Okunma

Yapay Zeka, İnsanı Yarışta Yendi!


18 Şubat 2015 Çarşamba 10:00
Yapay Zeka, İnsanı Yarışta Yendi!

Sürücüsüz arabalar için başta otomotiv firmaları olmak üzere Google gibi pek çok teknoloji şirketi çalışıyor. Günümüzde yapay zeka artık bir uçağı kaldırıp, indirebilecek ve arabaları şehiriçinde kullanabiecek seviyeye geldi. Peki bir pistte, amatör bir yarış pilotunun kullandığı arabayı geçebilir mi? Evet geçer.

Yıl 2015 ve artık yavaş yavaş yapay zekanın, insanı geçtiği yerleri görmeye başlıyoruz. Tabi pist biraz kolay. Önceden yüklenen mükemmel veriler ve bunları işleyen bir yapay zeka.

http://player.ooyala.com/player.js?height=315&width=560&video_pcode=RvbGU6Z74XE_a3bj4QwRGByhq9h2&embedCode=ZiaTRjczrwxsnZrDC2DOtmCL9HdC9bA2&deepLinkEmbedCode=ZiaTRjczrwxsnZrDC2DOtmCL9HdC9bA2

Thunderhill pistinde yapılan yarışta amatör sürücü olarak pistin sahibi sürücüsüz araca karşı yarıştı. Yarışta Audi TTS modeli kullanılırken, Stanford Üniversitesi geliştiricileri aracı saatte 190 km üzerinde hıza ulaşacak şekilde programladı. Yarışı sürücüsüz araç 0.4 saniyelik çok ufak bir farkla kazanabildi.

İnsanın zor durumlardaki içgüdü avantajına göre tasarlandı

Mühendisler aracın manevra kabiliyetini ve seçeneklerini yarış pistindeki sürücülerin beyinlerini inceleyerek geliştirdiklerini belirtirken, sürücülerin zor virajlarda daha az beyin gücü kullandıklarını söyledi.

Bu da yüksek hızda bazı kararların içgüdü, refleks ve kas hafızası gibi etkenlerle hızlı ve doğru bir şekilde verilebildiğini ortaya koyuyor.

Örneğin karşınıza bir hayvan çıktı ve inanılmaz bir refleksle hayvana vurmadan durumu kıvırmayı başardınız. İşte bu refleks ve bilinçaltınızda yüklü olan milyonlarca verinin, zor durumlar altında otomatik olarak kullanılmaya başlaması anlamına geliyor. 

Mühendisler geliştirdikleri sürücüsüz yarışabilen araç sisteminde bu etkenleri bilinçli şekilde yerine getirmeye çalışıyor.

Geliştirmeler bu şekilde devam ederse sürücüsüz araçların birbirleri ile yarışacağı yarışlar çok da uzakta değil gibi. 

Şimdilik otomobil yarışlarını zevksiz kılan şey, sürücülerin can güvenliği için alınan tedbirler. Belki ileride sürücüsüz araçlarla, inanılmaz çetin mücadeleler izleyebiliriz. Kim bilir?

:: Sürücüsüz araca binip, arka koltukta keyfle yolculuk etmek ister miydiniz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Yapay Zeka, İnsanı Yarışta Yendi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  koyacaksın oraya doğan ya da şahin i gör bak yapay zekaya neler yapıyor 😛

 2. SDN Okuru dedi ki:

  asıl olay yapay zekanın insanı geçmesi değil. bir üniversitenin bunu yapması. bizde hiçbir üniversite bunlarla uğraşmaz. adamlar ayrıca mühendise değer veriyor. burada mühedis isen bittin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  normal değil mi? birinde hata payını sıfıra yakın diğerinde insan hatası diye bir şey var. satrançta olduğu gibi, tüm ihtimalleri hesaplıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir nascar yarışında 5 insan ve 5 yapay zekalı ile çalışan arabayı izlemek muaazzam bir keyif verecektir :)))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Mantıklı olan da yapay zekanın insanı geçmesi 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şu yapay zeka bizim sonumuz olcak buraya yazdım 100 yıl sonra buraya baksınlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  PS4 te Gran Turismo 6 oynaken! Subaru İmpreza Turbo seç, rakibi GOLF 1.6 TFSI yap …ve Leveli Hard yap. Simulasyonda yapay zekanın insani nasıl geçtiğini gör. Bu da reelde geçmiş. Mevzu aynı…

" Yapay Zeka, İnsanı Yarışta Yendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka, İnsanı Yarışta Yendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka, İnsanı Yarışta Yendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "