafından öğrenilmesi üzerine dayalı olarak çalışıyor.

Peki her oyun için bu bilgiler nasıl kartlarınıza öğretilecek?

Çok yüksek çözünürlükteki oyun görüntüleri, geliştiriciler tarafından analiz ettirilip kartın anlayabileceği bir dosya haline getirilerek, ekran kartı güncellemesi olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu güncellemelerin boyutu ise düşündüğünüz gibi gigabyte’larca değil, sadece megabyte’larca yer kaplayan bir dosyadan ibaret.

Analiz edilmiş görüntüler nasıl kullanılıyor?

Gelen güncelleme ile oyunun görüntülerini çok yüksek çözünürlüklü olarak öğrenen kartınız, düşük çözünürlüklü görüntülerin yüksek çözünürlükte nasıl çalıştıklarını biliyor. Bu bilgiye dayanarak oyunu düşük çözünürlükle çalıştıran kartınız, öğrendiği bilgileri yüksek çözünürlükle çalıştırırken harcadığı güçten çok daha az bir güç kullanarak, düşük çözünürlüklü görüntünün öğrenilmiş yüksek çözünürlüklü halini sizlere gösteriyor.

Şu anda sadece 4K çözünürlük ile çalışan Final Fantasy XV üzerinde kullanılabilen bu teknoloji, bu oyun üzerinde tam olarak %44 performans artışı sağlıyor. Aşağıdan yeni teknolojinin nasıl çalıştığını, yapay zekanın ürettiği görüntü ile önceki nesil kenar yumuşatma teknolojilerinin görüntülerinin karşılaştırmalarını bizzat inceleyebilirsiniz.

Şimdilik bu teknoloji, daha düşük çözünürlükler üzerinde denenmemiş olsa da, bu teknolojinin Nvidia’nın açıklamalarını baz aldığımızda 1440p üzerinde de kullanılabilecek olduğunu biliyoruz. Yirmi beşten fazla oyunun bu teknoloji ile geleceği duyurulmuş olsa da şimdilik sadece Final Fantasy XV üzerinde kullanılabilen bu teknoloji, bundan sonra bir endüstri standardı haline gelecek ve bu teknolojiyi yakın zamanda, çok fazla oyun üzerinde göreceğiz.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Yapay zeka ile oyunlarda inanılmaz FPS artışı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka ile oyunlarda inanılmaz FPS artışı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka ile oyunlarda inanılmaz FPS artışı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)