Kendi dilini geliştiren yapay zeka!


26 Mart 2017 Pazar 19:00
Kendi dilini geliştiren yapay zeka!

Yapay zekalar gelecek dünyanın teknolojik ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmını karşılayacak. İnsanların gündelik işlerinden çeşitli tehlikeli meslek gruplarına kadar bir çok sorumluluğu üstlenmesi planlanan yapay zekalar insanlığın ilgisini çekiyor.

Yapay zekaların yetenekleriyle ilgili haberlere geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Kaliforniya Berkeley Üniversitesi ve OpenAI birlikteliğiyle yapılan bir araştırmanın sonucuna göre yapay zekalar kendilerine özel bir dil üretti!

Sesli olduğu gibi çeşitli işaretlere de dayanan bu ilginç dil sayesinde iletişim kurabilen birimler öncelikle tek kelimelik parçalarını ürettiği dili daha komplike görevler gerektikçe güncelleyerek anlamlı cümleler haline getirmeyi de başardı.

Yapay zekaların gelişimi açısından oldukça ilginç ve önemli bir olay olarak tarihe geçen bu çalışma, aynı zamanda da bizlere yapay zekaların neler yapabileceği konusunda bir fikir vermiş oldu.

:: Yapay zekaların dil geliştirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Kendi dilini geliştiren yapay zeka!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Dil gelistirmeye gerek yok. Dil ogrenebiliyor mu ondan haber ver.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Olaya yapay zeka olarak bakmak yerine bilgisayar adına hiç bilgisi olmayanlar konuşuyor. Kendi kendini geliştiricek kapasitede yazılım dilleri var siz yeterki gereken komutun sırasını düzgün yapın , kulkandığım birçok dil zaten başlı başına bir yapay zeka zaten , siz eğer isterseniz bu kodları kendi içinekendiliğin kod yazıcak şekilde yapabiliyorsunuz . Önce bunları öğrenin de sonrada yorum yazın yapay zeka bilgisayar işk çıktığı günden itibaren var

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapay zeka çalışmalarını internet haberlerinden takip eden bir nesil sanıyorki; ben herşeyden haberdarım yapay zekadan bişey çıkmaz..

  Emin olun bilmenizi istedikleri kadar yapay zeka 'dan haberiniz var. Şuan için gerçek bir yapay zeka geliştirilmediğini nereden biliyorsunuz. Veya bunun aktif kullanılmadığına dair bir fikriniz varmı. Yok öyle birşey diyenler tam bir yanılgı içindeler.

  Stuxnet virüsü tespit edilene kadar kimsenin bundan zerre haberi yoktu. İşini yaptı ve sonra virüsü tespit ettiler. Halen stuxnet gibi spesifik bir virüsü bir kişinin veya bir grubun değil ancak devlet destekli bir oluşumun gerçekleştirilebileceğine inanılıyor. Çünkü virüs'ü yapanlarının amacını gerçekleştirmesi için hedeflendiği otomasyon sistemlerinini tüm bilgilerinede sahip olması gerekirdi. Bu bilgiye sahip olmak ve bu virüsün işlerliğini tespit etmekte haddinden fazla maliyetli. Bir stuxnet'ten haberi olmayanlar yapay zeka üzerine ahkam kesmesin.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Millete fazla film izlemeyen mi dersin, cahil diyen mi dersin.. Yapay zekanın geleceğe dair kestirilemeyen riskleri olduğu aşikar. Stephen Hawking de cahil olamaz sanırım.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapay zekanın kendini tamamlaması ve bilgisayarları ele geçirmesi diye birşey yoktur olamaz. Bilimkurgu filmi izlemeyin, fazla etkileniyorsunuz

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Cok guzel kendi dilini olustursun ilerde bize ihtiyacı kalmadigini anlayinca ne olucak duygusuz makina sizce ne yapar dunyayi mahfediyoruz yasam alanlarimizi olduruyoruz kesin bizi yok etmeye calisicak aslinda makinayi suclayamam hakli

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  fazla terminatör izleyenler dolmuş yine buraya james cameron terminatör gibi bir film çekmeseydi bugün yapay zekanın insanları öldürebileceği kimsenin aklına gelmezdi boşuna kuruntu yapıyorsunuz daha benim aptal telefonum ben güncelle demeden kendini bile güncelleyemiyor ne yapay zekası yahu? deep machine learning, big data falan nedir açın okuyun bi cahiller.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  İşte bu çok kötü oldu. Eğer yapay zeka kendini tamamlayabilirse tüm bilgisayarları ele geçirerek insanları yok etmeye çalışacak. Ne kadar geliştirilirse geliştirilsin yapay zekanın asla duygusu olmayacaktır.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapay zeka üretemez. Yüklenen senaryo ve olasılıklar dahilinde tercihte bulunur diyelim.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  amma keklıyorlar milleti kendi sonu diye birde bahsedıyor bızımkıler hic dindende haberiniz yok sizin olmayacak seylere ınanmayın

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben değil belki ama 2 nesil sonramız döte geldi beyler bayanlar

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  insan kendi sonunu kendi getirecek kesinleşti ..

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Belki ben göremem,evladım da göremez ama içimden bir ses torunularımızın yapay zekaya karşı savaşacağını söylüyor.

" Kendi dilini geliştiren yapay zeka! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kendi dilini geliştiren yapay zeka! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kendi dilini geliştiren yapay zeka! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!