Okunma

Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek!


04 Kasım 2018 Pazar 23:00
Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek!

Tahmin edilebilen fakat kesin veriler sonucunda Dünya Ekonomik Forumu tarafından gelen açıklamalara göre, yapay zeka ile meslek tanımları değişecek!

Dijitalleşen dünya ile meslekler değişime uğrayacak!

Endüstri 4.0, teknolojinin hızla gelişimi ve dijitalleşen dünya hayatımızı her geçen saniye daha çok etkilemeye başlıyor. Bununla birlikte iş gücü, iş süreçlerindeki yenilikler, kalkınma stratejileri ile şirketlerin çalışma prensipleri de tamamen değişiyor.

Bu duruma kısaca bir göz atacak olursak 1940’lı yıllarda, AT&T telekomünikasyon şirketi 350.000‘den fazla santral operatörü istihdam etti ve şu an neredeyse yok olacak meslekler arasında. Bir şirketin sadece santral operatörü olarak iş sağladığı 350.000 kişinin yerini yapay zeka aldı bile.

Fakat bu durum işlerimizi teknolojiye bıraktığımız anlamına gelmiyor. Kaybolan birçok meslekle birlikte yeni iş tanımları ortaya çıktı. Dünya Ekonomik Forumu raporlarına göre dünya çapında 12 milyon mobil uygulama geliştiricisi bu değişimle beraber gün yüzüne çıktı.

İşçilik yerini yaratıcı düşünceye bırakacak!

Dünya Ekonomik Forumu İşlerin Geleceği raporu, temel becerilerin %35‘inin 2015-2020 yılları arasında değişeceğini ortaya koydu. Yapay zeka birçok işi otomatikleştirerek insan gücü veya yeteneği gerektiren işlerin yerini yaratıcı düşünce yetenekleri ile değişmesini sağlayacak.

Bu konuya sözleriyle destekleyenlerden biri de Palo Alto Bilişim Kurulu Başkanı Jonathan Reichental “Artık insan gücüne ihtiyaç gün geçtikçe azalıyor. İnsanların yaptıkları işleri, makinelerimiz kitlesel üretim teknolojileriyle büyük çapta otomatikleştiriyor. Bu yüzden yöneticiler için çalışanlarının soyut duygu ve düşünceleri daha önemli hale geldi.” dedi.

İşlerin Geleceği raporu dijital dönüşümün, şirketlerin çalışma prensiplerini değiştirmesi ile birlikte çalışanlarında kişisel olarak dijital dönüşüme ayak uydurmasını zorunlu hale getirecek. Bu dönüşüme ayak uyduramayanların ise sektörün gerisinde kalacağını belirtti.

Aslında kısaca netleştirmek gerekirse bu araştırma yapay zekanın işsizlikten çok farklı iş alanları üreteceğini ve daha çok düşüneceğimizi vurguladı.

Önümüzdeki süreçte değişime hep beraber tanıklık edeceğiz. Peki sizce bu iş alanlarındaki değişim, yaşamımızı nasıl etkileyecek?
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapay zeka dan tek beklentim google çeviri ile dünyanın neresine gidersem gideyim kusursuz tercüme yapsın sesli bir şekilde,evet şuan baya baya gelişti eskiye göre ama dahada ilerlemeli artık dil bilmesemde rahatlıkla konuşabilmeliyim

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapay zekanın şu an emekleme aşamasında olduğu kanaatindeyim. Mesela, Google’nun çeviri hizmetinde yapay zeka kullanılmasına rağmen onla yapılan tercümelerdeki hataların azımsanmayacak sayıda olmasıdır.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Y ve z lerin öncesine bye bye

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapay zeka güvenilir mi acaba?

" Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka iş hayatımızı değiştirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "