Okunma

Yapay zeka tabanlı Google Lens, iOS için kullanımda!


16 Mart 2018 Cuma 12:00
Yapay zeka tabanlı Google Lens, iOS için kullanımda!

Görsel aramalarına yeni bir boyut getirecek olan yapay zeka tabanlı Google Lens, iOS için kullanıma sunuldu. Google, yeni özelliğini attığı tweet ile duyurdu. Bu özellik, Google Fotoğraflar uygulamasının güncellemesinin bir parçası olarak tüm iOS cihazlarda kullanılabilecek.

Google Lens, uygulamanın en son sürümü olan 3.15 ile iOS kullanıcılarına sunuldu. Google, sürümün yakın zamanda tüm kullanıcılara ulaşacağını belirtti.

Yapay zeka tabanlı Google Lens, fotoğraftan çeşitli bilgiler alacak

Google Goggles için geliştirilen yapay zeka teknolojisi üzerine kurulu olan Lens, önceden çekilmiş fotoğraflardaki ve canlı çekimlerdeki nesneleri tanımak için Google Asistan ile entegre bir şekilde çalışıyor.

Bu ayın başlarında Mobil Dünya Kongresi’nde gösterilen Lens, çiçek türlerini ayırt edebiliyor. Kartvizit metinlerini ayrıştırabilen Lens, restoranları tanıyıp, takvim kayıtları oluşturabiliyor. Ayrıca lens, giderek gelişiyor ve daha birçok özelliği içinde barındıracak hale geliyor.

Örneğin, bir akıllı telefon kamerasını tarihi bir anıta doğru tuttuğunuz anda ekranda onunla ilgili bilgiler ve özellikler yer alıyor.

Google’ın sonraki Twitter gönderileri ise Lens’in avantajlarından en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak ipuçları sunuyor.

Lens simgesine dokunarak yer işaretleri hakkında daha fazla bilgi edinebilecek veya bir fotoğrafta görülen metinde kopyalama işlemi yapabileceksiniz. Fotoğraftaki metinler, web sitelerine gitmek, yol tarifi almak, takvime etkinlik eklemek ve telefon numaralarını aramak için de kullanılabilecek.

Android için geçen hafta yayınlanmıştı

Başlangıçta Google Pixel cihazlarda kullanılabilen özellik, geçtiğimiz hafta Google Fotoğraflar uygulaması ile Android cihazlarda yerini aldı. Google, iOS desteğinin yakında yayınlanacağını söyledi ancak bir zaman belirtmedi.

Apple, fotoğrafı, kullanıcıyı, nesneyi ve konumları ayırt etme yeteneğine sahip görüntü tanıma özelliklerini barındırsa da, Siri’de şu an görsel arama işlevi yok.

Apple ayrıca, ARKit 1.5 ile yeni görüntü tanıma yeteneklerini de tanıttı. Böylece geliştiricilerin etkileşimli film posterleri ve kitap kapakları gibi çeşitli projeler üzerinde çalışmasını sağlıyor.

:: Google Lens sizce günlük hayatta işimizi kolaylaştıracak mı?
yazarCem Mildon

Teknoloji, spor ve kripto para gibi alanlarda çeşitli tecrübeleri ve girişimleri bulunan Cem, içeriklerini okuyuculara sunmaktan büyük zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yapay zeka tabanlı Google Lens, iOS için kullanımda! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka tabanlı Google Lens, iOS için kullanımda! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka tabanlı Google Lens, iOS için kullanımda! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "