Okunma

Yapay zeka teknolojisi, kasa hırsızlığına darbe vurdu


23 Haziran 2019 Pazar 14:00
Yapay zeka teknolojisi, kasa hırsızlığına darbe vurdu

Yapay zeka teknolojisi konseptinde diğer bölgelere öncülük eden bir ülke olan Amerika Birleşik Devletleri, bu sefer, mağaza ve alışveriş merkezi güvenliği hakkında bir çalışmaya daha imza attı. Perakende satış yapan ve bir mağazalar zinciri olan Walmart, müşterilerinin ve mağazalarının huzuru için çaba sarf etmeye devam ediyor.

Yapay zeka teknolojisi gelişiyor: Mağaza güvenlik sistemleri

Her yıl yaşanan binlerce mağaza hırsızlığına kökten bir çözüm bulmak isteyen Amerikalı firma, mağaza güvenlik sistemleri konusunda büyük bir adım atmak istiyor. Perakende markası, bu bağlamda, bir öncü olmak adına kamera tabanlı ve bilgisayarlı görüntü teknolojisini kullandığını onayladı. “Missed Scan Detection” adı verilen yazılım, olan biteni adım adım takip ediyor.

mağaza güvenlik sistemleri

Tarama altyapısıyla çalışan sistem, bir objenin gerçek bir tarama yapılmadan kasada bulunan tarayıcıdan geçtiğini tespit etmekle yükümlü. Tam da burada devreye giren yazılım, böyle bir durumda kasa görevlisinin çalınma olayı gerçekleşmeden önce bir hamle yapmasını sağlıyor. Bu sayede Walmart, hırsızları caydırmayı ümit ediyor. Kısacası; eğer bir eşya marketin veri tabanına kayıt olmadan (taranmadan) tarayıcıdan geçiyorsa, ilgili alışveriş işleminin durma olasılığı çok yüksek.

yapay zeka kamera teknolojisi

Yapay zeka kamera teknolojisi ile oldukça memnun olduğunu dile getiren Walmart, iki yıldır Everseen markasının güvenlik sistemini kullanıyor. Firmanın basın sözcülerinden birisi olan LeMia Jenkins, bilgisayar altyapısı kullanılan bütün Walmart alışveriş merkezlerinde yaşanan hırsızlık oranlarının ve mal kayıplarının düştüğünü belirtti.

 
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yapay zeka teknolojisi, kasa hırsızlığına darbe vurdu”

 1. Anonim dedi ki:

  Umarım burdaki marketlere de gelir. Birde paylaşımlarınızı seviyorum.

 2. Anonim dedi ki:

  peki bu kamera alt yapısı ve yazılımına harcanan para ne kadar?
  tabi bunun yıllık bakımları ve sürekliliği için harcanacak para da işin içine katıldığın da toplam para yaşanan hırsızlık olaylarının herhalde %1000 daha fazla olacaktır.
  Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değecek bu projelerde .. kesinlikle amaç sadece hırsızlık değildir. söylenen bu sadece..

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Boş yapıyosun kardeşim yapma. 2 gram beynin ile buralarda yorum yapmak sana düşmez

" Yapay zeka teknolojisi, kasa hırsızlığına darbe vurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka teknolojisi, kasa hırsızlığına darbe vurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka teknolojisi, kasa hırsızlığına darbe vurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "