Okunma

Yapay Zeka Kanseri Yenecek!


19 Mart 2014 Çarşamba 10:45
Yapay Zeka Kanseri Yenecek!

New York Genom Merkezi ve IBM’in Watson ekibi, daha iyi bir kanser tedavisi için onkologlara yol gösterecek bir bilişsel hesaplama prototipini test edecekler. Bu iş birliği, IBM’in bilişsel hesaplamayı yayma çalışmalarından yalnızca biri.

Kanser araştırmaları konusunda birlikte çalışacak olan bu iki ekip, çok tehlikeli bir beyin tümörü türüne çare bulmak için ortak araştırmalar gerçekleştirecekler. Watson, araştırmalardan ve kayıtlardan yararlanarak elde ettiği bilgileri gen sekanslama (dizileme) verileriyle karşılştıracak.

Böylece DNA bazlı çözümler araştırılacak, gen sekanslamadaki ve medikal verilerdeki şablonlar belirlenecek. Watson’ın algoritmaları, New York Genom Merkezi’nin verilerine göre şekillenecek. Watson’ın yazılım ve analiz araçları, son 10 yıldır IBM’in Bilgisayarlı Biyoloji Merkezi’nde geliştiriliyordu. 

New York Genom Merkezi, deneysel tasarımlarda, gen sekanslamada, biyoenformatikte ve veri depolama yapılarında uzmanlaşmış durumda. Bu uzmanlık, IBM’in yapay zekasıyla birleşince ortaya güzel işler çıkacak.

:: Sizce yapay zeka kansere çare olacak mı?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Yapay Zeka Kanseri Yenecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Anlamıyorum eğer cidden bir zeka yaptılarsa algoritmaların olmaması gerekiyor. Biz bir su dökülürken hemen ıslanacağını düşünürken yapay zeka bir daha algoritmayla hesap yapıyor. Ne kadar tam bir zeka olabilir?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yok artık ölüme çare buluncakmış neremle gülecemi bilemedim yav sana

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sen ne diyon kazalarda ölme hariç (şimdilik) ölüme çare bulunacak.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yine mühendisler yapip doktorlar sahiplenir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  (Çare arayacak) eşit değildir ( yenecek)
  Başlıklar içeriği tam yansıtmıyor.

 6. x10minirom dedi ki:

  İnşallah hastalarımıza’da işe yarar.

 7. MonsterMMORPG dedi ki:

  benim zaten uzun zamandır dile getirdiğim bir olay var

  Eğer Allah izin verirse nano robotlar ile vücuttaki sağlam olmayan hücreler yok edilecek ve büyük ihtimalle hastalıkların pek çoğunun sonu gelecek

" Yapay Zeka Kanseri Yenecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka Kanseri Yenecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka Kanseri Yenecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "