Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor


18 Eylül 2018 Salı 12:50
Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor

İnsanoğlu, bilgi düzeyini son yüzyılda gerçekleştirilen keşifler ve bilimsel gelişmeler ışığında daha da yukarılara taşıyor. Öyle ki günümüzde mevcut bilginin kendini katlaması bırakın yılları, günlerle ifade ediliyor. İçerisinde bulunduğumuz çağın şekillenmesinde ise hiç şüphesiz bilgisayarların ve yapay zeka sistemlerinin büyük payı mevcut.

CBInsights‘ın son raporuna göre teknoloji şirketleri, artan bir iştahla yapay zekayı sağlık sektörünün gelişmesinde ve hasta tedavilerinde kullanmaya devam ediyor. Üstelik bu teknoloji şirketleri içerisinde piyasanın baş aktörleri sayılan Google, Apple gibi firmalar da mevcut.

Yapay zeka ve önündeki engeller

Örnek vermek gerekirse Google’ın DeepMind yapay zeka teknolojisi göz hastalıklarının teşhisinde etkin rol oynuyor. Elde edilen veriler bu hastalıklarla savaşmak için ilaç sektörüne de yol gösteriyor.

Yapılan araştırmalardan birinde ise kanser hücrelerinin belirlenmesi amacıyla 100.000 resim hem uzmanlar hem de yapay zeka tarafından inceleniyor. Daha hızlı sonuç vermesinin yanında yapay zekanın yaklaşık yüzde 97’lik doğru teşhis oranı, uzmanları geride bırakmayı başarıyor.

yapay zeka

Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen yapay zekanın sağlık sektöründe kullanılmasının önünde engeller de mevcut. Bunlardan biri hasta verilerinin standart bir formatta depolanmıyor oluşu. Bunun yanında tüm sağlık kurumlarının ortak bir veritabanı kullanmaması da yapay zekanın sağlık sektöründeki yumuşak karnını oluşturuyor.

Yapay zekayı bu sektörde kullanan firmalar kendi veri dosyalarını oluşturmaya çalışsalar dahi hastalarla ve araştırmalarla ilgili notların veriye dönüştürülemeyecek (resimler, el yazıları vb.) ortamlarda olması işleri zorlaştırıyor.

Bu bilgilerin ışığında siz olsaydınız, kendinizi yapay zekanın ellerine mi bırakırdınız yoksa kanlı canlı bir doktorla mı muhattap olmak isterdiniz?
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ulas35
ulas35
2 yıl önce

Teşhis noktasında işleri hızlandırabilir ama son yorumu doktorun yapması daha verimli olur kanımca.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Kendimizi yapay zekanın eline bıraktığımız gün bittiğimiz gündür. Amaç da zaten insanlığı tamamen sisteme bağlamak ve kontrol etme. Dijitalleşme ve yapay zeka vs. de bunun dayandığı temel.

" Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka sağlık sektörünü şekillendiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  3. 3 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  4. 4 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  5. 5 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  6. 6 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  7. 7 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  8. 8 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  9. 9 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  10. 10 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!