Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor


18 Eylül 2018 Salı 12:50
Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor

İnsanoğlu, bilgi düzeyini son yüzyılda gerçekleştirilen keşifler ve bilimsel gelişmeler ışığında daha da yukarılara taşıyor. Öyle ki günümüzde mevcut bilginin kendini katlaması bırakın yılları, günlerle ifade ediliyor. İçerisinde bulunduğumuz çağın şekillenmesinde ise hiç şüphesiz bilgisayarların ve yapay zeka sistemlerinin büyük payı mevcut.

CBInsights‘ın son raporuna göre teknoloji şirketleri, artan bir iştahla yapay zekayı sağlık sektörünün gelişmesinde ve hasta tedavilerinde kullanmaya devam ediyor. Üstelik bu teknoloji şirketleri içerisinde piyasanın baş aktörleri sayılan Google, Apple gibi firmalar da mevcut.

Yapay zeka ve önündeki engeller

Örnek vermek gerekirse Google’ın DeepMind yapay zeka teknolojisi göz hastalıklarının teşhisinde etkin rol oynuyor. Elde edilen veriler bu hastalıklarla savaşmak için ilaç sektörüne de yol gösteriyor.

Yapılan araştırmalardan birinde ise kanser hücrelerinin belirlenmesi amacıyla 100.000 resim hem uzmanlar hem de yapay zeka tarafından inceleniyor. Daha hızlı sonuç vermesinin yanında yapay zekanın yaklaşık yüzde 97’lik doğru teşhis oranı, uzmanları geride bırakmayı başarıyor.

yapay zeka

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen yapay zekanın sağlık sektöründe kullanılmasının önünde engeller de mevcut. Bunlardan biri hasta verilerinin standart bir formatta depolanmıyor oluşu. Bunun yanında tüm sağlık kurumlarının ortak bir veritabanı kullanmaması da yapay zekanın sağlık sektöründeki yumuşak karnını oluşturuyor.

Yapay zekayı bu sektörde kullanan firmalar kendi veri dosyalarını oluşturmaya çalışsalar dahi hastalarla ve araştırmalarla ilgili notların veriye dönüştürülemeyecek (resimler, el yazıları vb.) ortamlarda olması işleri zorlaştırıyor.

Bu bilgilerin ışığında siz olsaydınız, kendinizi yapay zekanın ellerine mi bırakırdınız yoksa kanlı canlı bir doktorla mı muhattap olmak isterdiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendimizi yapay zekanın eline bıraktığımız gün bittiğimiz gündür. Amaç da zaten insanlığı tamamen sisteme bağlamak ve kontrol etme. Dijitalleşme ve yapay zeka vs. de bunun dayandığı temel.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Teşhis noktasında işleri hızlandırabilir ama son yorumu doktorun yapması daha verimli olur kanımca.

" Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme