Yapay zeka insanlığı yok edebilir mi? Uzmana sorduk!


03 Aralık 2019 Salı 09:00
Yapay zeka insanlığı yok edebilir mi? Uzmana sorduk!

Kaspersky Zararlı Yazılım Uzmanı Alexey Malanov‘a yapay zeka ve makine öğrenmesi hakkında merak ettiklerimizi sorduk. Akıllı asistanlardan robotlara kadar birçok konuya yer veren yazılı röportajımızı sizlerle de paylaşmak istedik.

Yapay zeka hakkında merak edilen 5 soruyu sorduk

Röportajda 5 sorumuz cevap buldu. İşte sorular ve cevapları:

İnsanların yapay zekaya yönelik ön yargıları ne kadar etkili?

Güçlü yapay zekanın gerçek olabileceğini öngörüyoruz. Filmlerde olduğu gibi bu tür bir yapay zekanın güdülerini ve hedeflerini tahmin etmek çok zor olacak. Ancak insanlık filmlerdeki kahramanlar gibi aptal değil. Güçlü yapay zekayı geliştireceğimiz noktaya dikkatle yaklaşacağız.

Şunu da belirtmem gerek, şu anda güçlü yapay zeka geliştirme aşamasının daha ilk aşamasındayız. Ortak tahminlere göre bu teknolojiye ulaşmamız yaklaşık 45 sene alacak.

Siri veya Alexa… Yapay zekalı asistanlar gerçekten akıllı mı? Ezberletilen komutları mı okuyorlar yoksa gerçekten düşünebiliyorlar mı?

Sesli asistanlar doğal dil işleme ve arama yapma konusunda çok iyiler fakat akıllı oldukları
söylenemez. Programlanmadıkları bir görevi yerine getiremezler. Bilinçleri olmadığından
yaratıcı olamazlar.

Robotlar ve yapay zeka gerçekten insanlığı yok edebilir mi?

Evet. Büyük güce sahip çok akıllı birini hayal edin. Bu kişi internete bağlanıp herhangi bir cihazı kontrol edebilsin ve bunları çok hızlı yapabilsin. Bu insanlığa büyük sorunlar çıkarabilir. Bu kişinin bir insan veya yapay zeka olması fark etmez. Şu anda bir güçlü yapay zekaya nasıl bir amaç vereceğimizi bilmiyoruz. Ancak onu öğrenmeye itmek için acı çekme özelliği eklemek zorunda kalabiliriz.

Yapay zeka tahmin yapabilmek için her adımı biliyor. Bu bilgi ne kadar güvende? Biri bunlara eriştiğinde neler olabilir? 

Her bir zar atışının sonucunu tahmin edebilen çok akıllı birini düşünün. Zar atıldıktan sonra sonuç tahmin edilebilir. Yapay zeka tarafından tahmin için kullanılan tüm bilgiler, yapay zeka olmadan da saldırılara açık durumda. Tüm veriler korunmalı. Sızıntıların sonuçları, kullanıcıya değil verinin kendisine bağlıdır.

İnsanoğlu yapay zekanın etkilerini fark edebilir mi? 

Bu tamamen yapay zekanın düzeyine bağlı. Eğer yalnızca bazı insanlardan daha akıllı olursa çok fazla bir etkisi olmayacaktır. İyi bir danışman veya bilim adamı olabilir. Ancak tüm insanoğlundan daha akıllı olursa ne yapacağını ve gücünü hayal bile edemeyiz. Bazı yazarlar belli bir noktadan sonra yapay zekanın becerilerinde büyük bir artış olacağını tahmin ediyor. Bir noktada yapay zekanın kendi bilişsel gücünü geliştirmeye başlayabileceği belirtiliyor. Ancak bu bakış açısında itirazlar da var. Bizce evrim süreci, mevcut kuantum bilgisayar geliştirme sürecindeki gibi yavaş ve zorlu olacak. İnsanoğlunun önünde hazırlanmak ve yapay zekanın gücünden faydalanmak için çok fazla zaman olacak.
yazarMert Can Orhan

2015 yılından beri yazıp çeken Mert Can, yazıları ve videolarıyla ShiftDelete.Net'te
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yapay zeka insanlığı yok edebilir mi? Uzmana sorduk!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu iddialar komik ve sınırlı bilgiyle üretilen komplo teorileri. Yapay zeka, düşünme öğrenme ve karar verme mekanizmasına sahip olsa dahi, yine de bir bilgisayar programı olacak ve programlama hiyerarşisi onu da etkileyecek. Yapay zekanın karar verme ve düşünme yetisini, insanoğlunun emirlerinin önüne geçmeyecek şekilde programlanacak. Yani yapay zeka bir şeye karar vermiş dahi olsa sizin emriniz, bilgisayar donanımı için yapay zeka kararının önüne geçecek. Tabi siz, yapay zekayı; başka robotlar üretmek, bilgisayar programları kodlamak, üretim yapmak ve sistemleri yönetmek için tek ve tartışmasız yetkili yapmazsanız. Ama emin olun, bugün otonom arabaların testlerinin dahi yapılabilmesi için abartılı önlemler alıp, her şeyi didik didik denetleyen devletler, siz isteseniz dahi bunu yapmanızın önüne geçecek. Zira yaptığınız yapay zeka makine veya yazılımın bir engelleyicisinin daima var olması zorunlu olacak.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapay zeka, insanın zararlı ve yok edilmesi gereken bir zararlı olduğu kanısına varacak bir seviyeye erişmişse bence artık yapaylığı kalmamış ve bağımsızlığını ilan etmiş yeni bir yaşam formudur. Ve insanlık da miladını doldurmuş, yerini yeni bir türe bırakma zamanı gelmiş demektir.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Güçlü yapay zekaya erişebilir sınırında dikkatle yaklaşacağız
  Gülünç olmuş
  Atom bombası zannediyor bu salaklar sadece biz üretiriz diğerleri ni saf dışı ederiz gibilerden konuşmuş
  Yapay zekâ hakkında
  Bu bir tekel değil bunu anlamaları gerek

" Yapay zeka insanlığı yok edebilir mi? Uzmana sorduk! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka insanlığı yok edebilir mi? Uzmana sorduk! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka insanlığı yok edebilir mi? Uzmana sorduk! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar