Okunma

Yapay Zeka Kısa Film Yaptı!


10 Haziran 2016 Cuma 10:30
Yapay Zeka Kısa Film Yaptı!

Yapay zekanın, kullanım alanları gün geçtikçe değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Ars Technica’nın yapay zeka programı, yazdığı senaryo ile 90’lı yılların temasını barındıran 9 dakikalık bir kısa film oluşturdu.

Daha önceki süreçte Google’ın Magenta adlı bir programı 4 notalı 90 saniyelik bir şarkı bestelemişti. Şimdiki süreçte yapay zeka sanatın yedinci dalına da bulaşmış durumda.

Yapay zeka kısa film yaptı

Yapay zekanın, Go oyununda insanları yendiğine, şarkı bestelediğine, siber saldırıları tespit edebildiğine, hatta roman ve mali rapor yazma becerilerine tanık olmuştuk.

Yapay zekanın ulaştığı son nokta ise, senaryo yazarak 9 dakikalık bilim-kurgu kategorisinde bir kısa film meydana getirmeye ulaşmış durumda.

Londra Bilim Kurgu Festivali’nde gösterilmek amacıyla oluşturulan kısa film Ars Technica’nın sahip olduğu yapay zeka programı ile hazırlandı.

Oscar Sharp tarafından yönetilen “Sunspring” adlı filmde, Kanadalı aktör Thomas Middleditch rol aldı.

Oscar Sharp’ın yardımcılığını New York University’den Ross Goodwin’in yaptığı film, 80 ve 90’lı yıllların bilim-kurgu temalarını ele alarak hazırlandı.

Toplamda 9 dakika 2 saniye süren filmin senaryosunu tamamen yapay zeka algoritması yazdı. Filmde ise yer yer absürd diyaloglara rastlandı.

Otoriler filmin “bir robot” elinden çıktığını belirtirken, ileriki süreçte kaydedilen aşamalar sonrası “bu robotların” kaydadeğer bir yapıt meydana getirebileceğinin sinyallerini verdiler.

Yapay zeka programını yazdığı film senaryosuna  buradan ulaşabilirsiniz.

:: Bir yapay zeka programının senaryo yazarak kısa film yapabilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yapay Zeka Kısa Film Yaptı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  adım adım kıyamete

 2. SDN Okuru dedi ki:

  dialoglar cidden acayip olmuş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka bazılarının çok korktuğu kadar hızlı gelişmiyor en az 100 yıl ***** içi rahat ***** anda bir yavru maymunun zeka seviyesine yaklaştı ama ulaşamadı insan kadar zeki olması için 100-150 yıl var diyorum..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıl sonra senaristler işsiz kalıcak bu gidişle

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir Crhristopher Nolan kadar olmaları için 100 yüzyıl gelişmesi lazım 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  thomas middleditch sanırım 2014 te başlayan silicon valley dizisinde de oynamıştı. Bilişim ile ilgilenenlerin muhakkak başlaması gereken ve ilham kaynağı bir dizi kanımca

" Yapay Zeka Kısa Film Yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka Kısa Film Yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka Kısa Film Yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "