Okunma

Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri


13 Nisan 2015 Pazartesi 04:02
Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri

Yapay Zeka, insanlık tarihi boyunca merak edilen, araştırılan, geliştirilmeye çalışılan  konulardan biri olmuştur ve olacaktır. Bir canlının zekasını, özellikle en gelişmiş zeka olan insan zekasını taklit etmeye çalışarak, canlıların yaşamında kolaylıklar sağlaması için üzerinde çalışılan bilimdir Yapay Zeka bilimi.

Bir çok filme, kitaba konu olmuştur bu bilim. Şu ana kadar yapılan çalışmalar bizlere bu işin çok zor olduğunu göstermektedir. Bu zorluklara rağmen gerçekten insanoğlu güçlü bir Yapay Zeka elde edebilecek mi? Bunu başarmak için nasıl bir yol izlemeli? Bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir?

Görüntü İşleme özellikle savunma sanayinde çok önemli olan konulardan bir tanesidir. İnsansız hava araçlarında kilit rol oynamaktadır. Savunma sanayinin yanı sıra “İnsan Sayma, Plaka Tanıma, İnsan Tanıma,  İnsanın Yüzünden Cinsiyet ve Yaş Aralığı Tahmini” gibi projeler ile de insan yaşamına girmiştir.

Görüntü İşleme her geçen gün ilerlemekte ve kendini farklı projelerin içinde göstermektedir.  Peki bu ilerleyiş nereye kadar sürecek? Görüntü İşlemenin geleceği parlak mı? Bu alanda yapılan çalışmalar nelerdir?

Yukarıda sorulan soruların cevaplarını merak ettiğinizi biliyoruz. İşte bu yüzden Ankara Üniversitesi Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Topluluğu sizleri 2-3 Mayıs 2015 tarihlerinde Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda düzenleyecek oldukları 1.Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri (YAZGİG)’ne davet ediyor.

:: Etkinliğe katılacak mısınız?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri”

 1. Dogukan_gti dedi ki:

  Önceden kayýt olmuþtum, orada olacaðým.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu noyan a bir şekilde ulaşmam lazım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  netten izleye biliye bilirmiyiz …

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ankara üniversitesi ne anlar la yapay zekadan falan…

 5. ByEGT dedi ki:

  2 konunun da dersini alýyorum, fakat vizelerden dolayý katýlamayacaðým.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iyi haber teşekkürler.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zeka kodlarıyla uğraşacağınıza siyasete atılın bence bir sürü free dos insan var ortalıkta 🙂

" Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "