Yapay zeka iletişim becerilerini artırıyor!


28 Kasım 2020 Cumartesi 23:59
Yapay zeka iletişim becerilerini artırıyor!

Yapay zeka son zamanlarda hayatımızın birçok noktasında bulunmaktadır. Bu kez ise Yapay zeka iletişim becerilerini artırarak insanlara yardımcı olmaya devam etmeye çalışmaktadır.

Yapay zeka işaret diliyle konuşmayı videoya çevirmeyi öğrendi

İngiltere’de, konuşmayı dinleyen ve bunu işaret diline çeviren yapay zeka tabanlı bir model tanıtıldıBunun için sistem, işaret dili tercümanının dijital ortamda profilini oluşturmaktadır. Yapay zeka, işaret dili tercümanlarının Fotorealizm videolarını oluşturmayı öğrendi. Bu sistem; konuşmayı gerçek zamanlı olarak işaret diline çevirir ve kullanıcıların onlarca kaynağa erişimini iyileştirebilmekte.

Surrey Üniversitesi’nden Ben Sanders ve meslektaşları; konuşma dilini işaret diline dönüştüren bir sinir ağı kullandılar. SignGAN sistemi, bu işaretleri insan iskeletinin 3B modeli ile ilişkilendirir. Ekip, yapay zekayı gerçek işaret dili çevirmenlerinin videosu konusunda eğitti ve ona görüntülere dayalı Fotorealizm akımlı video oluşturmayı öğretti.

yapay zeka iletişim

Daha önce Google, video görüşmeleri sırasında işaret dilini okuyabilen bir model oluşturmuştu. Google’ın geliştirdiği yapay zeka; aktif olarak konuşmayı tanımlayabilir ancak karşı taraf sadece ellerini veya başını hareket ettirirse göremiyordu.

Surrey Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği yapay zeka; gerçek zamanlı bir işaret dili algılama sistemi sundu. Karşı taraf bir şey söylemeye çalıştığında veya sadece vücudunu, başını, kollarını hareket ettirdiğinde yapay zeka bunu ayırt edebilir. Bilim adamları, bu görevin bir kişi için kolay görünebileceğini, ancak daha önce görüntülü görüşme hizmetlerinin hiçbirinde böyle bir sistem olmadığını belirtiyorlar. Bu model, bir kişinin herhangi bir sesine veya hareketine yanıt verebiliyor. Yapay zeka iletişim becerilerine yenilik katmaya devam edecek mi göreceğiz.
yazarHüseyin Ceylan

2020 yılının Mart ayında SDN ailesine katılan; dizi ve film hayranı olan Hüseyin, en büyük tutkusu olan teknolojiyi okurlara aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Google, Android telefonlarda birçok dildeki sesli emirleri çevrimdışı olarak algılayabiliyor. Lakin, Google Türkçe’yle alakalı böyle çevrimdışı destek vermiyor. Bu sebeple, Türk yazılım şirketlerinin bu hususta çalışma yapmaları çok iyi olur.

" Yapay zeka iletişim becerilerini artırıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka iletişim becerilerini artırıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka iletişim becerilerini artırıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!